Groszek / Groch zwyczajny Pisum sativum

Groch groszek zielony, fot. Nadiia Ganzhyi - Unsplash
Groszek / Groch zwyczajny (Pisum sativum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
14
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiaty: pojedyncze, wargowe
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Owoce: podłużne, strąki, jadalne
Pokrój: pnącze
Przydatność do spożycia: owoce
Wysokość: do 2 m
Okres kwitnienia: V, VI
Kolor owoców: zielone
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina pnąca, sadzona przy podporach, roślina jadalna, ogrody wiejskie

Groch zwyczajny (Pisum sativum) to jednoroczne pnącze z rodziny bobowatytch (Fabaceae). Jego ojczyzną jest Azja Zachodnia, Europa Południowa i Afryka Północna, ale jest też uprawiany w wielu innych krajach świata.

Groch zwyczajny może osiągać od 40-70 cm do 2 m wys. Rośnie szybko, rozwijając długi, palowy system korzeniowy oraz elastyczną, nagą łodygę, pokrytą parzyście złożonymi (z 2-6 owalnych listków), zielonymi liśćmi z woskowym nalotem. Z wierzchołka ogonka liściowego wyrastają elastyczne wąsy czepne, dzięki którym roślina może wspinać się po podporach. U podstawy liści znajdują zielone, sercowate przylistki.

Groszek kwitnie wiosną, w maju i czerwcu. Z kątów liści wyrastają duże, motylkowe kwiaty (białe, różowe), które po zapyleniu przekształcają się w strąki, wypełnione okrągłymi, dużymi nasionami.

W Polsce występują dwa podgatunki grochu: groch zwyczajny typowy (siewny), uprawiany jako warzywo i groch zwyczajny polny, będący rośliną dziką (peluszka).

Groch siewny dzieli się dodatkowo na dwie odmiany botaniczne: groch łuskowy, posiadający nasiona pomarszczone lub gładkie i groch cukrowy. Strączki u grochu łuskowego posiadają wewnątrz pergaminową wyściółkę i po dojrzeniu pękają. Jadalne są jedynie jego nasiona (zielone lub suche). Strąki grochu cukrowego są bardziej płaskie, nie posiadają wewnętrznej wyściółki i nadają się do spożycia w całości na surowo lub po ugotowaniu.

Wymagania i uprawa

Groch to roślina łatwa w uprawie, ale dość wymagająca. Oczekuje słonecznego stanowiska i próchniczego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Nie lubi suszy, ciężkiej, mokrej i kwaśnej ziemi oraz gorąca (lubi temp. ok. 13-18°C). Nie może być też uprawiany po roślinach z rodziny bobowatych. Stanowisko pod jego uprawę powinno być odchwaszczone, a jesienią zasilone nawozami potasowymi i fosforowymi z dodatkiem mikroelementów (boru i molibdenu). Nawozy azotowe zwykle nie są konieczne, gdyż dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi, groch ma zdolność wiązania azotu z powietrza.

Groch jest odporny na niskie temperatury (kiełkuje już w temp. 2-4 °C). Powinien być wysiewany wprost do gruntu wczesną wiosną (w marcu i kwietniu, siew punktowy co 3-4 cm).

Termin zbioru nasion uzależniony jest od odmiany i przeznaczenia. Zbiór na zielone strąki przeprowadza się po ok. 50-80 dniach od siewu, a na suche ziarno po ok. 90-120 dniach.

Zastosowanie

Groch to bogactwo witamin, minerałów i białka. Zielone nasiona można spożywać po ugotowaniu, ale też mrozić i konserwować. Suche ziarno nadaje się do długiego przechowywania i do spożycia po ugotowaniu. Strąki groszku cukrowego można spożywać w całości na surowo lub po ugotowaniu.

Wybrane odmiany

  • groch cukrowy: Iłówiecki, Bajka
  • groch łuskowy: Telefon, Kantata, Sześciotygodniowy, Kanon, Nefryt, Pegaz


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Сергей Шабанов, Bianca Berg, Crepessuzette, Rajesh Balouria/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści