Warzywa cebulowe: cebula, czosnek, szczypiorek, szalotka, por

Aby w naszym ogródku uprawiać cebulę, czosnek lub szczypiorek, wystarczy jedynie podstawowa wiedza o uprawie warzyw cebulowych. Są one łatwe w pielęgnacji, dają obfite plony, a dodatkowo są smaczne i zdrowe! Dowiedz się więcej o uprawie tej grupy warzyw i sprawdź, dlaczego warto je mieć w swoim warzywniku.

Posłuchaj
00:00
49
Spis treści
Które warzywa nazywamy cebulowymi? Jakie wymagania mają warzywa cebulowe? Co to płodozmian i czy jest potrzebny? Jak i kiedy wysiewać warzywa cebulowe? Jak dbać o warzywa cebulowe?

Uprawa warzyw cebulowych w ogrodzie
Jakie gatunki do nich należą?

Warzywa cebulowe należą do rodziny czosnkowatych (Alliaceae). Większość warzyw cebulowych uprawianych jest jako rośliny przyprawowe, gdyż spożywane są w niewielkich ilościach. Jedynie cebula i por spożywane są w większych ilościach jako typowe warzywa w naszych kuchniach.

W warzywnikach najczęściej uprawiana jest cebula, czosnek, szczypiorek ogrodowy i por. Jadalną częścią warzyw cebulowych jest cebula lub liście – szczypior.

Do warzyw cebulowych zaliczane są:

Wymagania warzyw cebulowych
Jakie stanowisko wybrać? 

Wymagania cieplne

Warzywa cebulowe mają niewielkie wymagania cieplne – niektóre mogą nawet zimować w gruncie. W początkowym okresie wzrostu wymagają temperatury około 12°C, a w okresie formowania główek 16-20°C. Znoszą spadki temperatury nawet do -3°C. Długotrwałe okresy chłodu mogą wywołać zjawisko pośpiechowatości – wydawanie kwiatów w pierwszym roku uprawy.

Warzywa cebulowe z uwagi na płytki system korzeniowy mają wysokie wymagania nawozowe. Powinno uprawiać się je na dobrych glebach w ogrodzie, średnio zwięzłych, próchniczych, łatwo nagrzewających się, w pierwszym lub drugim roku po oborniku.

Warzywa cebulowe
Fot. PublicDomainPictures, Pavlofox, Robert Owen-Wahl/Pixabay

Cebula zwyczajna, dymka i różne inne warzywa cebulowe.

Wymagania wodne

Są zróżnicowane w zależności od fazy wzrostu roślin. Największe wymagania wodne przypadają od połowy czerwca do końca lipca – w fazie wzrostu szczypioru i formowania cebul.

W okresie dojrzewania cebul należy ograniczyć podlewanie, aby szczypior mógł zaschnąć, a cebule mogły wejść w okres spoczynku.

Wymagania świetlne

Warzywa cebulowe wymagają bardzo dużo światła, gdyż są to rośliny dnia długiego.

Płodozmian dla warzyw cebulowych
Co to i czy jest potrzebny?

Płodozmian, czyli planowanie jakie gatunki będą uprawiane na tym samym stanowisku przez kolejne sezony, jest bardzo istotny we wszystkich uprawach warzyw. Odpowiednio prowadzony pozwala w naturalny sposób ograniczać występowanie chorób oraz poprawiać jakość roślin i tym samym plony, które z nich uzyskujemy.

Dobrym przedplonem (roślinami, które będą uprawiane na stanowisku przed warzywami cebulowymi) są: buraki, kapusta, marchew, pomidory, groch lub fasola.

Rośliny cebulowe nie powinny być za to uprawiane po: ziemniakach, pietruszce, selerze oraz bobie.

Zakładanie uprawy warzyw cebulowych
Z siewu czy z rozsady?

Warzywa cebulowe uprawia się z siewu lub rozsady, a również uprawę z dymki.

Nasiona warzyw, cebulki i rozsadę najlepiej kupować centrach ogrodniczych. Nie należy kupować materiału rozmnożeniowego z niewiadomego źródła (np. na bazarach) ponieważ nie mamy wtedy pewności co do odmiany rośliny oraz jej zdrowotności.

  • Nasiona cebuli i pora należy wysiewać w kwietniu, wtedy zbiór przypada na przełom sierpnia i września.

  • Rozsadę cebuli należy przygotować już na przełomie lutego i marca. Produkcja rozsady trwa 8-9 tygodni. W tym czasie roślinom należy zapewnić wysoka wilgotność oraz stałą temperaturę (18-20°C do wschodów, 15-18°C po wschodach w dzień oraz 10-12°C po wschodach w nocy).

  • Cebulę z dymki należy wysadzać na początku kwietnia, wtedy zbiór przypadać będzie w sierpniu (w przypadku sadzenia małych cebulek 5-15 mm średnicy) lub w czerwcu (w przypadku sadzenia dużych cebulek 16-25 mm średnicy).

Pielęgnacja warzyw cebulowych
Jak dbać?

Pielęgnacja warzyw cebulowych jest dość pracochłonna, gdyż wymagają one częstego odchwaszczania, intensywnego podlewania w okresie wzrostu i formowania cebul oraz nawożenia pogłównego (w czasie wegetacji roślin).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: J_Huber/Pixabay

Dowiedz się więcej o innych grupach warzyw:
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści