Logo
Logo

Jak i kiedy siać buraki korzeniowe? | Co robić, by zyskać dobre plony?

W Polsce buraki są nieodzowną częścią wielu tradycyjnych dań – spożywamy je zarówno w postaci bulw jak i młodych liści (boćwina, botwina). Jak i kiedy wysiewać buraki, aby cieszyć się własnym zbiorem?

Spis treści
Jakie części buraków są jadalne? W jakim terminie siać buraki? Jakie wybrać podłoże i stanowisko ? Co ile cm siać buraki?

Jadalne bulwy i kiełki

Buraki uprawiane są jako rośliny jednoroczne albo dwuletnie. Ich liście są duże, jajowate i lancetowate o pofalowanym brzegu. Rosną w formie rozety i są usytuowane na grubych, zwykle czerwonych ogonkach liściowych. 

Buraki są najbardziej znane ze swoich jadalnych, grubych korzeni spichrzowych o bardzo ciemnym, często fioletowawo-szarym odcieniu. Po przekrojeniu są mocno czerwone, a ich barwnik ciężko zmyć z dłoni czy ubrań.

Burak zwyczajny to warzywo, które jest bardzo bogate w składniki odżywcze. Naprawdę warto dodać je do każdego warzywnika!

  • Kiełki buraków również są jadalne – często wykorzystuje się je do sałatek. Natomiast młode liście to świetny materiał na sałatki i zupy.

  • Buraki zawierają niesamowicie dużo wartościowych substancji odżywczych – oprócz białek, błonnika i kwasów organicznych, posiada dużo minerałów i witamin (z grupy B jak i wit. A, C i K). Oprócz tego znany jest z obecności silnych przeciwutleniaczy (związków antyrakowych).

burak zwyczajny fot. aixklusiv - Pixabay
Fot. aixklusiv/Pixabay

Buraki korzeniowe to bardzo zdrowe i pyszne warzywa. Były znane i uprawiane już w starożytności, co potwierdzają zapiski z ok. 700 roku p.n.e.! Obecnie warzywo to jest uprawiane na całym świecie i możemy przebierać w jego odmianach.

Kiedy siać buraki?

Termin siewu buraka jest zależny od tego na jaki zbiór go planujemy – na boćwinę, czy bulwy.

  • Kwiecień i pierwsza połowa maja – siew na botwinę (czyli zbiór liści)
  • Maj, czerwiec i początek lipca – siew na zbiór korzenia.

Gdzie siać buraki?

Buraki lubią stanowiska słoneczne i przewiewne – ruch powietrza sprawia, że szkodniki mają utrudnione "dojście" do rośliny.

Warzywo nie ma dużych wymagań w stosunku do podłoża. Jedyne czego musimy unikać to ziem podmokłych i kwaśnego pH (najlepiej aby oscylowało w okolicach 7). W uprawie buraków musimy pamiętać o zmianowaniu! – Warzywa te mogą chorować, gdy będą rosnąć na tym samym miejscu przez kilka sezonów (w tym samym miejscu mogą rosnąć średnio raz na 4 lata).

Jak siać buraki?

Buraki siejemy wprost do gruntu rzędami co ok. 30 cm na głębokość 2-3 cm. Młode siewki można przerywać, ale z reguły źle to znoszą – starajmy się je od razu wysiewać w odpowiedniej rozstawie.

Nie martw się jeżeli rośliny nie wschodzą po określonej na opakowaniu ilości dni – buraki, w mniej korzystnych warunkach mogą wschodzić nawet po miesiącu od wysiania. Temperaturą ich kiełkowania jest 8oC.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: smspsy/Fotolia

Autor
Jak i kiedy siać buraki korzeniowe? | Co robić, by zyskać dobre plony?
Jak i kiedy siać buraki korzeniowe? | Co robić, by zyskać dobre plony?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl