Szpinak musztardowy (Brassica rapa var. perviridis) nazywany też komatsuną lub kapustą japońską jest uprawną odmianą kapusty właściwej (Brassica rapa). Roślina najbardziej ceniona jest w Japonii i krajach Azjatyckich, ale bywa też uprawiana w wielu innych krajach świata.

Szpinak musztardowy to warzywo liściaste dorastające do ok. 30-35 cm. wys. Tworzy długie, odziomkowe liście, z białym, kruchym, długim, smukłym, mięsistym ogonkiem i szeroko-owalną lub jajowatą, miękką, dużą, ciemnozieloną lub bordowo-fioletową blaszką liściową. Liście zebrane są ponad ziemią w gęstą, zwartą rozetę (warzywo pokrojem przypomina chińską kapustę Pak Choi, z która jest spokrewnione).

Wczesnym latem roślina zakwita, wydając małe, żółte, pojedyncze, czteropłatkowe kwiaty, zebrane na szczytach dość wysokich, wzniesionych pędów w małe, luźne groniaste kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w zielone owocostany (strąki), wypełnione drobnymi, kulistymi, ciemnymi nasionami.

Wymagania i uprawa

Komatsuna w uprawie preferuje słoneczne stanowisko i próchniczą, żyzną, przepuszczalną, ale stale lekko wilgotną glebę. Jest rośliną dnia krótkiego (zakwita w czasie dnia długiego i nie lubi upałów), dlatego polecana jest jej wiosenna lub późnoletnia uprawa.

Komatsunę uprawia się z nasion sianych wprost do gruntu wczesną wiosną (III-IV) lub pod koniec lata (VIII-IX). Rośnie bardzo szybko, dlatego już po 4-5 tyg. od siewu można przeprowadzać pierwsze zbiory jej liści.

Zwykle dobrze znosi przymrozki, ale przed zapowiadanym, silniejszym ochłodzeniem, można na krótko okryć ją cienką, wiosenną włókniną.

Zastosowanie

Komatsunę zwykle uprawia się w gruncie, ale można też sadzić ją w dużych donicach na balkonach lub tarasach. Bardzo popularna jest także jej uprawa na kiełki.

Warzywo jest bardzo wartościowe, bogate w minerały (przede wszystkim wapń) i witaminy (głównie C). Wbrew swojej potocznej nazwie, nie ma jednak musztardowego, pikantnego smaku, ale delikatny, łagodny i słodkawy. Może być spożywane na surowo i dodawane do sałatek, surówek czy kanapek, ale też smażone, duszone, zapiekane i gotowane (np. w zupach).

Liście najlepiej zbierać jeszcze przed kwitnieniem roślin, gdyż wtedy są najsmaczniejsze. Liście z kwitnących roślin mają gorszy smak i są twardsze oraz goryczkowe. W czasie kwitnienia można natomiast wykorzystać kwiaty komatsuny, które są jadalne i mogą stanowić ciekawy dodatek do sałatek, surówek czy twarogów.

Odmiany

  • 'Malachai' – liście duże, błyszczące, ciemnozielone
  • 'Purple' – liście bordowo-fioletowe

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia:  kariphoto, b8301stocker/Depositphotos