Warzywa psiankowate: pomidor, papryka, bakłażan, ziemniak

WARZYWA PSIANKOWATE_ pomidor, papryka, bakłażan, ziemniak, fot. Mike Goad - Pixabay

Pomidory można spotkać chyba w każdym warzywniku. Uprawa ich nie należy do trudnych. Podobnie jak inne rośliny z rodziny psiankowatych wymagają wysokiej temperatury oraz systematycznego podlewania. Dowiedz się więcej o warzywach psiankowatych oraz ich wymaganiach uprawowych.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
29
Spis treści
Jakie rośliny zaliczamy do warzyw psiankowatych? Jakie wymagania mają warzywa psiankowate? Co lubią? Jak uprawiać warzywa psiankowate? Z siewu do gruntu czy z rozsady? Jak dbać o warzywa psiankowate?

Uprawa warzyw psiankowatych w ogrodzie

Warzywa psiankowate należą do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Jedynie pomidor i ziemniak mogą być uprawiane w gruncie. Papryka i bakłażan powinny być uprawiane pod osłonami. W ogródkach przydomowych najczęściej uprawiany jest pomidor.

Częścią jadalną są dojrzałe owoce (pomidor, papryka, bakłażan), w przypadku ziemniaka jadalne są zgrubiałe podziemne bulwy.

Do warzyw psiankowatych zaliczane są:

  • pomidor (Lycopersicum esculentum),
  • papryka roczna (Capsicum annum),
  • bakłażan (oberżyna) (Solanum mellongena),
  • ziemniak (Solanum tuberosum)

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Wymagania warzyw psiankowatych

Wymagania cieplne 

Warzywa psiankowate potrzebują bardzo ciepłych temperatur. Optymalna temperatura do wzrostu wynosi około 25°C (pomidor, papryka, oberżyna). Ziemniaki najlepiej rosną w temp. od 14 do 18°C. Spadki temperatury poniżej 0°C powodują przemarzanie roślin.

Wymagania świetlne

Również wymagania świetlne są wysokie, zwłaszcza w okresie produkcji rozsady. Niedobór światła powoduje wybieganie roślin. Również w okresie dojrzewania owoców warzywa psiankowate wymagają dużo światła. Jego niedobór obniża znacznie wybarwienie owoców oraz ich wartości smakowe.

Wymagania wodne

W zależności od fazy rozwojowej roślin warzywa psiankowate mają różne wymagania wodne. W początkowej fazie wzrostu gleba powinna być stale lekko wilgotna. Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie zawiązywania i dojrzewania owoców - wtedy należy rośliny systematycznie podlewać. Przesuszenie podłoża w tym okresie powoduje opadanie zawiązków owoców. Wahania wilgotności powodują pękanie owoców.  Ziemniaki należy podlewać, gdyż nadmiar wilgoci sprzyja występowaniu chorób grzybowych.

Wymagania pokarmowe

Warzywa psiankowate mają wysokie wymagania pokarmowe – powinny być uprawiane w pierwszym roku po oborniku. Do uprawy warzyw psiankowatych w gruncie powinno się wybierać miejsca osłonięte i dobrze nasłonecznione. Gleba w ogrodzie powinna być lekka, przepuszczalna, ciepła i zasobna w próchnicę. Należy ją głęboko przekopać i wzbogacić dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem.

Pomidory, papryka i ziemniaki
Fot. PublicDomainPictures/Pixabay

Warzywa psiankowate: z siewu czy z rozsady

Warzywa psiankowate uprawiane są z rozsady – sadzenie ma miejsce stałe wykonuj się po 15 maja (po groźbie ostatnich przymrozków).

Rozsadę warzyw psiankowatych można przygotować samemu w domu. Rozsadę pomidora i papryki należy założyć już w marcu. Produkcja trwa od 5 do 8 tygodni. W tym czasie roślinom należy zapewnić wysoka wilgotność oraz stała temperaturę (25-28°C w okresie wschodów, 20-22°C po wschodach w dzień oraz 18-20 °C po wschodach w nocy). Rozsadę można także kupić w sprawdzonych centrach ogrodniczych.

Nie należy kupować rozsady z niewiadomego źródła (np. na bazarach). Nie mamy wtedy pewności co do odmiany rośliny oraz jej zdrowotności.

Nasiona warzyw najlepiej kupować na przełomie stycznia i lutego. W tym czasie w większości supermarketów typu Dom&Ogród rozpoczyna się już sezon na nasiona. Centra ogrodnicze po zimowym odpoczynku wznawiają swoją działalność już w marcu. Nie należy kupować nasion na wagę! Należy wybierać nasiona renomowanych producentów. Powinny być szczelnie zapakowane w torebki, na których poza nazwą gatunku i odmiany warzywa psiankowatego są informacje o terminie wysiewu, wielkości rośliny, pielęgnacji i terminie zbioru.

 

  • Wśród warzyw psiankowatych pomidor i ziemniak polecane są do uprawy w gruncie. Młode bulwy ziemniaków sadzi się do gleby, gdy osiągnie ona temperaturę 8-10°C – zwykle jest to pomiędzy 20 kwietnia, a 10 maja.

  • Ze względu na wysokie wymagania cieplne i długi okres wegetacji papryka i bakłażan powinny być uprawiane pod osłonami.

Pielęgnacja warzyw psiankowatych

Warzywa psiankowate wymagają dużo pielęgnacji i uwagi – odchwaszczania, podwiązywania (pomidor, papryka, oberżyna) oraz systematycznego podlewania. Najwięcej wody potrzebują w okresie zawiązywania i dorastania owoców.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Mike Goad, Hans Braxmeier, jacqueline macou, Christos Giakkas/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bakłażan / Psianka podłużna Solanum melongena

Papryka Capsicum

Pomidor zwyczajny Lycopersicon esculentum

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość aa
29-04-2020 21:11
Pisza glupoty,ziemniak nalezy podlewac to sprzyja wystepowaniu chorobom grzybowym. poco pisac takie BZDURY
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści