Logo
Logo
9
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Jakie wymagania glebowe mają warzywa?

Pytanie czytelnika: Postanowiłem w tym roku zmienić swój ogród i wydzieliłem kawałek trawnika pod warzywnik. Trawa doskonale tam rosła, ale zastanawiam się, czy to będzie też dobre podłoże dla warzyw. Jaka jest najlepsza gleba do uprawy warzyw?

BIO humus - podłoże do uprawy warzyw i ziół

ZielonyOgrodek.pl poleca!
Podłoże do uprawy

BIO Humus
Warzywa i zioła

Specjalistyczne, organiczne podłoże bogate w naturalną próchnicę pochodzącą z dobrze przetworzonego torfu. Zawiera składniki mineralne oraz kwasy humusowe.

W 100% naturalny i ekologiczny!

Dowiedz się więcej

 

Poznaj szczegółowe wymagania uprawy:

   

Warzywa to bardzo liczna i niezwykle zróżnicowana grupa roślin. W zależności od typu wzrostu, plonowania, cyklu życiowego oraz pochodzenia mają często zupełnie inne wymagania glebowe. Każda grupa ma swoje indywidualne upodobania - szczegółowo opisujemy je w naszych artykułach - patrz tabela po prawej stronie.

 

Wszystkie warzywa lubią jednak glebę żyzną (zasobną w składniki pokarmowe), piaszczysto-gliniastą (przepuszczalną, ale dobrze trzymającą wilgoć), zasobną w próchnicę i o dobrej strukturze (głęboko przekopaną, by była odpowiednio napowietrzona, co jest ważne dla rozwoju systemu korzeniowego).

Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 6-6,5) co odpowiada wymaganiom większości gatunków. Jeśli mamy w ogrodzie inną glebę, to trzeba ją wymienić lub wymieszać z materią organiczną (obornikiem, kompostem, gotowym podłożem), by jak najlepiej dostosować ją do uprawy warzyw.

Im lepsze podłoże, tym mniejsze ryzyko chorób i mniejsza potrzeba nawożenia. Podczas przygotowania podłoża trzeba usunąć wszystkie chwasty, bo one także lubią żyzną ziemię, a rosną znacznie szybciej od warzyw i jeśli zbytnio się rozrosną, mogą zagłuszyć nasze uprawy.


Warto także pamiętać o przestrzeganiu zasad płodozmianu, bo niektóre warzywa nie lubią sąsiedztwa innych lub źle rosną w glebie, gdzie w roku poprzenim znajdowały się inne gatunki.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytyłowe: Irina_kukuts - Pixabay.com

 

Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Ochrona roślin
Temat miesiąca
Ochrona roślin
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu