Jak wybierać i kupować nasiona pomidorów?
Najlepiej kupować nasiona z pewnego źródła, w dobrym, sprawdzonym sklepie i odpowiednich odmian – w zależności od sposobu i miejsca uprawy.
Jeżeli zamierzamy uprawiać pomidory w donicach, czy innych pojemnikach najlepiej wybrać odmiany pomidorów karłowych i lub koktajlowych, które nie potrzebują dużo przestrzeni. Z kolei dla uprawy pomidorów w gruncie, na ogrodowej grządce, polecane są raczej typowe odmiany ogrodowe – o większej odporności na warunki atmosferyczne i choroby. Można oczywiście także pozyskać nasiona z dojrzałych już pomidorów domowymi sposobami – po wysuszeniu nadają się także do wysiewu. Lepszy efekt (i plon) gwarantuje jednak zakup nasion przygotowanych do wysiewu w profesjonalny sposób.
Jak wysiewać nasiona pomidorów w domu?
Pomidory wysiewać można w domu już od końca lutego, w marcu - aż do początków maja. Nasionka są nieduże, więc można do doniczki wysiać nawet po 2-4 nasionka na głębokość około 1 cm i przykryć cienką warstwą podłoża, a następnie delikatnie ubić (ugnieść).
Pojemniki
Gdy chcemy wysiać nasiona w domu najlepiej zaopatrzyć się w małe doniczki lub wielodoniczki i ustawić je w ciepłym pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, że nasiona pomidora do wykiełkowania potrzebują dość wysokiej temperatury, czyli optymalnie około 20-25 °C, ale nie niższej niż około 15 °C. ▶ Zobacz w naszym sklepie różne pojemniki do rozsady
Ziemia
Doniczki najlepiej wypełnić czystym podłożem z pewnego źródła – może to być podłoże uniwersalne lub specjalne podłoże do wysiewu warzyw.
Stanowisko
Doniczki warto ustawić w jasnym miejscu (np. blisko okna) i co pewien czas obracać, by młode roślinki nie wyciągały się i nie pochylały w jedną stronę (do światła).
Podlewanie
Robimy to bardzo rozsądnie i umiarkowanie – najlepiej zraszać powierzchnię podłoża, ponieważ nadmiar wilgoci może powodować gnicie lub rozwój chorób grzybowych.
Okrywanie
Ponadto, aby przyspieszyć kiełkowanie doniczki można przykryć folią z drobnymi otworkami lub szkłem, ale trzeba pamiętać, aby zdjąć te osłony po wschodach.
Temperatura
Przy zachowaniu optymalnej dla kiełkowania pomidorów temperatury (20-25°C), nasiona wschodzą szybko - już po tygodniu, a czasem nawet szybciej. Po wykiełkowaniu i wykształceniu się pierwszych listków, oceniamy która z siewek jest najsilniejsza i przerzedzamy je – pozostawimy te największe, a słabsze po prostu usuwamy.
Wysiew pomidorów pod osłonami
Jeśli planujemy przygotowanie rozsady pomidorów w tunelu foliowym lub szklarni, nasiona można wysiewać od końca marca do maja - bezpośrednio do odpowiedniego podłoża, na wcześniej przygotowanej grządce. Najlepiej wysiewać nasiona na głębokość około 1cm i w rzędach, co około 10 cm. Jeśli dysponujemy ogrzewaną i zapewniającą dobre doświetlenie szklarnią, można prowadzić uprawę pomidorów cały rok, ale przy wysiewie zimowym (styczeń-luty) może być konieczne doświetlanie siewek.
Pielęgnacja po wschodach nasion pomidorów
Najważniejsze w uprawie pomidorów jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i nawodnienia. Dlatego, w czasie kiełkowania nasion należy zachowywać odpowiednią wilgotność podłoża, ale z umiarem. Najrozsądniej jest nawadniać nasiona (glebę) spryskiwaczem (mgiełką wodną) – w razie potrzeby nawet codziennie. Aby jednak nie przelewać wysianych nasion, najlepiej zraszać dopiero, gdy wyraźnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Kiedy nasiona wykiełkują i młode roślinki mają już liście i rozwijają się, nadal podlewamy je regularnie i umiarkowanie oraz tak, by nie moczyć części nadziemnej (ryzyko rozwoju chorób grzybowych).
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: ilona75 / Depositphotos oraz LoggaWiggler / Pixabay