Które warzywa dobrze wpływają na rzodkiewkę?
Rzodkiewka to warzywo o krótkim okresie wegetacji, dość odporne i raczej łatwe w uprawie. Jednak dla poprawy jej plonu, a przede wszystkim, aby chronić ją przed atakami szkodników, do których należą między innymi pchełki ziemne, wygryzające dziury w liściach, warto prowadzić tzw. uprawę współrzędną rzodkiewki z innymi roślinami.
Tak jak w przypadku wielu warzyw, tak samo przy uprawie rzodkiewki warto w jej pobliżu posadzić czosnek i cebulę, które wydzielają substancje lotne chroniące przed chorobami i odstraszające szkodniki. Ponadto, bardzo dobrym sąsiedztwem dla rzodkiewki są rośliny strączkowe. Nie tylko odżywiają glebę w niezbędny roślinom azot, ale także lekko zacieniają glebę, stwarzając rzodkiewce świetne warunki do rozwoju.
- czosnek, cebula, szalotka,
- fasola, groch, czy bób,
- buraki,
- marchew,
- pietruszka,
- por,
- sałata,
- ogórki,
- pomidory.
Ze względu na szeroką „zgodność” rzodkiewki z wieloma innymi warzywami, można wykorzystać ją także do współrzędnej uprawy (połączonej) z kilkoma innymi gatunkami warzyw oraz ziół. Można tworzyć grządki złożone z rzodkiewki połączonej np. z sałatą i pietruszką albo ze szczypiorkiem i burakiem.
Jakie rośliny ogrodowe uprawiać razem z rzodkiewką?
Bardzo dobrym połączeniem jest posadzenie blisko siebie rzodkiewki oraz truskawki lub poziomki. Rośliny te mają na siebie wzajemny, pozytywny wpływ – lepiej rosną i owocują, a także w naturalny sposób chronią się przed atakami szkodników.
Warto posadzić w pobliżu rzodkiewki także rośliny kwitnące oraz niektóre zioła, które także skutecznie odstraszają szkodniki. Ze swojego działania znane są między innymi aksamitka, nagietek, a także nasturcja, które dzięki wydzielanym przez siebie substancjom zniechęcają szkodniki, a także ograniczają rozwój chorób. Podobnie działają także między innymi mięta, rumianek, czy kocimiętka.
Jakich upraw lepiej unikać w pobliżu rzodkiewki?
- W przypadku rzodkiewki warto pamiętać, aby raczej unikać w jej bezpośrednim sąsiedztwie upraw warzyw i innych roślin z rodziny kapustowatych (krzyżowych). Należą do nich kapusty, brokuł, jarmuż, kalarepę, kalafiora, ale także np. ubiorek, smagliczkę, czy rzeżuchę.
- Ponadto, lepiej nie wysiewać obok rzodkiewki innych warzyw blisko z nią spokrewnionych, np. rzepy, czy rzodkwi. Chodzi przede wszystkim o to, że gatunki te są atakowane przez te same szkodniki (np. pchełki w wypadku warzyw kapustnych i rzodkiewki).
- Nie zaleca się także uprawy rzodkiewki blisko kopru i rabarbaru.
Należy także pamiętać, żeby nie wysiewać rzodkiewki stale w tym samym miejscu w ogrodzie, aby unikać przenoszenia chorób. Najlepiej corocznie wysiewać rzodkiewkę na innym stanowisku albo stosować zmianowanie po 2-3 sezonach.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: gartengoere/Pixabay