Logo
Logo

Jak uprawiać pomidory malinowe? Krok po kroku

Pomidory malinowe należą do najpopularniejszych. Ich miąższ jest zwarty i słodki, a skórka wyróżnia się charakterystyczną zgaszoną czerwienią. Niestety są znacznie droższe od zwyczajnych. Dlatego doskonałym pomysłem jest samodzielna uprawa. Tym bardziej że źle znoszą przewożenie i przechowywanie. Zerwane prosto z krzaczka zagwarantują nam dobry smak i jakość. Jak o nie dbać, by cieszyć się obfitymi zbiorami?

Spis treści
Jak wyglądają pomidory malinowe? Czym różnią się od "zwykłych" odmian? Od czego zacząć uprawę pomidorów malinowych? Jak wysiewać nasiona pomidorów malinowych? Jak dbać o rozsadę? Zobacz FILM! Jakie wybrać odmiany pomidorów malinowych? Co lubią pomidory malinowe i jak o nie dbać, by mieć obfite plony? Jakie mają wymagania? Jak pielęgnować pomidory malinowe?

Pomidory malinowe to duża grupa odmian pomidorów, które w Polsce od lat są najchętniej uprawiane w ogrodach. Charakteryzują się dużymi rozmiarami owoców, zwartym i pysznym słodkim miąższem i bardzo cienką skórką o lekko różowawej skórce. Świetnie nadają się do uprawy w tunelach foliowych oraz w gruncie, a z uwagi na to, że źle znoszą transport i przechowywanie, najlepiej uprawiać je samodzielnie. Kto raz spróbował smaku pomidorów malinowych wie, że warto!

Od czego zacząć uprawę pomidorów malinowych?

Pomidory malinowe możemy uprawiać z sadzonek (z gotowej, kupnej rozsady) lub z wysiewu nasion (wtedy rozsadę przygotowujemy sami). Nasiona możemy pozyskać z ubiegłorocznych zbiorów i dobrze wysuszyć, ale nie wszystkie odmiany zachowają cechy rośliny macierzystej. Możemy je także w cenie kilku złotych kupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym, zarówno stacjonarnym, jak i on-line.

Wysiew i sadzenie | Krok po kroku

  • Termin
    Pomidory najczęściej wysiewa się końcem marca lub początkiem kwietnia, by sadzonki przenieść do gruntu w drugiej połowie maja albo na początku czerwca, gdy nie zagrażają im spadki temperatur poniżej 2℃.
  • Wysiewanie
    Siejemy je do pojemników, przysypujemy cienką warstwą torfu i zraszamy kilka razy w ciągu dnia. Dowiedz się więcej, jak wysiewać pomidory bez błędów!
  • Wschody
    Przy właściwej wilgotności i temperaturze około 25℃ pierwsze roślinki powinny wzejść po tygodniu.
  • Pielęgnacja
    Od momentu wykiełkowania nawadniamy je, zanurzając pojemnik w wodzie, a temperatura nie powinna już przekraczać 20℃. Dostęp pomidorów do światła powinien wówczas trwać od 6 do 8 godzin na dobę.
  • Pikowanie
    Gdy wypuszczą pierwsze liście właściwe, można je przepikować do osobnych doniczek.
  • Hartowanie
    Przed wysadzeniem do gruntu, konieczne będzie zahartowanie sadzonek. Przez tydzień możemy je wystawiać na kilka godzin na świeże powietrze, by przyzwyczaiły się do warunków na zewnątrz.
  • Sadzenie
    Dołki pod sadzonki powinniśmy przygotować w rozstawie 50×60 cm. Jeśli wybraliśmy odmianę o bardzo silnym wzroście, rzędy możemy rozmieścić nawet co 100 cm. Same dołki powinny mieć głębokość 30 cm, by roślina do wysokości pierwszych liści znalazła się pod powierzchnią gleby. Ziemię wokół pomidorów należy dobrze ucisnąć i podlać.
ogrodnik / YouTube


Jakie wybrać odmiany pomidorów malinowych?

W sklepach internetowych znajdziesz bez problemu kilkadziesiąt odmian pomidorów malinowych. Oto 5 najpopularniejszych odmian malinówek, które są łatwe w uprawie, a ich nasiona najłatwiej kupić.

  • Adonis – odmiana wczesna o silnym wzroście; tworzy duże owoce, mało podatne na pękanie.
  • Bawole Serce – popularna, silnie rosnąca odmiana średniowczesna. Owoce wyróżniają się charakterystycznym sercowatym kształtem oraz wielkością – mogą przekraczać nawet 500 g. Ich zbiory trwają od sierpnia do października.
  • Maliniak – odmiana karłowata tworząca lekko spłaszczone owoce o masie do 100 g. Zbiorów można zwykle spodziewać się w sierpniu.
  • Pomidor Malinowy Warszawski – odmiana wczesna o silnym wzroście. Jej owoce osiągają od 180 do 250 g, są spłaszczone i żebrowane. Dojrzewają od połowy lipca do września.
  • Pomidor Malinowy Ożarowski – wczesna odmiana o silnym wzroście. Tworzy okrągłe owoce o wadze od 110 do 120 g. Rzadko pękają, a zbiory możliwe są już w lipcu
Pomidor malinowy nasiona
Pomidor mięsisty Deko
Odmiana francuska „bawole serce” o mocno pręgowanej powierzchni i owocowym aromacie. Odmiana o wysokiej odporności na warunki zewnętrzne i szklarniowe.
Kup w naszym sklepie!
pomidory malinowe z ogrodu fot. jackmac34 - Pixabay
Fot. jackmac34 / Pixabay
Dokładny termin kwitnienia i owocowania pomidorów malinowych zależy od odmiany, jaką wybierzemy. Przyjmuje się, że zbiory owoców mogą zacząć się w lipcu i trwać nawet do października.

Uprawa i pielęgnacja pomidorów malinowych w ogrodzie

Wymagania
Spośród pomidorów to właśnie malinowe mają największe zapotrzebowanie na światło i wyższą temperaturę. Wybierając stanowisko pod uprawę, należy zwrócić uwagę, by było nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Preferują przepuszczalną, próchniczną i lekko wilgotną glebę. Ważne jest też napowietrzenie podłoża, dlatego tuż przed wysadzeniem, należy je dobrze spulchnić.

Podlewanie
Dobrze jest nawadniać je rzadziej, ale obficiej. Pod każdą roślinę możemy wylać nawet 10-15 l wody. Przesuszenie może objawiać się zwijającymi się liśćmi, z kolei duża wilgotność może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. By zminimalizować ich ryzyko, nie możemy moczyć liści i pędów, a jeśli uprawiamy pomidory w szklarni bądź tunelu, trzeba je regularnie wietrzyć.

Nawożenie
Pomidorom należy dostarczać głównie fosforu i potasu. Używa się zwykle preparatów do warzyw lub przeznaczonych specjalnie dla pomidorów. Można je też zasilać naturalnymi substancjami, jak gnojówka z pokrzyw.

Prowadzenie i palikowanie
Pomidory malinowe tworzą duże owoce, dlatego zwykle prowadzi się je na 1 lub 2 pędy. Pod ich ciężarem krzywy osiągające nawet 2,5 m mogą się łatwo łamać, więc dobrze jest od razu przygotować paliki o wysokości około 1,5 m.

Ogławianie
Pielęgnacja pomidorów to też ogławianie, czyli skracanie owocujących pędów na wysokości 2-3 liścia nad najwyżej położonym gronem, i usuwanie pędów bocznych. Należy je obrywać, by roślina całą energię skupiła na rozwoju owoców. Dobrze jest także pozostawić nie więcej niż 4 grona składające się z 5 zawiązków.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: jackmac34 / Pixabay
G.T.

Autor
Jak uprawiać pomidory malinowe? Krok po kroku
Jak uprawiać pomidory malinowe? Krok po kroku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl