Logo
Logo

Pomidory w doniczkach na balkonie? To bardzo łatwe... i pyszne!

Pomidory na balkonie? Tak to możliwe! Uprawa pomidorów nie jest trudna i poradzi sobie z nią nawet średnio doświadczony ogrodnik. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie odmiany, posadzić w żyznej ziemi i troskliwie pielęgnować. Dowiedz się co zrobić aby z powodzeniem uprawiać pomidory na balkonie.

Spis treści
Czy można sadzić pomidory na balkonie? Czy doczekamy się owoców? Jakie pomidory sadzić w doniczkach na balkonie? Które odmiany będą najlepsze? Jakie są wymagania pomidorów na balkonie? Co lubią a czego nie? Jak sadzić pomidory na balkonie? Jak dbać o doniczkowe pomidory na balkonie? Zobacz wszystkie zabiegi pielęgnacyjne! Czy pomidory na balkonie trzeba zapylać?

Czy możliwa jest uprawa pomidorów w doniczkach na balkonie?

Pomidory z powodzeniem można uprawiać w doniczkach na balkonie, jednak pamiętajmy, że plon z takich roślin nigdy nie będzie tak duży jak z pomidorów uprawianych w gruncie. Zanim założymy małą plantację pomidorów w doniczkach musimy zdać sobie sprawę, że rośliny będą wymagały dużo miejsca i jeszcze więcej naszej uwagi.

Nie wystarczy tylko posadzić i zapomnieć – trzeba je regularnie podlewać, nawozić, podwiązywać, a w razie potrzeby nawet zapylać. Jeśli nie mamy na to czasu najlepiej zrezygnować z uprawy. Dla tych, którzy jednak chcą spróbować swoich sił w "doniczkowym ogrodnictwie" przygotowaliśmy kilka porad.

Pomidory na balkonie
Fot. sharon_k / Flickr

Odmiany pomidorów nadające się do uprawy na balkonie

Wybierając odmianę do uprawy w doniczce zdecydujmy się lepiej na odmiany karłowe, ponieważ te wysokie mogą dorastać nawet do 2 metrów. Najczęściej wybierane odmiany drobnoowocowe (tzw. koktajlowe) i karłowe do uprawy pojemnikowej, na balkon czy taras, to np.:

Jak uprawiać pomidory w doniczkach na balkonie?

Wymagania pomidorów doniczkowych

Słoneczne stanowisko jest niezbędne, aby pomidory rodziły duże, czerwone i słodkie. Najwięcej słońca będzie na balkonie południowym. O tym, jakie warunki świetlne panują na balkonach wychodzących na różne strony świata.
Balkon w słońcu lub w cieniu.

Z uwagi na długi okres wegetacyjny oraz dlatego, że pomidory to rośliny ciepłolubne, uprawia się je jedynie z rozsady przygotowywanej już od lutego w ogrzewanych pomieszczeniach. Gotową rozsadę (tzw. sadzonki) można kupić już od początku maja w większości sklepów ogrodniczych lub na bazarach. Na miejsce stałe pomidory w doniczkach wystawiamy dopiero po 15 maja, kiedy to minie ryzyko przymrozków.

Sadzenie pomidorów na balkonie

Młode rośliny sadzimy do dużych doniczek w żyznym i przepuszczalnym podłożu (może to być specjalne podłoże do uprawy warzyw lub uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych).

Sadzonki sadzimy nieco głębiej niż rosły w doniczce (w rozsadzie). Na dno doniczki trzeba wysypać warstwę keramzytu, który stworzy odpowiedni drenaż i zapobiegnie zaleganiu wody (dodatkowo w dnie doniczki muszą być duże otwory odpływowe!). Podłoże warto wymieszać z hydrożelem, który będzie gromadził wodę na okresy suszy.

Ochrona przed wiatrem

Ustawiając doniczkę z rośliną na balkonie warto także wziąć pod uwagę narażenie jej na działanie wiatru i opadów deszczu. Nie stawiajmy niezabezpieczonych doniczek na parapecie lub barierce balkonu, gdyż podczas silnego wiatru mogą spaść, a kruche pędy pomidorów mogą się połamać

Odpowiednia doniczka dla pomidorów

Doniczki do uprawy pomidorów powinny być głębokie na około 40 cm. Im większa donica tym lepiej. Dzięki temu korzenie rośliny będą mogły swobodnie się rozwijać. Pomidory można sadzić w doniczkach (pojedynczo) lub skrzyniach (po kilka sztuk). W odpowiednio dużych pojemnikach zmieści się na tyle dużo ziemi, że nawet podczas dużego upału podłoże nadmiernie nie przeschnie.

Także kolor doniczki nie pozostaje bez znaczenia. Unikajmy ciemnych barw gdyż powodują one szybkie nagrzewanie się podłoża wewnątrz doniczki. Idealne materiały to drewno lub ceramika – przez nie ziemia "może oddychać". Plastikowe i metalowe pojemniki uniemożliwiają wymianę gazową (poza tym szybko się nagrzewają).
Doniczki i skrzynki z różnych materiałów – porównanie pojemników do uprawy

Pomidory na balkonie Fot. torokusurutaro/Pixabay

Pielęgnacja doniczkowych pomidorów na balkonie

Podlewanie

Podlewanie pomidorów w doniczkach jest bardzo ważne! Niestety podłoże w doniczkach szybko przesycha (zwłaszcza podczas letnich upałów na balkonie), a wraz z nim rośliny cierpią na niedobór wody. Gorzej rosną, więdną i są ogólnie osłabione, a tym samym narażone na atak szkodników i chorób.

Rośliny podlewamy regularnie i obficie, tak aby podłoże w doniczce nigdy nie przeschło. Rośliny nie mogą jednak stać w wodzie, gdyż prowadzi to do gnicia ich korzeni oraz pękania owoców. Podlewanie powinno być obfite, tak aby z otworów odpływowych w dnie doniczek wypłynęła woda (warto uważać aby nadmiernie nie zalać sąsiada).

Podczas podlewania starajmy się nie moczyć liści ani owoców, gdyż nadmierna wilgoć może sprzyjać porażaniu roślin przez choroby.

Nawożenie

Kolejnym bardzo istotnym zabiegiem jest nawożenie. Jest ono konieczne, gdyż rośliny szybko rosną i szybko zużywają składniki pokarmowe zawarte w podłożu. Pomidory w doniczkach zasilamy mineralnymi nawozami do pomidorów (płynnymi, granulowanymi) lub uniwersalnymi nawozami do uprawy warzyw (warto zastosować nawóz długodziałający np. typu Osmocote, tuż po posadzeniu). Warto także stosować naturalne nawozy typu biohumus.

Nawozy stosujemy tylko w dawkach i terminach podanych przez producenta (na opakowaniu produktu). Warto raz w miesiącu spryskać liście nawozem dolistnym.

Pomidory na balkonie Fot. Dongsu Kim/Pixabay

Zapylanie kwiatów pomidorów

Więcej o uprawie pomidorów dowiesz się z artykułu: Pomidory w ogrodzie – uprawa pomidorów w gruncie. Opisane w nim zabiegi pielęgnacyjne (palikowanie, ogławianie, "usuwanie wilków" oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami) odnoszą się również do uprawy pomidorów w doniczkach.

Kwiaty pomidorów są samopylne więc nie potrzebują owadów do zapylenia i wytworzenia owoców. Możemy jednak im w tym pomóc i raz na jakiś czas potrząsając rośliną tak, aby pyłek z górnych kwiatów zapylił te dolne. Możemy także zapylać je przy pomocy pędzelka.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia główne: vaivirga / Depositphotos oraz Ratfink1973 / Pixabay

Autor
Pomidory w doniczkach na balkonie? To bardzo łatwe... i pyszne!
Pomidory w doniczkach na balkonie? To bardzo łatwe... i pyszne!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (25)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Mieczyk

29-04-2023 05:51

Do sadzenia pomidorów w doniczkach ,przesadzamy po raz ostatni,dobra ziemią specjalnie do pomidorów przystosowana,a tagrze nawóz długo działający np w donicach np kilka miesięcy,oprysk po tygodniu lub 10 dni od posadzeniu drozdrzami ,sposoby na zrobienie tego przepisu w necie pozdrawiam ...

Gość Mafioła

24-05-2021 08:26

Czy jest sens uprawy pomidorków na wschodnim balkonie?

Gość Aga

17-01-2021 15:29

Będę pierwszorocznym rolnikiem balkonowym 😆. Dziękuję za doradztwo

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl