Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
9
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jakie wymagania glebowe mają warzywa?

Pytanie czytelnika: Postanowiłem w tym roku zmienić swój ogród i wydzieliłem kawałek trawnika pod warzywnik. Trawa doskonale tam rosła, ale zastanawiam się, czy to będzie też dobre podłoże dla warzyw. Jaka jest najlepsza gleba do uprawy warzyw?

 

Poznaj szczegółowe wymagania uprawy:

   

Warzywa to bardzo liczna i niezwykle zróżnicowana grupa roślin. W zależności od typu wzrostu, plonowania, cyklu życiowego oraz pochodzenia mają często zupełnie inne wymagania glebowe. Każda grupa ma swoje indywidualne upodobania - szczegółowo opisujemy je w naszych artykułach - patrz tabela po prawej stronie.

 

Wszystkie warzywa lubią jednak glebę żyzną (zasobną w składniki pokarmowe), piaszczysto-gliniastą (przepuszczalną, ale dobrze trzymającą wilgoć), zasobną w próchnicę i o dobrej strukturze (głęboko przekopaną, by była odpowiednio napowietrzona, co jest ważne dla rozwoju systemu korzeniowego).

Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 6-6,5) co odpowiada wymaganiom większości gatunków. Jeśli mamy w ogrodzie inną glebę, to trzeba ją wymienić lub wymieszać z materią organiczną (obornikiem, kompostem, gotowym podłożem), by jak najlepiej dostosować ją do uprawy warzyw.

Im lepsze podłoże, tym mniejsze ryzyko chorób i mniejsza potrzeba nawożenia. Podczas przygotowania podłoża trzeba usunąć wszystkie chwasty, bo one także lubią żyzną ziemię, a rosną znacznie szybciej od warzyw i jeśli zbytnio się rozrosną, mogą zagłuszyć nasze uprawy.


Warto także pamiętać o przestrzeganiu zasad płodozmianu, bo niektóre warzywa nie lubią sąsiedztwa innych lub źle rosną w glebie, gdzie w roku poprzenim znajdowały się inne gatunki.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytyłowe: Irina_kukuts - Pixabay.com

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie.
Tydzień 34, Sentencja nr:5
Tydzień 34, Sentencja nr:5
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Tydzień 34, Sentencja nr:1
Tydzień 34, Sentencja nr:1
W przypadku obniżenia się poziomu wody w stawie i braku prognozy na opady uzupełnijmy jej niedobór. Zmącenia wody unikniemy stawiając na dnie stawu wiadro z umieszczoną w nim końcówką węża ogrodowego.
Twoja strona ogrodu