Logo
Logo

Jak uprawiać pomidory bawole serce? Jak mieć największe pomidory?

Pomidor Bawole Serce to bardzo smaczne warzywo powszechnie uprawiane w wielu polskich ogrodach. Istnieje kilka jego odmian, a każda z nich łączy w sobie duży rozmiar, nietypowy kształt oraz niezwykły smak owoców. Jak uprawiać pomidory typu Bawole Serce w ogrodzie, aby uzyskać obfite plony?

Spis treści
Jak wygląda pomidor Bawole Serce? Jak go rozpoznać? Jak uprawiać pomidory bawole serce? Jakie są odmiany pomidorów typu Bawole Serce?

Jak wygląda pomidor Bawole Serce?

Bawole Serce to jeden z najpopularniejszych typów pomidora uprawianego w ogrodzie. Ich oryginalny wygląd, duża masa owoców i doskonały smak (na surowo i w przetworach) bez wątpienia czynią z bawolego serca najpopularniejszego pomidora!

Pomidor Bawole Serce wydaje bardzo duże owoce, których masa wynosi od 200 do 600 g a średnica powyżej 80 mm. Są one bardzo mięsiste oraz słodkie. Miąższ jest jasnoczerwony, zwarty i soczysty, przy czym zawiera bardzo mało nasion.

Roślina ta posiada pokrój opadający. Jej łodyga jest wiotka oraz bardzo długa. Bez cięcia potrafi ona dorosnąć nawet do wysokości 2 metrów, zatem zalecana jest jego uprawa przy palikach o wysokości 1,5 m. Najwyższe plony można uzyskać prowadząc roślinę na 1-2 pędy.

pomidory bawole serce fot. jacqueline macou - Pixabay
Fot. jacqueline macou / Pixabay
Owoce pomidorów typu Bawole Serce mogą być zjadane na surowo lub przetwarzane. Są one kopalnią cennych wartości odżywczych oraz witamin. Zawierają one sód, potas, magnez, mangan, żelazo oraz witaminy C, K, B1, B2 i B6. Uprawa tego pomidora jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż jego spożywanie zapewnia dobre zdrowie.

Jak uprawiać pomidory bawole serce w gruncie i pod folią?

 • Wysiew i sadzenie
  Najlepszym terminem do wysiewu nasion pomidorów jest połowa marca. Siewki, gdy podrosną, należy przenieść do gruntu lub pod folię w drugiej połowie maja. Optymalna rozstawa dla tego pomidora powinna wynosić 50 x 80 cm.

 • Podłoże i nawożenie
  Bardzo okazałe plony można uzyskać uprawiając to warzywo na głębokich, luźnych glebach o wysokiej zawartości próchnicy i odczynie lekko kwaśnym. Pomidor Bawole Serce wymaga zasilania potasem, fosforem, magnezem, wapniem oraz w mniejszym stopniu azotem.

 • Podlewanie i wilgotność powietrza
  Dla prawidłowego wzrostu ważne jest regularne podlewanie. Niemniej należy pamiętać o tym, aby nie zraszać owoców ani liści. Wilgotność powietrza pomidorów hodowanych pod folią lub w szklarni powinna utrzymywać się na poziomie 50-60 procent.

 • Prowadzenie i przycinanie
  Podczas wzrostu boczne pędy należy uszczykiwać do czasu dojrzewania pomidorów. Wymagane jest także ogławianie. Podczas zawiązywania trzeciego, najwyższego grona kwiatowego należy regularnie uszczykiwać wierzchołek łodygi. Dzięki temu można uniknąć powstawania nowych owoców, które to będą drobne oraz mniej smaczne. Ważne jest również to, aby usuwać liście spod dojrzewających gron. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych chorób grzybowych.

Nasiona pomidora miesistego Deko
Nasiona pomidora mięsistego
Deko
Odmiana francuska „bawole serce” o mocno pręgowanej powierzchni i owocowym aromacie. Odmiana o wysokiej odporności na warunki zewnętrzne i szklarniowe.
Kup online!

Odmiany pomidorów typu Bawole Serce

Owoce tego warzywa posiadają niestandardowe kształty. Są one lekko nerkowate lub sercowate i stąd też pochodzi nazwa. Obecnie w sklepach ogrodniczych dostępne są różne odmiany tego pomidora tj:

 • Corazon – która wyróżnia się sakiewkowatym kształtem owoców oraz luźnym pokrojem wysokich roślin. Owoce posiadają powyżej 200 gram wagi. Pomidor ten jest polecany do uprawy tunelowej.
 • Oxheart Malinowy – odmiana ta posiada nerkowaty lub sercowaty kształt. Wyróżnia się różowoczerwoną skórką. Jest ona bardzo słodka, zatem doskonale nadaje się do przetwórstwa. Można ja z powodzeniem uprawiać w gruncie.
 • Herodes – odmiana ta pochodzi z Ameryki Południowej i wykazuje tendencję do niekończącego się wzrostu. Na łodygach tego warzywa pojawiają się bardzo duże owoce o czerwonej lub malinowej skórce. Mają one sercowaty kształt. Ze względu na klimat pochodzenia potrzebują one dużo słońca oraz ciepła.
 • Cour di Bue – odmiana ta wyróżnia się posiadaniem małych komór nasiennych. Posiada ona sercowaty kształt. Waga owoców oscyluje w granicach około 250 gram.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: philipimage/Depositphotos

Autor
Jak uprawiać pomidory bawole serce? Jak mieć największe pomidory?
Jak uprawiać pomidory bawole serce? Jak mieć największe pomidory?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl