Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
856
Okazje

Pomidory na balkonie? To bardzo łatwe... i pyszne!

Pomidory na balkonie? Tak to możliwe! Uprawa pomidorów nie jest trudna i poradzi sobie z nią nawet średnio doświadczony ogrodnik. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie odmiany, posadzić w żyznej ziemi i troskliwie pielęgnować. Dowiedz się co zrobić aby z powodzeniem uprawiać pomidory na balkonie.

 

Czy możliwa jest uprawa pomidorów na balkonie?

Pomidory z powodzeniem można uprawiać w doniczkach na balkonie, jednak pamiętajmy, że plon z takich roślin nigdy nie będzie tak duży jak z pomidorów uprawianych w gruncie. Zanim założymy małą plantację pomidorów w doniczkach musimy zdać sobie sprawę, że rośliny będą wymagały dużo miejsca i jeszcze więcej naszej uwagi.

Nie wystarczy tylko posadzić i zapomnieć – trzeba je regularnie podlewać, nawozić, podwiązywać, a w razie potrzeby nawet zapylać. Jeśli nie mamy na to czasu najlepiej zrezygnować z uprawy. Dla tych, którzy jednak chcą spróbować swoich sił w "doniczkowym ogrodnictwie" przygotowaliśmy kilka porad.

Pomidory na balkonieFot. sharon_k/Flickr

Odmiany pomidorów nadające się do uprawy na balkonie

Wybierając odmianę do uprawy w doniczce zdecydujmy się lepiej na odmiany karłowe, ponieważ te wysokie mogą dorastać nawet do 2 metrów. Najczęściej wybierane odmiany drobnoowocowe (tzw. koktajlowe) i karłowe do uprawy pojemnikowej, na balkon czy taras, to 'Bajaja', 'Balconi Red', 'Batory', 'Koralik', 'Maskotka', 'Olka Polka', 'Pendulina Red', 'Venus', 'Vilma', 'Tiny Tim', 'Yellow Pearl' oraz wiele wiele innych.

Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Wymagania pomidorów doniczkowych

Słoneczne stanowisko jest niezbędne, aby pomidory rodziły duże, czerwone i słodkie. Najwięcej słońca będzie na balkonie południowym. O tym, jakie warunki świetlne panują na balkonach wychodzących na różne strony świata.
Balkon w słońcu lub w cieniu.

Z uwagi na długi okres wegetacyjny oraz dlatego, że pomidory to rośliny ciepłolubne, uprawia się je jedynie z rozsady przygotowywanej już od lutego w ogrzewanych pomieszczeniach. Gotową rozsadę (tzw. sadzonki) można kupić już od początku maja w większości sklepów ogrodniczych lub na bazarach. Na miejsce stałe pomidory w doniczkach wystawiamy dopiero po 15 maja, kiedy to minie ryzyko przymrozków.

Sadzenie pomidorów na balkonie

Młode rośliny sadzimy do dużych doniczek w żyznym i przepuszczalnym podłożu (może to być specjalne podłoże do uprawy warzyw lub uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych).

Sadzonki sadzimy nieco głębiej niż rosły w doniczce (w rozsadzie). Na dno doniczki trzeba wysypać warstwę keramzytu, który stworzy odpowiedni drenaż i zapobiegnie zaleganiu wody (dodatkowo w dnie doniczki muszą być duże otwory odpływowe!). Podłoże warto wymieszać z hydrożelem, który będzie gromadził wodę na okresy suszy.

Pomidory na balkonie
Fot. Ruth Hartnup/Flickr ↓

Ochrona przed wiatrem

Ustawiając doniczkę z rośliną na balkonie warto także wziąć pod uwagę narażenie jej na działanie wiatru i opadów deszczu. Nie stawiajmy niezabezpieczonych doniczek na parapecie lub barierce balkonu, gdyż podczas silnego wiatru mogą spaść, a kruche pędy pomidorów mogą się połamać

Odpowiednia doniczka dla pomidorów

Doniczki do uprawy pomidorów powinny być głębokie na około 40 cm. Im większa donica tym lepiej. Dzięki temu korzenie rośliny będą mogły swobodnie się rozwijać. Pomidory można sadzić w doniczkach (pojedynczo) lub skrzyniach (po kilka sztuk). W odpowiednio dużych pojemnikach zmieści się na tyle dużo ziemi, że nawet podczas dużego upału podłoże nadmiernie nie przeschnie.

Także kolor doniczki nie pozostaje bez znaczenia. Unikajmy ciemnych barw gdyż powodują one szybkie nagrzewanie się podłoża wewnątrz doniczki. Idealne materiały to drewno lub ceramika – przez nie ziemia "może oddychać". Plastikowe i metalowe pojemniki uniemożliwiają wymianę gazową (poza tym szybko się nagrzewają).
Doniczki i skrzynki z różnych materiałów – porównanie pojemników do uprawy

Pomidory na balkonie
Fot. torokusurutaro/Pixabay

Pielęgnacja doniczkowych pomidorów

Podlewanie

Podlewanie pomidorów w doniczkach jest bardzo ważne! Niestety podłoże w doniczkach szybko przesycha (zwłaszcza podczas letnich upałów na balkonie), a wraz z nim rośliny cierpią na niedobór wody. Gorzej rosną, więdną i są ogólnie osłabione, a tym samym narażone na atak szkodników i chorób.

Rośliny podlewamy regularnie i obficie, tak aby podłoże w doniczce nigdy nie przeschło. Rośliny nie mogą jednak stać w wodzie, gdyż prowadzi to do gnicia ich korzeni oraz pękania owoców. Podlewanie powinno być obfite, tak aby z otworów odpływowych w dnie doniczek wypłynęła woda (warto uważać aby nadmiernie nie zalać sąsiada).

Podczas podlewania starajmy się nie moczyć liści ani owoców, gdyż nadmierna wilgoć może sprzyjać porażaniu roślin przez choroby.

Nawożenie

Kolejnym bardzo istotnym zabiegiem jest nawożenie. Jest ono konieczne, gdyż rośliny szybko rosną i szybko zużywają składniki pokarmowe zawarte w podłożu. Pomidory w doniczkach zasilamy mineralnymi nawozami do pomidorów (płynnymi, granulowanymi) lub uniwersalnymi nawozami do uprawy warzyw (warto zastosować nawóz długodziałający np. typu Osmocote, tuż po posadzeniu). Warto także stosować naturalne nawozy typu biohumus.

Nawozy stosujemy tylko w dawkach i terminach podanych przez producenta (na opakowaniu produktu). Warto raz w miesiącu spryskać liście nawozem dolistnym.

Pomidory na balkonie
Fot. Dongsu Kim/Pixabay

Zapylanie kwiatów pomidorów

Więcej o uprawie pomidorów dowiesz się z artykułu: Pomidory w ogrodzie – uprawa pomidorów w gruncie. Opisane w nim zabiegi pielęgnacyjne (palikowanie, ogławianie, "usuwanie wilków" oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami) odnoszą się również do uprawy pomidorów w doniczkach.

Kwiaty pomidorów są samopylne więc nie potrzebują owadów do zapylenia i wytworzenia owoców. Możemy jednak im w tym pomóc i raz na jakiś czas potrząsając rośliną tak, aby pyłek z górnych kwiatów zapylił te dolne. Możemy także zapylać je przy pomocy pędzelka.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie główne: Ratfink1973/Pixabay, zdjęcia w tekście: Ruth Hartnup/Flickr/CC BY 2.0

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Mafioła

24-05-2021 08:26

Czy jest sens uprawy pomidorków na wschodnim balkonie?

Gość Aga

17-01-2021 15:29

Będę pierwszorocznym rolnikiem balkonowym 😆. Dziękuję za doradztwo

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT