Pomidoro-ziemniak: pomidory i ziemniaki na jednym krzaku

Pomidoro-ziemniak - fot. Pixabay

Pomidoro-ziemniak to bardzo ciekawa oraz bardzo praktyczna podczas uprawy roślina, która na pierwszy rzut oka bardzo mocno przypomina typowy krzak pomidorowy. Niemniej po wyciągnięciu jej z ziemi, okazuje się, że w korzeniach kryją się przepyszne ziemniaki. Jak uprawiać te roślinę, aby cieszyć się dorodnymi okazami słodkich i soczystych pomidorów oraz ziemniakami o wyjątkowym smaku?

Posłuchaj
00:00
54
Spis treści
Czym jest pomidoro-ziemniak? Co to za roślina? Jak uprawiać pomidoro-ziemniaka, by mieć podwójne plony? Gdzie kupić sadzonki pomidoro-ziemniaka?

Czym jest pomidoro-ziemniak? Co to za roślina?

Ta niecodzienna roślina charakteryzuje się tym, że rodzi jednocześnie owoce pomidora oraz bulwy pędowe ziemniaka. Pomidoro-ziemniak powstał w wyniku tradycyjnego szczepienia oraz zrośnięcia się „młodocianych” części dwóch roślin odrębnych gatunkowo, ale jednocześnie należących do tej samej rodziny botanicznej, zwanej psiankowate – Solanaceae. W czasie szczepienia jako podkładka zostały użyte rośliny ziemniaka jadalnego – Solanum tuberosum, natomiast jako zraz wykorzystano pomidora zwyczajnegoLycopersicon esculentum.

Obie roślinki zostały wcześniej starannie wyselekcjonowane jako wczesna odmiana pomidora typu cherry oraz późna ziemniaka o dużych bulwach. Ta nietypowa roślina jest dziełem firmy ogrodniczej Thompson & Morgan, która to prosperuje na rynku Wielkiej Brytanii.

Co prawda prace nad stworzeniem tej nietypowej rośliny, zwanej powszechnie jako Tom Tato trwały kilkanaście lat, ale efekt końcowy jest niesamowity. Brytyjskiej firmie udało się bowiem stworzyć bardzo praktyczną oraz jednocześnie smaczną roślinę, która obecnie jest doceniana niemalże na całym świecie. Z jednego krzaczka można uzyskać około 500 pysznych słodkich pomidorków oraz około 2 kilogramów ziemniaków. Odmiana tego ziemniaka jest na tyle późna, że zbiór następuje po owocowaniu pomidorów.

Jak uprawiać pomidoro-ziemniaka?

Rośliny te są bardzo łatwe w uprawie. Są one polecane przede wszystkim dla amatorów branży ogrodniczej oraz właścicieli niedużych ogrodów.

Pomidoro-ziemniaka można z powodzeniem hodować nie tylko na działce, lecz także w pomieszczeniach oraz na balkonach lub na tarasach. Wówczas to do uprawy potrzebny jest co najmniej 50 – litrowy pojemnik.
Roślina ta najlepiej wzrasta w ziemi niezbyt zasobnej w azot. Dobrze natomiast jeśli jest ona bogata w fosfor oraz potas. Bardzo ważne jest również to, aby podczas uprawy stosować nawozy bogate w cenne mikroelementy takie jak: magnez, bor oraz miedź. Roślinka ta dobrze wzrasta oraz wydaje obfite plony wówczas, gdy jest regularnie podlewana.

ogrodnik news tv / Youtube

Po raz pierwszy sprzedaż sadzonek pomidoro-ziemniaka zaczęła się wiosną 2014 roku. Od tego czasu z roku na rok zainteresowanie tą wyjątkową rośliną wzrasta. I nic w tym dziwnego, gdyż wyhodowane z takich krzaczków pomidory są znacznie słodsze niż sklepowe, a ziemniaki nie różnią się niczym od tradycyjnych. Można je z powodzeniem gotować, piec, smażyć oraz przygotowywać wiele smacznych potraw. Hodowla pomidoro-ziemniaka jest idealnym pomysłem dla tych wszystkich ogrodników, którzy cenią sobie innowacyjne oraz bardzo praktyczne rozwiązania.

Pomidoro-ziemniak – gdzie kupić?

Pomidoro-ziemniaka można kupić za pośrednictwem wielu stron internetowych, a także w stacjonarnych sklepach i szkółkach ogrodniczych. Sadzonki dostępne są m.in. na stronie plumeria.sklep.pl oraz krolestworoslin.pl. Sprzedaż pomidoro-ziemniaków prowadzi także Centrum Ogrodnicze Kalisiak

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: IlonaF, Christos Giakkas, kie-ker / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści