Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
53
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przerywki siewek: kiedy i jak wykonywać przerzedzanie?

Pytanie czytelnika: Jak szybko trzeba przerywać siewki po skiełkowaniu? Słyszałem, że przerywkę wykonujemy dopiero jak roślinki wykształcą po cztery listki. Czy to prawda?

 

Nie jest to prawda. Zabieg przerywania siewek nie ma sztywnego, ustalonego terminu. Musimy na bieżąco obserwować nasze kiełkujące roślinki i decydować o przerywce.

  • Z przerzedzaniem rozsady zawsze musimy poczekać, aż roślinki wytworzą pierwsze liście właściwe – to znak, że roślinka prawdopodobnie wytworzyła już korzonki, które wytrzymają przesadzenie. 
  • Niezależnie od wielkości rośliny należy szczególnie uważać na jej korzenie – jeśli są za małe i słabe nie przerywajmy siewek!
  • Kiełkujące rośliny można przerzedzać co kilka tygodni, zaczynając od tych rosnących w najgęstszych i największych kępach.

Po co przerywamy, czyli przerzedzamy siewki?

Przerywanie siewek zapobiega konkurowaniu roślin o przestrzeń, wodę i składniki odżywcze.

Jak przerywać siewki?

  • Bardzo delikatnie – młode roślinki są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.
  • Wyjmujemy wraz z kawałkiem ziemi cały "pęczek" roślin, które zbyć ściśle przy sobie rosną i rozdzielamy korzonki starając się zostawić choć odrobinę przytwierdzonej do nich ziemi.
  • Rozdzielone roślinki ponownie umieszczamy w ziemi w odpowiednich odstępach.
  • Po przerzedzaniu dobrze je podlej, aby gleba lepiej do nich przywarła.


Zdjęcie: JillieMae/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Zioła można zbierać przez cały sezon letni. Świeże zioła dają niepowtarzalny aromat i smak naszym potrawom, a ich nadmiar warto suszyć lub zamrażać.
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Po zakończeniu zbioru truskawek porządkujemy grządki. Usuwamy chwasty, a jeśli rośliny zaatakowały choroby grzybowe, obcinamy liście na wysokości ok. 5 cm i dokładnie je wygrabiamy. Ważne jest też zasilenie truskawek nawozem azotowym.
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie i dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i doskonale nadaje się do wazonu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu