Które rośliny warzywne i owocowe dobrze rosną razem z grochem?
Groch, a także spokrewniona z nim fasola szczególnie dobrze rosną i plonują, rosnąć w towarzystwie różnych warzyw kapustnych. Sąsiedztwo grochu oraz np. różnych odmian kapusty, przekłada się na pozytywny wzajemny wpływ tych roślin na siebie. Wydzielają one lotne substancje, które między innymi odstraszają szkodniki, dzięki czemu warzywa rosnące obok siebie lepiej rosną i plonują. Do grupy warzyw, które lubią towarzystwo grochu (z wzajemnością) należy między innymi:
- kapysty (brukselka, głowiasta, pekińska),
- brokuł,
- kalafior,
- kalarepa,
- buraki,
- cukinię,
- koper ogrodowy,
- kukurydzę,
- sałaty,
- rzepa,
- rzodkiewka, rzodkiew,
- marchew,
- ogórki,
- szpinak,
- czy seler.
Groch oraz fasola bardzo lubią także towarzystwo krzewinek owocowych – truskawek oraz poziomek.
Które zioła warto posadzić w pobliżu grochu?
Na lepsze plonowanie, zawiązywanie nasion grochu, jak i fasoli może dobrze wpływać nie tylko towarzystwo wybranych warzyw, ale także popularnych ziół. Ich charakterystyczny aromat (wydzielane olejki eteryczne) ma właściwości odstrszające wiele szkodników warzyw, a także może mieć wpływ na lepszy smak towarzyszących im warzyw. Jednocześnie, kwitnące zioła przyciągają owady pożyteczne (zapylające), które zapylają kwiaty roślin warzywnych, poprawiając ich plonowanie. Do najpopularniejszych gatunków ziół, które warto posadzić w pobliżu grochu (np. na skraju grządki) należą np.:
Jakie kwiaty i rośliny owocowe warto posadzić obok grochu?
Spośród ogrodowych kwiatów, które mogą mieć znaczny wpływ na lepszą kondycję i wzrost warzyw, warto postawić na popularne nasturcje, czy nagietki, czyli jednoroczne rośliny kwitnące. Można wysiać je i uprawiać zarówno w gruncie, jak i w skrzynkach, donicach, czy innych pojemnikach. Słyną one z właściwości odstraszających i chroniących rośliny przed atakami wielu szkodników roślin (także glebowych, np. nicieni).
Jakich roślin lepiej nie sadzić w pobliżu grochu?
- Warzywa strączkowe, a więc groch oraz fasola nie lubią towarzystwa niektórych warzyw, a w szczególności warzyw cebulowych, np. czosnku, cebuli, szczypiorku, czy pora. Substancje wydzielane przez ich części podziemne niekorzystnie wpływają na wzrost grochu, czy też fasoli.
- Należy unikać także uprawy obok grochu warzyw i innych roślin blisko z nim spokrewnionych, aby unikać przenoszenia tych samych chorób w obrębie danego rodzaju, czy rodziny botanicznej. Z tego względu uprawę fasoli, czy bobu najkorzystniej jest założyć w większej odległości od grochu i łączyć ich ze sobą.
- Obok grochu nie zaleca się także uprawy warzyw z rodziny psiankowatych, czyli np. pomidora i ziemniaka.
- Niekorzystnym sąsiedztwem dla grochu jest również spora grupa roślin (w tym kwiatów) ogrodowych, należąca do botanicznej rodziny jaskrowatych. Wydzielają one charakterystyczne substancje, które niekorzystnie wpływają na wzrost grochu, a także zawiązywanie nasion. Do takich roślin zaliczamy między innymi ostróżki, orliki, sasanka, zawilce, ciemiernik, powojnik, miłek, pełnik, tojad.
- Inną rośliną ozdobną, która nie powinna rosnąć obok grochu (i fasoli) jest mieczyk ogrodowy, czyli popularna kwitnąca roślina cebulowa. W tym przypadku również chodzi o unikanie przenoszenia wspólnych dla tych roślin chorób, które mogą osłabiać wzrost grochu.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Nadiia Ganzhyi/Unsplash