Logo
Logo

Warzywa wysiewane wprost do gruntu | Jakie wybrać i kiedy siać?

Zanim pierwsze promienie wiosennego słońca ogrzeją ziemię, warto już teraz zaplanować, jakie warzywa zagoszczą w naszym ogrodzie. Odpowiedni wybór terminów siewu do gruntu może zdecydować o powodzeniu całego sezonu. Poznaj nasze wskazówki, które pomogą Ci wyhodować zdrowe i smaczne warzywa prosto z własnego ogródka.

Streszczenie artykułu
Wysiew nasion warzyw bezpośrednio do gruntu to jedna z pierwszych prac ogrodniczych, jakie można rozpocząć wczesną wiosną. Kluczowe jest wybranie gatunków odpornych na spadki temperatury, ponieważ ciepłolubne warzywa wymagają uprawy pod osłonami lub z rozsady. Do warzyw, które można wysiewać do gruntu już od marca i kwietnia, należą rzodkiewka, pietruszka, marchew, szpinak oraz koper. Sałata, bób, groch, por, ogórki, seler korzeniowy i kapusta biała to kolejne gatunki, które można wysiewać w późniejszym terminie, zaczynając od kwietnia aż do czerwca. Dokładne terminy siewu zależą od odporności poszczególnych warzyw na chłód oraz od warunków klimatycznych danego regionu. Regularne obserwacje i dostosowanie planów siewu do aktualnej pogody mogą znacząco wpłynąć na sukces uprawy.

Warzywa na start. Jak przygotować się do wiosennego siewu?

Rozpoczęcie sezonu ogrodniczego to moment pełen oczekiwań i planów dotyczących tego, co w tym roku zagości w naszym ogrodzie warzywnym. Jednym z pierwszych kroków, które decydują o późniejszym sukcesie, jest wybór odpowiednich warzyw do wysiewu bezpośrednio do gruntu. Wczesna wiosna to idealny czas, aby zacząć myśleć o przygotowaniu gleby i pierwszych siewach. Warzywa, które są odporne na niższe temperatury, mogą być wysiane do gruntu już na początku sezonu, co zapewnia im dobry start i obfite plony. 

infouprawa / Youtube


Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Przeczytaj także
Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji

Wysiew nasion warzyw wprost do gruntu można rozpocząć już w marcu i kwietniu. Dotyczy to oczywiście gatunków odpornych na spadki temperatury, ponieważ ciepłolubne warzywa wymagają uprawy pod osłonami lub uprawy z rozsady.

Terminy siewu warzyw do gruntu

Planowanie terminów siewu do gruntu jest kluczowe dla zapewnienia warzywom najlepszych warunków do wzrostu i rozwoju. Wczesna wiosna, kiedy ziemia zaczyna odzyskiwać ciepło po zimie, jest idealnym momentem na rozpoczęcie siewu warzyw odpornych na chłód. Rzodkiewka, pietruszka, marchew, szpinak, i koper to tylko niektóre z gatunków, które możemy z powodzeniem wysiewać już od końca marca. Te warzywa nie tylko świetnie radzą sobie z niższymi temperaturami, ale również szybko rosną, co pozwala na wczesne zbieranie plonów.

W kwietniu dołączają do nich bób, groch, sałata, i por, które również preferują chłodniejsze warunki do kiełkowania. Maj to z kolei czas na wysiew ogórków, selera korzeniowego, i kapusty białej, które potrzebują już nieco cieplejszej gleby.

 • Rzodkiewka – od marca
 • Pietruszka – od końca marca do końca kwietnia
 • Marchew – od końca marca do połowy maja
 • Szpinak – od końca marca
 • Koper – od końca marca
 • Sałata – od kwietnia
 • Bób – od kwietnia
 • Groch – od kwietnia
 • Por – od drugiej połowy kwietnia
 • Ogórki – od 10 maja do końca czerwca
 • Seler korzeniowy – od połowy maja do połowy czerwca
 • Kapusta biała – od czerwca

Pamiętając o tych terminach, możemy zaplanować siewy tak, aby nasz ogród warzywny był zawsze pełen życia i kolorów. Warto również śledzić lokalne warunki pogodowe, ponieważ mogą one wpływać na optymalne terminy siewu. Regularne obserwacje i dostosowywanie planów do aktualnej sytuacji pozwolą na maksymalne wykorzystanie sezonu ogrodniczego i cieszenie się obfitymi plonami.

Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Jak siać warzywa do gruntu?

Aby wysiew nasion warzyw do gruntu zakończył się sukcesem, warto postępować zgodnie z kilkoma sprawdzonymi krokami.

 1. Po pierwsze, upewnij się, że gleba jest odpowiednio przygotowana – powinna być luźna, przewiewna i wolna od chwastów.
 2. Następnie, zwróć uwagę na głębokość siewu; zazwyczaj nasiona wysiewa się na głębokość dwukrotnie większą niż ich rozmiar.
 3. Użyj linijki lub specjalnego narzędzia do siewu, aby utworzyć rowki o odpowiedniej głębokości. 
 4. Rozłóż nasiona równomiernie, zachowując odstępy zalecane dla danego gatunku – informacje te znajdziesz na opakowaniu nasion.
 5. Po wysianiu delikatnie przysyp nasiona ziemią i dokładnie, ale ostrożnie podlej, używając rozpryskiwacza, aby nie zmyć nasion z gleby.
 6. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać wilgotność gleby i utrzymywać ją na odpowiednim poziomie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po siewie, kiedy nasiona zaczynają kiełkować.


Postępując zgodnie z tymi krokami, zwiększasz szanse na zdrowe i silne rośliny, które w przyszłości obdarzą Cię obfitymi plonami.

Zdjęcie tytułowe: Alex / AdobeStock oraz johnalexandr / Fotolia 

Autor
Warzywa wysiewane wprost do gruntu | Jakie wybrać i kiedy siać?
Warzywa wysiewane wprost do gruntu | Jakie wybrać i kiedy siać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)