Logo
Logo

Uprawa warzyw na balkonie | Co sadzić? Jak mieć duże plony?

Po co samemu uprawiać warzywa, jeśli można je kupić w każdym sklepie? Odpowiedź jest prosta – dla przyjemności. Nie każdy jednak ma swój ogród. Niektórzy posiadają zaledwie niewielki balkon. Dowiedz się więc, jak założyć warzywnik na balkonie?

Spis treści
Czy warzywa można uprawiać na balkonie? Jakie warzywa wybrać na balkon? Jaką ziemię kupić do doniczek? Jak wysiewać warzywa do doniczek? Jak często podlewać i nawozić warzywa balkonowe? Co warto wiedzieć? Jakie doniczki dla warzyw na balkonie?

Uprawa warzyw na balkonie

Warzywnictwo znowu jest modne i nawet "mieszczuchy" chcą pobrudzić rączki w ziemi i "hodować" już nie tylko kwiatki, ale także rośliny jadalne! I choć początkowo taka forma uprawy wydaje się niemożliwa do realizacji na balkonie, to jest ona bardzo łatwa i poradzi sobie z nią każdy, nawet ogrodniczy żółtodziób.

Zalet świeżych z własnej uprawy nie sposób przecenić, ponadto plony zbieramy zawsze w okresie ich dojrzałości – czyli wtedy kiedy mają najwięcej cennych składników i mamy je zawsze "pod ręką" dzięki czemu jemy więcej świeżych warzyw i zdrowiej się odżywiamy.

ogród na co dzień / YouTube


Wybierz warzywa, które potrzebują mało miejsca

Jest bardzo wiele gatunków warzyw – niestety nie wszystkie nadają się do uprawy w pojemnikach. Głównym ograniczeniem jest niewielka powierzchnia do uprawy. Musimy zatem zrezygnować z gatunków, które wymagają dużo miejsca do wzrostu (kapustne, duże dyniowate, duże liściowe) oraz te, które tworzą głęboki system korzeniowy (duże rzepowate, korzeniowe). Warzywa te będziemy musieli kupić na pobliskim bazarku.

Do uprawy na balkonie idealne są warzywa o krótkim okresie wegetacji oraz te osiągające niewielkie rozmiary:

Nawet na niewielkim balkonie w bloku znajdzie się miejsce na postawienie kilku doniczek z naszymi ulubionymi warzywami. Dobierz gatunki odpowiednie do wielkości balkonu, pojemników, a co najważniejsze do ilości czasu jaki jesteś w stanie im poświęcić. Jeśli masz go niewiele to nie uprawiaj gatunków kłopotliwych w pielęgnacji – wymagających wielu zabiegów.

Warzywa na balkon fot. burns.ashleybelle - Depositphotos
Fot. burns.ashleybelle / Depositphotos

Od czego musisz zacząć?

Grunt to podłoże

Przy zakładaniu warzywnika w uprawie pojemnikowej wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym podłoże do uprawy warzyw. Nie musimy, tak jak w uprawie w gruncie, przygotowywać podłoża na jesieni, a na wiosnę odchwaszczać i przekopywać poletka w pocie czoła. Warto jednak kupić podłoże renomowanych firm. Można także zastosować podłoże wykopane w ogródku, jednak taka ziemia wymaga dodania do niej kompostu.

Rozsada to podstawa

Rozsadę warzyw można kupić w centrum ogrodniczym lub przygotować ją we własnym zakresie. Samodzielne wyprodukowanie zdrowej rozsady warzyw w domu jest możliwe, a co najważniejsze nie jest trudne. Przygotowanie rozsady to nic innego jak uprawa roślin w kontrolowanych warunkach uprawowych, przed wysadzeniem na miejsce stałe. W tym okresie zapewniamy roślinom przede wszystkim odpowiednią temperaturę, wilgotność i światło.

Jak pielęgnować warzywa na balkonie? Co zrobić, by mieć duże plony?

Uprawa warzyw na balkonie jest mniej pracochłonna niż w ogródku! Poza tym te dwa typy uprawy prawie wcale się nie różnią, oprócz tego, że na balkonie mamy znacznie mniejsze problemy z chwastami.

Podlewanie
Gleba w pojemniku szybciej się nagrzewa, dlatego latem ważne jest systematyczne podlewanie.  Warzywa najlepiej podlewać rano lub wieczorem, co 2-3 dni, a w upalne lato nawet codziennie. W chłodniejsze dni, rośliny możemy podlewać rzadziej, ale obficie.

Nawożenie
W uprawie warzyw niezbędne jest ich nawożenie. Idealnym nawozem do warzyw uprawianych na balkonie jest biohumus. Jest to płynny nawóz organiczny – nie ma możliwości jego przedawkowania. Poprawia strukturę gleby oraz wzmacnia system obronny roślin. Należy go stosować przy każdym podlewaniu, po uprzednim rozcieńczeniu z wodą 1:20.

Warzywa w doniczkach
Fot. normanack Flickr CC

Warzywa na balkonie tylko w głębokich pojemnikach!

Nawet jeśli nie mamy normalnego ogrodu, również możemy uprawiać warzywa. Potrzebne są do tego donice, skrzynki lub nawet worki z ziemią ogrodniczą. Dobrze zaprojektowany warzywnik może stać się ozdobą balkonu. Należy jedynie pamiętać o kilku zasadach:

 • Materiał
  Donice muszą być przede wszystkim odporne na wpływ warunków atmosferycznych – wilgoć, mróz, słońce.

 • Rozmiar
  Pojemniki muszą być stabilne (wysokie, lekkie pojemniki łatwiej przewróci wiatr). Muszą być głębokie – w pojemnikach o głębokości mniejszej niż 40 cm ziemia będzie zbyt szybko wysychać.

 • Ciężar
  Ciężkie donice należy ustawić na docelowym miejscu, zanim wypełnimy je podłożem. Potem mogłyby być zbyt ciężkie.

 • Warstwa drenażu
  Warto pamiętać o odpowiednim drenażu na dnie pojemników, w których będą rosły warzywa. Można do tego wykorzystać potłuczone gliniane doniczki lub keramzyt. Należy także pamiętać, aby donice miały otwory w dnie, a także o podstawkach pod doniczkami – aby nie zalać balkonu sąsiada poniżej.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: ChiccoDodiFC/Fotolia

Autor
Uprawa warzyw na balkonie | Co sadzić? Jak mieć duże plony?
Uprawa warzyw na balkonie | Co sadzić? Jak mieć duże plony?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (21)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl