Logo
Logo
82
Do góry

Pomidory na balkonie

Pomidory na balkonie? Tak to możliwe! Uprawa pomidorów nie jest trudna i poradzi sobie z nią nawet średnio doświadczony ogrodnik. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie odmiany, posadzić w żyznej ziemi i troskliwie pielęgnować. Dowiedz się co zrobić aby z powodzeniem uprawiać pomidory na balkonie.

Czy pomidory można uprawiać na balkonie?

Pomidory z powodzeniem można uprawiać w doniczkach na balkonie, jednak pamiętajmy, że plon z takich roślin nigdy nie będzie tak duży jak z pomidorów uprawianych w gruncie. Zanim założymy małą plantację pomidorów w doniczkach musimy zdać sobie sprawę, że rośliny będą wymagały dużo miejsca i jeszcze więcej naszej uwagi.

Nie wystarczy tylko posadzić i zapomnieć – trzeba je regularnie podlewać, nawozić, podwiązywać, a w razie potrzeby nawet zapylać. Jeśli nie mamy na to czasu najlepiej zrezygnować z uprawy. Dla tych, którzy jednak chcą spróbować swoich sił w "doniczkowym ogrodnictwie" przygotowaliśmy kilka porad.

https://zielonyogrodek.pl/images/6/7/9/26679-pomidory_w_doniczkach_fot._sharon_k_Flickr_CC.png

Wymagania

Słoneczne stanowisko jest niezbędne, aby pomidory rodziły duże, czerwone i słodkie. Najwięcej słońca będzie na balkonie południowym. O tym, jakie warunki świetlne panują na balkonach wychodzących na różne strony świata.
Balkon w słońcu lub w cieniu.

Z uwagi na długi okres wegetacyjny oraz dlatego, że pomidory to rośliny ciepłolubne, uprawia się je jedynie z rozsady przygotowywanej już od lutego w ogrzewanych pomieszczeniach. Gotową rozsadę (tzw. sadzonki) można kupić już od początku maja w większości sklepów ogrodniczych lub na bazarach. Na miejsce stałe pomidory w doniczkach wystawiamy dopiero po 15 maja, kiedy to minie ryzyko przymrozków.

Sadzenie

Młode rośliny sadzimy do dużych doniczek w żyznym i przepuszczalnym podłożu (może to być specjalne podłoże do uprawy warzyw lub uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych).

Sadzonki sadzimy nieco głębiej niż rosły w doniczce (w rozsadzie). Na dno doniczki trzeba wysypać warstwę keramzytu, który stworzy odpowiedni drenaż i zapobiegnie zaleganiu wody (dodatkowo w dnie doniczki muszą być duże otwory odpływowe!). Podłoże warto wymieszać z hydrożelem, który będzie gromadził wodę na okresy suszy.

https://zielonyogrodek.pl/images/6/8/0/26680-pomidory_w_doniczce_fot._Ruth_Hartnup_Flickr_CC_BY_2.0.png
Fot. Ruth Hartnup

Ochrona przed wiatrem

Ustawiając doniczkę z rośliną na balkonie warto także wziąć pod uwagę narażenie jej na działanie wiatru i opadów deszczu. Nie stawiajmy niezabezpieczonych doniczek na parapecie lub barierce balkonu, gdyż podczas silnego wiatru mogą spaść, a kruche pędy pomidorów mogą się połamać,

Odpowiednia doniczka

Doniczki do uprawy pomidorów powinny być głębokie na około 40 cm. Im większa donica tym lepiej. Dzięki temu korzenie rośliny będą mogły swobodnie się rozwijać. Pomidory można sadzić w doniczkach (pojedynczo) lub skrzyniach (po kilka sztuk). W odpowiednio dużych pojemnikach zmieści się na tyle dużo ziemi, że nawet podczas dużego upału podłoże nadmiernie nie przeschnie.

Także kolor doniczki nie pozostaje bez znaczenia. Unikajmy ciemnych barw gdyż powodują one szybkie nagrzewanie się podłoża wewnątrz doniczki. Idealne materiały to drewno lub ceramika – przez nie ziemia "może oddychać". Plastikowe i metalowe pojemniki uniemożliwiają wymianę gazową (poza tym szybko się nagrzewają).
Doniczki i skrzynki z różnych materiałów – porównanie pojemników do uprawy


Fot. torokusurutaro/Pixabay

Pielęgnacja doniczkowych pomidorów

Podlewanie

Podlewanie pomidorów w doniczkach jest bardzo ważne! Niestety podłoże w doniczkach szybko przesycha (zwłaszcza podczas letnich upałów na balkonie), a wraz z nim rośliny cierpią na niedobór wody. Gorzej rosną, więdną i są ogólnie osłabione, a tym samym narażone na atak szkodników i chorób.

Rośliny podlewamy regularnie i obficie, tak aby podłoże w doniczce nigdy nie przeschło. Rośliny nie mogą jednak stać w wodzie, gdyż prowadzi to do gnicia ich korzeni oraz pękania owoców. Podlewanie powinno być obfite, tak aby z otworów odpływowych w dnie doniczek wypłynęła woda (warto uważać aby nadmiernie nie zalać sąsiada).

Podczas podlewania starajmy się nie moczyć liści ani owoców, gdyż nadmierna wilgoć może sprzyjać porażaniu roślin przez choroby.

Nawożenie

Kolejnym bardzo istotnym zabiegiem jest nawożenie. Jest ono konieczne, gdyż rośliny szybko rosną i szybko zużywają składniki pokarmowe zawarte w podłożu. Pomidory w doniczkach zasilamy mineralnymi nawozami do pomidorów (płynnymi, granulowanymi) lub uniwersalnymi nawozami do uprawy warzyw (warto zastosować nawóz długodziałający np. typu Osmocote, tuż po posadzeniu). Warto także stosować naturalne nawozy typu biohumus.

Nawozy stosujemy tylko w dawkach i terminach podanych przez producenta (na opakowaniu produktu). Warto raz w miesiącu spryskać liście nawozem dolistnym.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Więcej o uprawie pomidorów dowiesz się z artykułu: Pomidory w ogrodzie – uprawa pomidorów w gruncie. Opisane w nim zabiegi pielęgnacyjne (palikowanie, ogławianie, "usuwanie wilków" oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami) odnoszą się również do uprawy pomidorów w doniczkach.


Fot. Dongsu Kim/Pixabay

Zapylanie pomidorów

Kwiaty pomidorów są samopylne więc nie potrzebują owadów do zapylenia i wytworzenia owoców. Możemy jednak im w tym pomóc i raz na jakiś czas potrząsając rośliną tak, aby pyłek z górnych kwiatów zapylił te dolne. Możemy także zapylać je przy pomocy pędzelka.

Odmiany pomidorów nadające się do uprawy na balkonie

Wybierając odmianę do uprawy w doniczce zdecydujmy się lepiej na odmiany karłowe, ponieważ te wysokie mogą dorastać nawet do 2 metrów. Najczęściej wybierane odmiany drobnoowocowe (tzw. koktajlowe) i karłowe do uprawy pojemnikowej, na balkon czy taras, to 'Bajaja', 'Balconi Red', 'Batory', 'Koralik', 'Maskotka', 'Olka Polka', 'Pendulina Red', 'Venus', 'Vilma', 'Tiny Tim', 'Yellow Pearl' oraz wiele wiele innych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie główne: Ratfink1973/Pixabay, zdjęcia w tekście: Ruth Hartnup Flickr CC BY 2.0


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu