Logo
Logo

Jak i kiedy siać pomidory, by mieć szybkie zbiory?

Pomidory należą do ciepłolubnych i wrażliwych na niskie temperatury warzyw, dlatego zwykle kupujemy i sadzimy gotową rozsadę po 15 maja. Można jednak samodzielnie wysiać i wyhodować rozsadę w domu lub innym ciepłym pomieszczeniu. Jak i kiedy wysiać nasiona pomidorów?

Spis treści
Jak wybierać i kupować nasiona pomidorów?
Jak i kiedy siać pomidory w domu?
Jak i kiedy siać pomidory pod odłonami?
Jak dbać o kiełkujące siewki pomidorów?

Jak wybierać i kupować nasiona pomidorów?

Najlepiej kupować nasiona z pewnego źródła, w dobrym, sprawdzonym sklepie i odpowiednich odmian – w zależności od sposobu i miejsca uprawy.

Jeżeli zamierzamy uprawiać pomidory w donicach, czy innych pojemnikach najlepiej wybrać odmiany pomidorów karłowych i lub koktajlowych, które nie potrzebują dużo przestrzeni. Z kolei dla uprawy pomidorów w gruncie, na ogrodowej grządce, polecane są raczej typowe odmiany ogrodowe – o większej odporności na warunki atmosferyczne i choroby. Można oczywiście także pozyskać nasiona z dojrzałych już pomidorów domowymi sposobami – po wysuszeniu nadają się także do wysiewu. Lepszy efekt (i plon) gwarantuje jednak zakup nasion przygotowanych do wysiewu w profesjonalny sposób.

Jak wysiewać nasiona pomidorów w domu?

Pomidory wysiewać można w domu już od końca lutego, w marcu - aż do początków maja. Nasionka są nieduże, więc można do doniczki wysiać nawet po 2-4 nasionka na głębokość około 1 cm i przykryć cienką warstwą podłoża, a następnie delikatnie ubić (ugnieść).

Pojemniki
Gdy chcemy wysiać nasiona w domu najlepiej zaopatrzyć się w małe doniczki lub wielodoniczki i ustawić je w ciepłym pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, że nasiona pomidora do wykiełkowania potrzebują dość wysokiej temperatury, czyli optymalnie około 20-25 °C, ale nie niższej niż około 15 °C. ▶ Zobacz w naszym sklepie różne pojemniki do rozsady

Ziemia
Doniczki najlepiej wypełnić czystym podłożem z pewnego źródła – może to być podłoże uniwersalne lub specjalne podłoże do wysiewu warzyw.

Stanowisko
Doniczki warto ustawić w jasnym miejscu (np. blisko okna) i co pewien czas obracać, by młode roślinki nie wyciągały się i nie pochylały w jedną stronę (do światła).

Podlewanie
Robimy to bardzo rozsądnie i umiarkowanie – najlepiej zraszać powierzchnię podłoża, ponieważ nadmiar wilgoci może powodować gnicie lub rozwój chorób grzybowych.

Okrywanie
Ponadto, aby przyspieszyć kiełkowanie doniczki można przykryć folią z drobnymi otworkami lub szkłem, ale trzeba pamiętać, aby zdjąć te osłony po wschodach.

Temperatura
Przy zachowaniu optymalnej dla kiełkowania pomidorów temperatury (20-25°C), nasiona wschodzą szybko - już po tygodniu, a czasem nawet szybciej. Po wykiełkowaniu i wykształceniu się pierwszych listków, oceniamy która z siewek jest najsilniejsza i przerzedzamy je – pozostawimy te największe, a słabsze po prostu usuwamy.

Łukasz Skop / YouTube


Wysiew pomidorów pod osłonami

Jeśli planujemy przygotowanie rozsady pomidorów w tunelu foliowym lub szklarni, nasiona można wysiewać od końca marca do maja - bezpośrednio do odpowiedniego podłoża, na wcześniej przygotowanej grządce. Najlepiej wysiewać nasiona na głębokość około 1cm i w rzędach, co około 10 cm. Jeśli dysponujemy ogrzewaną i zapewniającą dobre doświetlenie szklarnią, można prowadzić uprawę pomidorów cały rok, ale przy wysiewie zimowym (styczeń-luty) może być konieczne doświetlanie siewek.

Pielęgnacja po wschodach nasion pomidorów

Najważniejsze w uprawie pomidorów jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i nawodnienia. Dlatego, w czasie kiełkowania nasion należy zachowywać odpowiednią wilgotność podłoża, ale z umiarem. Najrozsądniej jest nawadniać nasiona (glebę) spryskiwaczem (mgiełką wodną) – w razie potrzeby nawet codziennie. Aby jednak nie przelewać wysianych nasion, najlepiej zraszać dopiero, gdy wyraźnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Kiedy nasiona wykiełkują i młode roślinki mają już liście i rozwijają się, nadal podlewamy je regularnie i umiarkowanie oraz tak, by nie moczyć części nadziemnej (ryzyko rozwoju chorób grzybowych).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: ilona75 / Depositphotos oraz LoggaWiggler / Pixabay

Autor
Jak i kiedy siać pomidory, by mieć szybkie zbiory?
Jak i kiedy siać pomidory, by mieć szybkie zbiory?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Twoja strona ogrodu