Logo
Logo

Rozsada pomidora: krok po kroku | Jak zrobić sadzonki pomidorów?

Kochasz smak pomidorów? Nie jesteś jedyny, każdy je uwielbia! W sezonie smakują najlepiej, a najlepszym sposobem na zapewnienie sobie smacznych pomidorów przez kilka miesięcy jest ich samodzielna uprawa. Najlepiej smakują, gdy zrywasz je prosto z krzaczka! Prawda? Zamiast kupować drogą rozsadę przygotuj ją samodzielnie w domu. Kup nasiona swoich ulubionych odmian i skorzystaj z naszego poradnika. Dowiedz się, jak przygotować rozsadę pomidora w domu. Do dzieła!

Spis treści
Czy samodzielne przygotowanie rozsady jest trudne? Kiedy wysiewać nasiona pomidorów? Jak długo trwa produkcja rozsady pomidora? Jak samodzielnie przygotować rozsadę pomidorów w domu? Jak wysiewać nasiona pomidorów na rozsadę? Jak pielęgnować kiełkujące nasiona pomidorów? Jakie warunki powinna mieć rozsada pomidora po wykiełkowaniu nasion? Kiedy przepikować siewki pomidorów? Jak i kiedy sadzić pomidory z rozsady?

Jak wysiewać nasiona pomidorów?

Własnoręczne przygotowanie rozsady pomidorów jest banalnie proste! Skorzystaj z naszego praktycznego poradnika, by krok po kroku przygotować zdrowe i wyrośnięte sadzonki gotowe do posadzenia w ogrodzie lub w szklarni.

Najlepszy czas na wysiewanie pomidorów od drugiej połowy lutego do końca marca, a najpóźniej do połowy kwietnia. Dowiedz się kiedy wysiewać 30 popularnych warzyw
Pamiętaj, że wyprodukowanie zdrowej i dobrze wyrośniętej rozsady trwa zwykle około 7-8 tygodni. Szczegółowe informacje dotyczące terminów znajdziesz na opakowaniu nasion.

Przygotowanie rozsady pomidorów | Krok po kroku

1. Wybierz nasiona swoich ulubionych odmian pomidorów. Są bardzo tanie i z łatwością kupisz je w każdym sklepie ogrodniczym oraz w internecie. Przygotuj tackę do wysiewu i Wypełnij ją żyznym i lekkim podłożem (najlepiej specjalną ziemią do wysiewów). Wysiej nasiona pomidorów równomiernie na powierzchni ziemi.

2. Oznacz miejsca wysiewu etykietką z nazwą odmiany, by nie zapomnieć, gdzie wysiałeś jej nasiona. Przykryj nasiona cienką warstwą podłoża (0,5-1 cm), a następnie Podlej ziemię delikatnym strumieniem letniej wody.

3. Włóż tackę z nasionami do mnożarki lub pojemnika i Przykryj plastikowym okryciem, które: przepuszcza światło, utrzymuje wilgoć i wysoką temperaturę wewnątrz. Ustaw pojemnik w ciepłym i widnym miejscu. Dbaj o stałą temperaturę (20-24 stopni do wschodów) i podlewaj nasiona letnią wodą, tak by podłoże było stale lekko wilgotne.

rozsada pomidorów krok po kroku

4. Obserwuj kiełkujące nasiona, siewki powinny pojawić się po 10-14 dniach od wysiewu. Obniż wtedy temperaturę do 16-20 stopni. Możesz też zdjąć pokrywę, by dopuścić do środka świeże powietrze.

5. Wykop siewki po około 3 tygodniach, gdy pomiędzy liścieniami pojawią się liście. Podważ delikatnie siewkę, tak by nie uszkodzić jej korzeni i rozdziel sadzonki. Zobacz na filmie, jak to zrobić.

6. Przesadź każdą sadzonkę do osobnej doniczki ze świeżą ziemią i pozwól jej swobodnie rosnąć jeszcze przez kilka tygodni. Zacznij nawożenie biohumusem wraz z podlewaniem. Przesadź do gruntu po 15 maja. Dowiedz się więcej o pomidorach z artykułów: Uprawa pomidorów w ogrodzie oraz Uprawa pomidorów na balkonie


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Mak Media/GAP Gardens

Autor
Rozsada pomidora: krok po kroku | Jak zrobić sadzonki pomidorów?
Rozsada pomidora: krok po kroku | Jak zrobić sadzonki pomidorów?
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (19)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl