Logo
Logo

Przerywki siewek: kiedy i jak wykonywać przerzedzanie?

Pytanie czytelnika: Jak szybko trzeba przerywać siewki po skiełkowaniu? Słyszałem, że przerywkę wykonujemy dopiero jak roślinki wykształcą po cztery listki. Czy to prawda?

Nie jest to prawda, ponieważ zabieg przerywania siewek nie ma sztywnego ustalonego terminu. Musimy na bieżąco obserwować kiełkujące roślinki i decydować o przerywce.

  • Z przerzedzaniem rozsady zawsze musimy poczekać, aż roślinki wytworzą pierwsze liście właściwe – to znak, że roślinka prawdopodobnie wytworzyła już korzonki, które wytrzymają przesadzenie. 
  • Niezależnie od wielkości rośliny należy szczególnie uważać na jej korzenie – jeśli są za małe i słabe nie przerywajmy siewek!
  • Kiełkujące rośliny można przerzedzać co kilka tygodni, zaczynając od tych rosnących w najgęstszych i największych kępach.

Magnicur Energy - preparat na zgorzel siewek
Preparat na zgorzel siewek
Zapobiega rozwojowi i zwalcza odglebowe choroby grzybowe roślin ozdobnych i warzyw. Do stosowania nawet w początkowym okresie wzrostu (siewki i rozsada). Chroni części nadziemne i korzenie. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie
Kup w naszym sklepie!

Po co przerywamy, czyli przerzedzamy siewki?

Przerywanie siewek zapobiega konkurowaniu roślin o przestrzeń, wodę i składniki odżywcze.

Jak przerywać siewki?

  • Bardzo delikatnie – młode roślinki są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.
  • Wyjmujemy wraz z kawałkiem ziemi cały "pęczek" roślin, które zbyć ściśle przy sobie rosną i rozdzielamy korzonki starając się zostawić choć odrobinę przytwierdzonej do nich ziemi.
  • Rozdzielone roślinki ponownie umieszczamy w ziemi w odpowiednich odstępach.
  • Po przerzedzaniu dobrze je podlej, aby gleba lepiej do nich przywarła.


Zdjęcie: JillieMae/Pixabay

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl