Logo
Logo
53
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Przerywki siewek: kiedy i jak wykonywać przerzedzanie?

Pytanie czytelnika: Jak szybko trzeba przerywać siewki po skiełkowaniu? Słyszałem, że przerywkę wykonujemy dopiero jak roślinki wykształcą po cztery listki. Czy to prawda?

 

Nie jest to prawda. Zabieg przerywania siewek nie ma sztywnego, ustalonego terminu. Musimy na bieżąco obserwować nasze kiełkujące roślinki i decydować o przerywce.

  • Z przerzedzaniem rozsady zawsze musimy poczekać, aż roślinki wytworzą pierwsze liście właściwe – to znak, że roślinka prawdopodobnie wytworzyła już korzonki, które wytrzymają przesadzenie. 
  • Niezależnie od wielkości rośliny należy szczególnie uważać na jej korzenie – jeśli są za małe i słabe nie przerywajmy siewek!
  • Kiełkujące rośliny można przerzedzać co kilka tygodni, zaczynając od tych rosnących w najgęstszych i największych kępach.

Po co przerywamy, czyli przerzedzamy siewki?

Przerywanie siewek zapobiega konkurowaniu roślin o przestrzeń, wodę i składniki odżywcze.

Jak przerywać siewki?

  • Bardzo delikatnie – młode roślinki są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.
  • Wyjmujemy wraz z kawałkiem ziemi cały "pęczek" roślin, które zbyć ściśle przy sobie rosną i rozdzielamy korzonki starając się zostawić choć odrobinę przytwierdzonej do nich ziemi.
  • Rozdzielone roślinki ponownie umieszczamy w ziemi w odpowiednich odstępach.
  • Po przerzedzaniu dobrze je podlej, aby gleba lepiej do nich przywarła.


Zdjęcie: JillieMae/Pixabay

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)

Komentarze

BALKON
Na czasie
BALKON
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu