Logo
Logo

Jak zwalczyć mszyce na pomidorach? Sposoby naturalne + preparaty chemiczne

W uprawie pomidorów to choroby są największym problemem, ale zdarza się, że rośliny są atakowane przez szkodniki – najczęściej są to mszyce. Jakie objawy powodują, czy trzeba je zwalczać, jakim preparatem to zrobić, by móc później zjeść pomidory?

Spis treści
Jak zwalczyć mszyce na pomidorach? Metody naturalne Jakie preparaty stosować na mszyce?
Mszyce (a zwłaszcza mszyce brzoskwiniowe) często atakują pomidory. Te niewielkie owady (1-3 mm długości) mogą mieć kolor: zielony, pomarańczowy, a nawet czarny. Już widok pojedynczych osobników powinien nas niepokoić, bo owady bardzo szybko się rozmnażają. Niewielkie kolonie w ciągu kilku tygodni stają się prawdziwą plagą, a efektem ich żerowania (wysysają soki zwykle na najmłodszych pędach) jest więdniecie, deformacje, osłabienie, pogorszenie kwitnienia i owocowania, a nawet obumarcie rośliny.

Szkodliwość mszyc na pomidorach polega również na tym, że wydzielają spadź, na której rozwijają się grzybki sadzakowe (zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych) oraz na przenoszeniu groźnych chorób wirusowych (których nie da się wyleczyć).

Źródło: Dzień z życia ogrodnika amatora / YouTube


 
 

Jak zwalczyć mszyce na pomidorach?

Metody naturalne

Podstawową metodą radzenia sobie z mszycami, jest profilaktyka – czyli uprawa silnych roślin (które przetrwają inwazję) oraz niedopuszczenie do pojawienia się szkodników w ogrodzie, stworzenie dobrych warunków do rozwoju dzikiej fauny, w tym wrogów naturalnych mszyc oraz sadzenie roślin, których zapach odstrasza mszyce. Na początku warto sięgnąć po domowe preparaty (np. z sody, mydła lub octu), które przy niewielkiej liczbie szkodników pomogą się ich pozbyć.

Żółte tablice lepowe - mszyce na pomidorach
Tablice lepowe
do łapania mszyc na pomidorach
Tablice pokryte są klejem odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne. Mszyce zwabione kolorem przylepiają się do lepowej powierzchni pułapki.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Mydło potasowe do zwalczania mszyc na pomidorach
Mydło potasowe
do zwalczania mszyc na pomidorach
Pomimo niewątpliwych i powszechnie znanych właściwości czosnku (odstraszających owady) oraz mydła potasowego (ograniczających występowanie szkodników zwłaszcza o ssącym aparacie gębowym), w obecnym stanie prawnym, niemożliwe jest podawanie takich informacji. Dlatego też z etykiet mydła zniknęły zalecanie dotyczące ochrony roślin.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat olejowy do zwalczania mszyc na pomidorach
Preparat olejowy
do zwalczania mszyc na pomidorach
Produkt pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego, w formie gotowego do użycia roztworu w spray-u przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy – zwalcza np. mszyce, mączliki, wciornastki czy przędziorki.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat naturalnyt do zwalczania mszyc na pomidorach
Preparat naturalny
do zwalczania mszyc na pomidorach
Gotowy do użycia, długodziałający, naturalny preparat owadobójczy o działaniu powierzchniowym – zawiera olej rzepakowy oraz naturalne pyretryny. Olej rzepakowy działa w sposób fizyczny poprzez utworzenie cienkiej warstwy na ciele szkodnika, uniemożliwiając mu oddychanie. Pyretryny to ekstrakty kwiatów z roślin rodzaju Chrysanthemum, o wysokiej aktywności owadobójczej – dają szybki i skuteczny efekt ochrony przed szkodnikami.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat chemiczny do zwalczania mszyc na pomidorach
Preparat chemiczny
do zwalczania mszyc na pomidorach
Gotowy do użycia środek do ochrony przed szkodnikami uprawianych w domu, na tarasie, w gruncie i pod osłonami róż i roślin ozdobnych oraz warzyw. Dawniej można go było znaleźć pod nazwą Decis. Działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo na powierzchni rośliny. Preparat jest jednym z najszybszych na rynku, gdyż zaczyna działać już po 15 min, a pełny efekt widoczny jest po 1 godzinie.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Chemiczne preparaty na mszyce na pomidorach

W ostateczności, gdy liczba szkodników jest bardzo duża, a domowe metody zawodzą, warto zastosować preparaty na mszyce. W pierwszej kolejności sięgamy po preparaty naturalne. Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin jest w 100% skuteczne, jednak podczas wykonywania zabiegów trzeba przestrzegać zasad BHP i szczególnie uważać na owady pożyteczne oraz okres karencji (czas od wykonania zabiegu do zbioru pomidorów).

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż - Pixabay

Autor
Jak zwalczyć mszyce na pomidorach? Sposoby naturalne + preparaty chemiczne
Jak zwalczyć mszyce na pomidorach? Sposoby naturalne + preparaty chemiczne
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_ochrona_roslin