Uprawa warzyw kapustnych w ogrodzie
Warzywa kapustne należą do rodziny krzyżowych (Cruciferae). zaliczane są do nich takie rośliny jak:
- kapusta głowiasta biała (Brassica oleracea var. capitata f. alba),
- kapusta głowiasta czerwona (Brassica oleracea var. capitata f. rubra),
- kapusta włoska (Brassica oleracea var. sabauda),
- kapusta pekińska (Brassica pekinensis),
- brukselka (Brassica oleracea var. gemmifera),
- kalafior (Brassica oleracea var. botrytis),
- brokuł (Brassica oleracea var. botrytis italica),
- kalarepa (Brassica oleracea var. gongylodes),
- jarmuż (Brassica oleracea convar. acephala var. sabellica).
W ogródkach przydomowych najczęściej uprawiana jest kapusta głowiasta oraz kalafior. Częścią jadalną tych warzyw są liście i łodygi (kapusty, brukselka, kalarepa, jarmuż) lub nierozwinięte kwiatostany (brokuł i kalafior).
Wymagania warzyw kapustnych
Wymagania cieplne
Warzywa kapustne nie mają wysokich wymagań cieplnych – optymalna temperatura do wzrostu wynosi 15-20°C. Są odporne na niskie temperatury – znoszą krótkotrwałe spadki temperatury poniżej 0°C. Dłuższe okresu chłodu mogą wywołać zjawisko pośpiechowatości – wydawanie kwiatów w pierwszym roku uprawy roślin dwuletnich (kapusta głowiasta biała i czerwona, kapusta włoska i brukselka).
Wymagania świetlne
Warzywa kapustne mają bardzo duże wymagania co do ilości światła. Niedobór światła powoduje wybieganie roślin, czyli nadmierne wydłużanie się części nadziemnej oraz utratę intensywnie zielonej barwy. Natomiast nadmiar światła i wysoka temperatura w okresie wykształcania się róż kalafiora, powodują ich żółknięcie.
Wymagania pokarmowe
Warzywa kapustne mają także wysokie wymagania pokarmowe – powinny być uprawiane w pierwszym roku po oborniku. Wymagają dodatkowo intensywnego nawożenia pogłównego nawozami mineralnymi. Najlepsze do uprawy warzyw kapustnych są gleby zwięzłe o wysokiej zawartości substancji organicznej i odczynie obojętnym (pH 6,2-7,0) lub lekko kwaśnym.
Wymagania wodne
Warzywa kapustne mają wysokie wymagania wodne – potrzebują częstego podlewania. Gleba powinna być stale lekko wilgotna. Wahania wilgotności powodują pękanie główek kapust.
Płodozmian
Warzywa kapustne są dobrym przedplonem dla większości innych warzyw. Nie powinny być jednak uprawiane po sobie, ani po warzywach rzepowatych.
Warzywa kapustne: z siewu czy z rozsady?
Większość warzyw kapustnych uprawianych jest z rozsady produkowanej pod osłonami lub na rozsadniku. Rozsadę warzyw kapustnych można przygotować w domu.
Rozsadę kapusty głowiastej (białej, czerwonej, włoskiej), brokuła, kalafiora i kapusty pekińskiej należy założyć już w lutym.
Produkcja rozsady trwa 7-8 tygodni. W tym okresie roślinom należy zapewnić wysoką wilgotność oraz stałą temperaturę (18-20°C do wschodów, 14-18°C po wschodach w dzień, 12-14°C po wschodach w nocy oraz 10-12°C w końcowym etapie produkcji rozsady).
Gotową rozsadę można także kupić, należy jednak pamiętać aby nie kupować jej z niewiadomego źródła (np. na bazarach). Nie mamy wtedy pewności co do odmiany rośliny oraz jej zdrowotności. Nasiona do produkcji rozsady warzyw najlepiej kupować na przełomie stycznia i lutego. W tym czasie w większości supermarketów typu Dom&Ogród rozpoczyna się już sezon na nasiona.
Pielęgnacja warzyw kapustnych
Pielęgnacja roślin kapustnych na miejscu stałym nie jest bardzo pracochłonna, gdyż dzięki ich dużym liściom rozwój chwastów jest ograniczony. Wymagają jednak częstego podlewania oraz nawożenia pogłównego.
FILM: Polskie uprawy kapusty i kalafiora
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Julio César García/Pixabay