Logo
Logo

Jak i kiedy wysiewać kalafiory, by mieć szybkie zbiory? Jak przygotować rozsadę?

Najczęściej uprawia się kalafiory z gotowej rozsady, ale z powodzeniem można także przygotować ją samodzielnie. Trzeba jednak przy tym pamiętać o zapewnieniu warunków do kiełkowania nasion, czyli właściwego podłoża, pojemników, temperatury i nawadniania. Jak i kiedy wysiać nasiona kalafiora?

Spis treści
Co warto wiedzieć przed wysiewem kalafiorów? Kiedy przygotować rozsadę? Kiedy wysiewać nasiona kalafiora? Jakie wybrać doniczki? Jak prawidłowo wysiewać kalafiory na rozsadę? Jak głęboko siać nasiona kalafiorów? Jak dbać o rozsadę? Kiedy rozsada kalafiora będzie gotowa do przesadzenia do gruntu?

Co warto wiedzieć przed wysiewem kalafiorów?

Należy pamiętać, że odmiany kalafiorów dzielimy (ze względu na porę dojrzewania) na wczesne, średnie i późne i od tego zależy termin wysiewu lub sadzenia do gruntu. Choć zwykle kalafiory uprawia się z zakupionej, gotowej rozsady, to można także wysiać nasiona samodzielnie i wyhodować własną rozsadę.

Kalafiory na wczesny zbiór
Gdy planujemy uprawę najwcześniejszych odmian, musimy wysiać nasiona na rozsadę dość wcześnie, czyli w połowie lutego. W tym przypadku, rozsada jest gotowa do sadzenia na miejsce stałe w gruncie około połowy kwietnia. Z kolei nasiona kalafiora odmian średnich (na zbiór letni ) wysiewa się w na przełomie marca i kwietnia, a rozsadę sadzi się w ogrodzie w połowie maja.

Późny zbiór
Nasiona najpóźniejszych odmian (na zbiór jesienny) wysiewa się na rozsadę w połowie maja do pierwszych dni czerwca. Rozsada jest gotowa do sadzenia pod koniec czerwca lub na początku lipca. Późniejsze odmiany kalafiora (na zbiór letni i jesienny) można wysiewać też od razu do gruntu, na ogrodową grządkę od połowy kwietnia do czerwca.

infouprawa / YouRube


Jak wysiewać nasiona kalafiora? Rozsada krok po kroku

1. Ziemia i doniczki
Do wysiewu rozsady najlepiej przygotować tzw. wielodoniczki i wypełnić je żyznym (czystym) podłożem - najlepiej zaopatrzyć się w gotowe podłoże do wysiewu nasion. Wypełniamy nim doniczki i lekko ubijamy (dobrze, żeby było lekko wilgotne). Można także wysiać nasiona do większych doniczek lub skrzynek, ale wtedy po około 2 tygodniach siewki należy przepikować (rozsadzić do większych doniczek. Dlatego łatwiej jest wysiewać je od razu do wspomnianych wielodoniczek (nie ma konieczności pikowania, a sama rozsada jest także zdrowsza i silniejsza. 

2. Wysiew nasion
Następnie w każdej doniczce robimy otworek (np. cienkim drewnianym patyczkiem) i umieszczamy w nim nasiona na głębokość około 1 cm. Posadzone nasionka nawadniamy, ale bardzo ostrożnie, tak by zbyt duży strumień wody ich nie wypłukał. Poza tym, nadmiar wilgoci w glebie może niekorzystnie wpływać na kiełkowanie i powodować gnicie. Najlepiej podłoże za pomocą zraszacza (mgiełka wodna).

3. Warunki
Rozsadę należy produkować w ciepłym i w miarę jasnym pomieszczeniu (odmiany najwcześniejsze mogą wymagać doświetlania). Nasiona do kiełkowania wymagają odpowiedniej temperatury – około 18-20°C i nieco mniej - w granicach 14-16°C po wschodach. Zwykle produkcja rozsady trwa około 5-6 tygodni.

Zwykle produkcja rozsady trwa około 5-6 tygodni. Rozsada kalafiora gotowa do posadzenia powinna mieć wykształconych około 5-6 liści. Na dzień lub kilka godzin przed sadzeniem warto obficie podlać młode sadzonki, co ułatwi wyjmowanie roślin z doniczek i zapobiegnie uszkodzeniu bryły korzeniowej w czasie przesadzania.

Jak dbać o kalafiora w warzywniku?

Ziemia
Warto pamiętać, że kalafior najlepiej rośnie na dość żyznej, bogatej w składniki pokarmowe glebie. Dlatego najlepiej byłoby poprzedniej jesieni zasilić glebę nawozem organicznym (np. kompostem lub obornikiem) i dobrze spulchnić. Kalafiory nie udadzą się na glebach piaszczystych oraz kwaśnych – optymalny odczyn powinien być zbliżony do obojętnego (pH 6,5). Najlepsze będą gleby gliniasto-piaszczyste, ale bogate w próchnicę i składniki odżywcze (np. wapń).

Miejsce
Na wysiew i uprawę kalafiorów najlepiej przeznaczyć miejsce dobrze nasłonecznione (lub w półcieniu) oraz osłonięte przed silnymi wiatrami.

Towarzystwo
Warto także pamiętać, że kalafior szybciej będzie rósł i dawał lepszy plon, jeśli posadzimy go w miejscu, gdzie wcześniej rosły ziemniaki, por, ogórki, pomidory, marchew, czy groch. Z kolei nie należy planować uprawy kalafiorów na grządkach, gdzie wcześniej uprawiane były inne rośliny kapustne, czyli np. kapusta, kalarepa (lub w ich sąsiedztwie).

Sadzenie
Jeśli sadzimy większą ilość kalafiorów, najlepiej zrobić to w rzędach co 40-50 cm, a sadzonki w rzędzie umieszczamy co około 40-50 cm (lub więcej w zależności od odmiany).

Pielęgnacja
W czasie dalszej uprawy w ogrodzie należy pamiętać przede wszystkim o regularnym nawadnianiu (z umiarem) i odchwaszczaniu sadzonek kalafiorów.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: kolaż – zlikovec / Depositphotos oraz Engin Akyurt / Pixabay

Autor
Jak i kiedy wysiewać kalafiory, by mieć szybkie zbiory? Jak przygotować rozsadę?
Jak i kiedy wysiewać kalafiory, by mieć szybkie zbiory? Jak przygotować rozsadę?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl