Jak wygląda pomidor Bawole Serce?
Bawole Serce to jeden z najpopularniejszych typów pomidora uprawianego w ogrodzie. Ich oryginalny wygląd, duża masa owoców i doskonały smak (na surowo i w przetworach) bez wątpienia czynią z bawolego serca najpopularniejszego pomidora!
Roślina ta posiada pokrój opadający. Jej łodyga jest wiotka oraz bardzo długa. Bez cięcia potrafi ona dorosnąć nawet do wysokości 2 metrów, zatem zalecana jest jego uprawa przy palikach o wysokości 1,5 m. Najwyższe plony można uzyskać prowadząc roślinę na 1-2 pędy.
Jak uprawiać pomidory bawole serce w gruncie i pod folią?
- Wysiew i sadzenie
Najlepszym terminem do wysiewu nasion pomidorów jest połowa marca. Siewki, gdy podrosną, należy przenieść do gruntu lub pod folię w drugiej połowie maja. Optymalna rozstawa dla tego pomidora powinna wynosić 50 x 80 cm. - Podłoże i nawożenie
Bardzo okazałe plony można uzyskać uprawiając to warzywo na głębokich, luźnych glebach o wysokiej zawartości próchnicy i odczynie lekko kwaśnym. Pomidor Bawole Serce wymaga zasilania potasem, fosforem, magnezem, wapniem oraz w mniejszym stopniu azotem. - Podlewanie i wilgotność powietrza
Dla prawidłowego wzrostu ważne jest regularne podlewanie. Niemniej należy pamiętać o tym, aby nie zraszać owoców ani liści. Wilgotność powietrza pomidorów hodowanych pod folią lub w szklarni powinna utrzymywać się na poziomie 50-60 procent. - Prowadzenie i przycinanie
Podczas wzrostu boczne pędy należy uszczykiwać do czasu dojrzewania pomidorów. Wymagane jest także ogławianie. Podczas zawiązywania trzeciego, najwyższego grona kwiatowego należy regularnie uszczykiwać wierzchołek łodygi. Dzięki temu można uniknąć powstawania nowych owoców, które to będą drobne oraz mniej smaczne. Ważne jest również to, aby usuwać liście spod dojrzewających gron. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych chorób grzybowych.
Deko
Odmiany pomidorów typu Bawole Serce
Owoce tego warzywa posiadają niestandardowe kształty. Są one lekko nerkowate lub sercowate i stąd też pochodzi nazwa. Obecnie w sklepach ogrodniczych dostępne są różne odmiany tego pomidora tj:
- Corazon – która wyróżnia się sakiewkowatym kształtem owoców oraz luźnym pokrojem wysokich roślin. Owoce posiadają powyżej 200 gram wagi. Pomidor ten jest polecany do uprawy tunelowej.
- Oxheart Malinowy – odmiana ta posiada nerkowaty lub sercowaty kształt. Wyróżnia się różowoczerwoną skórką. Jest ona bardzo słodka, zatem doskonale nadaje się do przetwórstwa. Można ja z powodzeniem uprawiać w gruncie.
- Herodes – odmiana ta pochodzi z Ameryki Południowej i wykazuje tendencję do niekończącego się wzrostu. Na łodygach tego warzywa pojawiają się bardzo duże owoce o czerwonej lub malinowej skórce. Mają one sercowaty kształt. Ze względu na klimat pochodzenia potrzebują one dużo słońca oraz ciepła.
- Cour di Bue – odmiana ta wyróżnia się posiadaniem małych komór nasiennych. Posiada ona sercowaty kształt. Waga owoców oscyluje w granicach około 250 gram.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: philipimage/Depositphotos