Logo
Logo
6
Okazje

Nasiona rzodkiewki | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Rzodkiewka to smaczne warzywo, które można z powodzeniem uprawiać od wiosny do jesieni. Jakie warunki trzeba spełnić oraz jakie kupić nasiona, aby zebrać ze swoich zagonów dorodne i zdrowe okazy? Sprawdź gdzie szukać najlepszych nasion rzodkiewki i dlaczego warto je wybrać!

 

Gdzie i dlaczego warto kupować nasiona rzodkiewki?

Wybór nasion rzodkiewki jest ogromny, dlatego warto je kupować i urozmaicać naszą warzywną dietę! 

Decydując się na zakup warto wybrać atestowane nasiona rzodkiewki pochodzące od znanych producentów. Powinny one być suche, jednolicie wybarwione, bez nalotów oraz oznak pleśni. Bardzo efektywne w uprawie są otoczkowane nasiona rzodkiewki, których otoczka zawiera środki chroniące przed chorobami i szkodnikami oraz składniki pokarmowe.

Kupując dobrej jakości nasiona można mieć pewność, że każda siewka z osobna będzie odpowiednio odżywiona oraz zabezpieczona.

Wybierz nasiona popularnych i ciekawych rzodkiewek 

Poszczególne odmiany różnią się pomiędzy sobą kolorem skórki oraz kształtem korzeni spichrzowych, których wielkość wynosi od 2 aż do 6 cm!

Najpopularniejsze są rzodkiewki o nazwie: 'Krakowianka', 'Rowa', 'Saxa 2' i 'Carmen', które posiadają typowe kuliste zgrubienia o czerwonej bądź czerwono-białej skórce. Z kolei z nasion rzodkiewki o nazwie 'Polanka' i 'Silesia' wyrastają podłużne zgrubienia.

Rosnącą popularnością cieszy się również rzodkiewka 'Zlata' o kulistych zgrubieniach barwy żółtej, różowa 'Jutrzenka', fioletowa 'Malaga', biała 'Śnieżka' oraz czarna 'Murzynka'.

Ciekawą nowością na polskim rynku ogrodniczym jest rzodkiewka o nazwie 'Mantanhong' o czerwonym, delikatnym w smaku miąższu, pokrytym białą skórką! (jest ona dostępna w naszym sklepie online – patrz niżej).

Zobacz nasiona rzodkiewek dostępne w naszym sklepie!

Rzodkiewka Poloneza, Sklep Zielony Ogrodek pl
Nasiona rzodkiewki 
'Poloneza'
Rzodkiewka 'Poloneza' to odmiana wczesna o kulistych czerwono-białych zgrubieniach, do uprawy pod osłonami i w gruncie. Jest odporna na parcenie.
Przejdź do sklepu i kup online
Rzodkiewka Saxa 3, Sklep Zielony Ogrodek pl
Nasiona rzodkiewki
'Saxa 3'
Bardzo wczesna, jędrna, o szkarłatnej barwie i delikatnym, łagodnym smaku. Nadaje się do bardzo wczesnej uprawy.
Przejdź do sklepu i kup online
Rzodkiewka Vitessa, Sklep Zielony Ogrodek pl
Nasiona rzodkiewki
'Vitessa'
Odmiana rzodkiewki 'Viressa' osiąga typową wielkość dla rzodkiewki, posiada delikatną, czerwoną skórkę i klasyczny szklisto-biały miąższ o łagodnym smaku.
Przejdź do sklepu i kup online
Rzodkiewka Riesenbutter, Sklep Zielony Ogrodek pl
Nasiona rzodkiewki
'Riesenbutter'
Okrągłe, duże bulwy i mocna część zielona. Zachowuje maślaną miękkość i wykazuje niewielką tendencję do łykowatości.
Przejdź do sklepu i kup online
Rzodkiewka Lucia, Sklep Zielony Ogrodek pl
Nasiona rzodkiewki
'Lucia'
Łagodnie korzenna rzodkiewka, charakteryzująca się szybkim wzrostem. Zachowuje maślaną miękkość i wykazuje niewielką tendencję do łykowatości.
Przejdź do sklepu i kup online
Rzodkiewka Viola, Sklep Zielony Ogrodek pl
Nasiona rzodkiewki
'Viola'
Fioletowa rzodkiewka o wyśmienitym smaku. Soczysta i delikatna. Odporna na wybijanie w pędy kwiatostanowe i pękanie.
Przejdź do sklepu i kup online
Rzodkiewka Red Meat, Sklep Zielony Ogrodek pl
Nasiona rzodkiewki
'Red Meat'
Biała, częściowo zielonkawa skórka i różowy miąższ. Orzechowa w smaku do spożywania na świeżo.
Przejdź do sklepu i kup online

Jak uprawiać rzodkiewki z nasion?

Rzodkiewkę dla celów jadalnych można pozyskać z siewu wprost do gruntu lub z rozsady. Ta druga metoda zakłada produkcję siewek w tunelu foliowym albo na rozsadniku. Zalecana rozstawa pomiędzy rozwijającymi się siewkami wynosi 5 x 5 cm, a w przypadku uprawy w rządkach, 3 x 10 cm. Kiedy rzodkiewki zaczną wówczas trzeba koniecznie przeprowadzić selekcję negatywną. Dzięki temu na plantacji pozostają tylko najzdrowsze okazy.

Siew na zbiór wiosenny należy przeprowadzić od połowy marca do ostatniej dekady maja, a w szklarni można posiać nasiona rzodkiewki już w połowie lutego.

Ważne jest, aby rzodkiewkę uprawiać na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. Można ją posadzić na wszystkich głęboko uprawionych glebach ogrodowych z wyjątkiem ciężkich glin oraz podłoży suchych i piaszczystych.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., Zdjęcie tytułowe: Jill Wellington/Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
TagiPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)


Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
 
Twoja strona ogrodu