Nie jest to prawda, ponieważ zabieg przerywania siewek nie ma sztywnego ustalonego terminu. Musimy na bieżąco obserwować kiełkujące roślinki i decydować o przerywce.
- Z przerzedzaniem rozsady zawsze musimy poczekać, aż roślinki wytworzą pierwsze liście właściwe – to znak, że roślinka prawdopodobnie wytworzyła już korzonki, które wytrzymają przesadzenie.
- Niezależnie od wielkości rośliny należy szczególnie uważać na jej korzenie – jeśli są za małe i słabe nie przerywajmy siewek!
- Kiełkujące rośliny można przerzedzać co kilka tygodni, zaczynając od tych rosnących w najgęstszych i największych kępach.
Preparat na zgorzel siewek
Zapobiega rozwojowi i zwalcza odglebowe choroby grzybowe roślin ozdobnych i warzyw. Do stosowania nawet w początkowym okresie wzrostu (siewki i rozsada). Chroni części nadziemne i korzenie. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie
Kup w naszym sklepie!Po co przerywamy, czyli przerzedzamy siewki?
Przerywanie siewek zapobiega konkurowaniu roślin o przestrzeń, wodę i składniki odżywcze.
Jak przerywać siewki?
- Bardzo delikatnie – młode roślinki są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.
- Wyjmujemy wraz z kawałkiem ziemi cały "pęczek" roślin, które zbyć ściśle przy sobie rosną i rozdzielamy korzonki starając się zostawić choć odrobinę przytwierdzonej do nich ziemi.
- Rozdzielone roślinki ponownie umieszczamy w ziemi w odpowiednich odstępach.
- Po przerzedzaniu dobrze je podlej, aby gleba lepiej do nich przywarła.
Zdjęcie: JillieMae/Pixabay