Jak i kiedy siać pomidory, by mieć szybkie zbiory?

Jak i kiedy siać pomidory

Pomidory należą do ciepłolubnych i wrażliwych na niskie temperatury warzyw, dlatego zwykle kupujemy i sadzimy gotową rozsadę po 15 maja. Można jednak samodzielnie wysiać i wyhodować rozsadę w domu lub innym ciepłym pomieszczeniu. Jak i kiedy wysiać nasiona pomidorów?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
20
Spis treści
Jak wybierać i kupować nasiona pomidorów? Jak i kiedy siać pomidory w domu? Jak i kiedy siać pomidory pod odłonami? Jak dbać o kiełkujące siewki pomidorów?

Jak wybierać i kupować nasiona pomidorów?

Najlepiej kupować nasiona z pewnego źródła, w dobrym, sprawdzonym sklepie i odpowiednich odmian – w zależności od sposobu i miejsca uprawy.

Jeżeli zamierzamy uprawiać pomidory w donicach, czy innych pojemnikach najlepiej wybrać odmiany pomidorów karłowych i lub koktajlowych, które nie potrzebują dużo przestrzeni. Z kolei dla uprawy pomidorów w gruncie, na ogrodowej grządce, polecane są raczej typowe odmiany ogrodowe – o większej odporności na warunki atmosferyczne i choroby. Można oczywiście także pozyskać nasiona z dojrzałych już pomidorów domowymi sposobami – po wysuszeniu nadają się także do wysiewu. Lepszy efekt (i plon) gwarantuje jednak zakup nasion przygotowanych do wysiewu w profesjonalny sposób.

Jak wysiewać nasiona pomidorów w domu?

Pomidory wysiewać można w domu już od końca lutego, w marcu - aż do początków maja. Nasionka są nieduże, więc można do doniczki wysiać nawet po 2-4 nasionka na głębokość około 1 cm i przykryć cienką warstwą podłoża, a następnie delikatnie ubić (ugnieść).

Pojemniki
Gdy chcemy wysiać nasiona w domu najlepiej zaopatrzyć się w małe doniczki lub wielodoniczki i ustawić je w ciepłym pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, że nasiona pomidora do wykiełkowania potrzebują dość wysokiej temperatury, czyli optymalnie około 20-25 °C, ale nie niższej niż około 15 °C. ▶ Zobacz w naszym sklepie różne pojemniki do rozsady

Ziemia
Doniczki najlepiej wypełnić czystym podłożem z pewnego źródła – może to być podłoże uniwersalne lub specjalne podłoże do wysiewu warzyw.

Stanowisko
Doniczki warto ustawić w jasnym miejscu (np. blisko okna) i co pewien czas obracać, by młode roślinki nie wyciągały się i nie pochylały w jedną stronę (do światła).

Podlewanie
Robimy to bardzo rozsądnie i umiarkowanie – najlepiej zraszać powierzchnię podłoża, ponieważ nadmiar wilgoci może powodować gnicie lub rozwój chorób grzybowych.

Okrywanie
Ponadto, aby przyspieszyć kiełkowanie doniczki można przykryć folią z drobnymi otworkami lub szkłem, ale trzeba pamiętać, aby zdjąć te osłony po wschodach.

Temperatura
Przy zachowaniu optymalnej dla kiełkowania pomidorów temperatury (20-25°C), nasiona wschodzą szybko - już po tygodniu, a czasem nawet szybciej. Po wykiełkowaniu i wykształceniu się pierwszych listków, oceniamy która z siewek jest najsilniejsza i przerzedzamy je – pozostawimy te największe, a słabsze po prostu usuwamy.

Łukasz Skop / YouTube


Wysiew pomidorów pod osłonami

Jeśli planujemy przygotowanie rozsady pomidorów w tunelu foliowym lub szklarni, nasiona można wysiewać od końca marca do maja - bezpośrednio do odpowiedniego podłoża, na wcześniej przygotowanej grządce. Najlepiej wysiewać nasiona na głębokość około 1cm i w rzędach, co około 10 cm. Jeśli dysponujemy ogrzewaną i zapewniającą dobre doświetlenie szklarnią, można prowadzić uprawę pomidorów cały rok, ale przy wysiewie zimowym (styczeń-luty) może być konieczne doświetlanie siewek.

Pielęgnacja po wschodach nasion pomidorów

Najważniejsze w uprawie pomidorów jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i nawodnienia. Dlatego, w czasie kiełkowania nasion należy zachowywać odpowiednią wilgotność podłoża, ale z umiarem. Najrozsądniej jest nawadniać nasiona (glebę) spryskiwaczem (mgiełką wodną) – w razie potrzeby nawet codziennie. Aby jednak nie przelewać wysianych nasion, najlepiej zraszać dopiero, gdy wyraźnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Kiedy nasiona wykiełkują i młode roślinki mają już liście i rozwijają się, nadal podlewamy je regularnie i umiarkowanie oraz tak, by nie moczyć części nadziemnej (ryzyko rozwoju chorób grzybowych).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: ilona75 / Depositphotos oraz LoggaWiggler / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pomidor zwyczajny Lycopersicon esculentum

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści