Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
11
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jakie wymagania glebowe mają warzywa?

Pytanie czytelnika: Postanowiłem w tym roku zmienić swój ogród i wydzieliłem kawałek trawnika pod warzywnik. Trawa doskonale tam rosła, ale zastanawiam się, czy to będzie też dobre podłoże dla warzyw. Jaka jest najlepsza gleba do uprawy warzyw?

 

Poznaj szczegółowe wymagania uprawy:

   

Warzywa to bardzo liczna i niezwykle zróżnicowana grupa roślin. W zależności od typu wzrostu, plonowania, cyklu życiowego oraz pochodzenia mają często zupełnie inne wymagania glebowe. Każda grupa ma swoje indywidualne upodobania - szczegółowo opisujemy je w naszych artykułach - patrz tabela po prawej stronie.

 

Wszystkie warzywa lubią jednak glebę żyzną (zasobną w składniki pokarmowe), piaszczysto-gliniastą (przepuszczalną, ale dobrze trzymającą wilgoć), zasobną w próchnicę i o dobrej strukturze (głęboko przekopaną, by była odpowiednio napowietrzona, co jest ważne dla rozwoju systemu korzeniowego).

Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 6-6,5) co odpowiada wymaganiom większości gatunków. Jeśli mamy w ogrodzie inną glebę, to trzeba ją wymienić lub wymieszać z materią organiczną (obornikiem, kompostem, gotowym podłożem), by jak najlepiej dostosować ją do uprawy warzyw.

Im lepsze podłoże, tym mniejsze ryzyko chorób i mniejsza potrzeba nawożenia. Podczas przygotowania podłoża trzeba usunąć wszystkie chwasty, bo one także lubią żyzną ziemię, a rosną znacznie szybciej od warzyw i jeśli zbytnio się rozrosną, mogą zagłuszyć nasze uprawy.


Warto także pamiętać o przestrzeganiu zasad płodozmianu, bo niektóre warzywa nie lubią sąsiedztwa innych lub źle rosną w glebie, gdzie w roku poprzenim znajdowały się inne gatunki.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytyłowe: Irina_kukuts - Pixabay.com


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Twoja strona ogrodu