Uprawa czarnych pomidorów | Posadź te pyszne i efektowne warzywa!

uprawa czarnych pomidorów fot. dimasobko AdobeStock

Pomidory to jedne z najlepiej znanych i lubianych warzyw w Polsce. Zachwycają nietuzinkowym smakiem i wieloma możliwościami ich wykorzystania. Jednak pomidory nie muszą być tylko czerwone, a na rynku dostępnych jest coraz więcej odmian w kolorze żółtym, bordowym, a nawet czarnym lub fioletowym.

Czarne pomidory zostały naturalnie wyhodowane, a ze względu na ich nietuzinkowy smak i wygląd, warto zasadzić chociaż kilka krzaków w swoim ogrodzie. Jak powstały czarne pomidory? Jak je uprawiać?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
16
Spis treści
Skąd pochodzą czarne pomidory? Jak się nazywają czarne pomidory? Jakie są odmiany? Jak uprawiać i dbać o czarne pomidory?

Jak powstały czarne pomidory?

Wiele osób zastanawia się, skąd się biorą czarne pomidory i czy czasem nie jest to efekt sztucznych modyfikacji genetycznych.

Nie ma się czego obawiać, ponieważ odmiany czarnych pomidorów powstają na drodze łączenia różnych odmian, aby uzyskać rośliny o określonych cechach.

Powstałe w ten sposób rośliny nazywa się hybrydami lub mieszańcami. Odznaczają się one nie tylko niezwykłymi walorami smakowymi, ale i dużą odpornością na choroby i szkodniki.

czarne pomidory - odmiana Black Prince fot. Tanya Keisha AdobeStock
Fot. Tanya Keisha / AdobeStock
Pomidor Black Prince o smacznym, aromatycznym miąższu i ciemnoczerwonej skórce.

Jakie odmiany rodzą czarne pomidory?

Czarne pomidory, wbrew nazwie, mogą mieć też skórkę w kolorze bordowym lub ciemnofioletowym. Najbardziej znane i rozpowszechnione odmiany czarnych pomidorów to: Black Cherry, Black Prince i Blackball.

  • Black Cherry – rodzi niewielkie owoce, które zgromadzone są w gronach po 8-10 sztuk. Mają przyjemny aromat i słodki smak. Skórka i miąższ są brązowe, dzięki czemu pomidorki często wykorzystywane są jako dekoracja. Pyszne na surowo, np. do kanapek i sałatek.
  • Black Prince – odmiana, która nadaje się do bezpośredniego spożycia i przygotowywania przetworów. Miąższ jest bardzo aromatyczny, słodki i soczysty, dlatego pomidory te doskonale sprawdzą się do jedzenia na surowo.
  • Blackball – odmiana o okrągłych, drobnych owocach, które są trochę większe od wiśni. Mają bardzo słodki, delikatny smak, co czyni je idealną przekąską i dodatkiem do sałatek. Wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Uprawia czarnych pomidorów

Uprawa czarnych pomidorów nie różni się wiele od innych odmian, a zapewnienie im odpowiednich warunków jest niezwykle ważne, jeśli chce się uzyskać smaczne i zdrowe plony. Na co należy zwrócić uwagę, uprawiając czarne pomidory?

Podłoże

Podłoże, w którym mają rosnąć pomidory powinno być żyzne, bogate w próchnicę i przepuszczalne. Najlepiej wykorzystać gotowe podłoże do warzyw, ale dobrze sprawdzi się tez samodzielnie przygotowana mieszanka złożona z piasku, torfu i ziemi gliniastej w równych częściach.

Stanowisko

Pomidory wymagają miejsca osłoniętego od wiatru i dobrze nasłonecznionego, co zapewni odpowiednie wybarwienie owoców i ich słodki smak. Pomidory najczęściej uprawia się pod osłoną: w szklarni lub w tunelu foliowym. Rozsadę wysadza się w połowie maja, kiedy na dworze jest już ciepło.

Podlewanie 

Pomidory są dość wrażliwe na suszę, ale źle znoszą również przelanie. Należy je regularnie podlewać tak, aby podłoże było stale wilgotne. Należy przy tym zwracać uwagę, aby nie polewać liści, które są wrażliwe na gnicie.

Nawożenie

Pomidory trzeba nawozić regularnie, gdyż rośliny mają duże wymagania pokarmowe. Najlepiej wykorzystać do tego nawozy do pomidorów, które są odpowiednio zbilansowane. Dobrze sprawdzają się również nawozy długodziałające i inne nawozy wieloskładnikowe. Trzeba jednak pamiętać, że po zawiązaniu się owoców, należy zrezygnować z nawozów o dużej zawartości azotu, który powoduje rozrost zielonych części rośliny.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: dimasobko / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Sałata łodygowa 'Karola'
Sałata łodygowa 'Karola'
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści