Logo
Logo

Pomidory od A do Z | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach

Uprawiasz własne pomidory? Zastanawiasz się, jak o nie dbać, by zdrowo rosły i rodziły mnóstwo owoców? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik w pytaniach i odpowiedziach, z którego dowiesz się wszystkiego o pomidorach.

Artykuł jest stale aktualizowany i uzupełniany o odpowiedzi na Wasze pytania!

Spis treści
Wszystko o pomidorach Odmiany pomidorów Wymagania Wysiewanie Sadzenie Pielęgnacja Kwitnienie i owocowanie Zapylanie Przycinanie Problemy Uprawa w doniczkach

Wszystko o pomidorach
Odpowiedzi na najszczęśniejszej zadawane pytania

Jakie odmiany pomidorów najlepiej nadają się do ogrodu?

Nie ma żadnych ograniczeń co do wyboru odmian pomidorów do ogrodu. Warto uprawiać różnorodne odmiany, różniące się kształtem, wielkością i barwą owoców. Modne są pomidory ciemne – fioletowoczarne i kontrastowo jasne – kremowe. Dużą popularnością cieszą się także łatwe w uprawie pomidory koktajlowe.
Dowiedz się więcej

Jakie wymagania mają pomidory?

Pomidory należy podzielić na dwie grupy: wielkoowocowe są bardziej wymagające od koktajlowych. Warzywo jest ciepłolubne i najlepiej plonuje pod osłonami. Miejsce powinno być widne, ale wolne od prażącego słońca (dlatego w okresie dużych upałów szklarnie lub tunele cieniuje się). Optymalne podłoże jest żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Gatunek jest wrażliwy nawet na przymrozki. 
Dowiedz się więcej

Jak wysiewać pomidory?

Pomidora powinno się uprawiać z rozsady. Nasiona najlepiej wysiewać do oddzielnych pojemników, np. multiplatów, w marcu i na początku kwietnia. Umieszcza się je w ciepłym, widnym pomieszczeniu. Nasiona przykrywa się bardzo cienką, półcentymetrową warstwą podłoża. Można je po prostu lekko wciskać.
Dowiedz się więcej

Nasiona pomidora
Nasiona pomidora
'Deko' to odmiana francuska pomidora, typu "bawole serce". Ma mocno pręgowaną powierzchnię i owocowy aromat. Odmiana o wysokiej odporności na warunki zewnętrzne i szklarniowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak sadzić pomidory?

Pomidory na miejsce docelowe wysadza się je od drugiej (pod osłonami) do trzeciej (w gruncie) dekady maja. Rozsada powinna mieć przynajmniej 15cm wysokości. Rozstawa (odległość sadzenia) dla pomidorów wysokich wynosi ok. 70-100cm, dla niskich 40-50 m.
Dowiedz się więcej

ziemia do pomidorów
Ziemia do pomidorów
Podłoże Domowa plantacja do pomidorów i ziół firmy Target to odpowiednio zbilansowana mieszanka powstała na bazie torfu frezerowego. Przeznaczona jest do upraw warzyw, a w tym przede wszystkim do pomidorów oraz ziół, takich jak: bazylia, kolendra, majeranek, tymianek, cząber, oregano, melisa, mięta czy estragon. Można ją stosować w uprawach domowych, gruntowych oraz w szklarniach i tunelach foliowych
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak pielęgnować pomidory?

Pomidory należy regularnie podlewać, latem nawet codziennie. Prace wykonuje się rano lub wieczorem. Trzeba używać odstanej wody (nie może być zimna). Do dokarmiania można stosować nawozy humusowe lub nawet nawozy dla roślin kwitnących (zwłaszcza z borem), np. co 2-3 tygodnie przy okazji podlewania. Zazwyczaj krzaczki podwiązuje się do sznurków lub prowadzi na palikach.
Dowiedz się więcej

Nawóz do pomidorów
Nawóz do pomidorów
Nawóz "SMACZNE OWOCE" do pomidorów z mikroskładnikami, jest to nawóz WE typu NPK, zawierającym podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas a dodatkowo także mikroskładniki takie jak: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Nawóz jest natychmiast przyswajany przez rośliny i szybko uzupełnia niedobory składników pokarmowych. Zapewnia obfite owocowanie i wpływa na walory smakowe owoców.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Kiedy kwitną i owocują pomidory?

Pomidory zakwitają już w czerwcu. Owoce dojrzewają zwykle po 46-60 dniach od rozpoczęcia kwitnienia. Pomidory uprawiane w gruncie najczęściej owocują na przełomie lipca i sierpnia (pod osłonami wcześniej). Oczywiście dużo zależy od genetyki - wczesności odmiany, warunków, a w uprawie gruntowej od przebiegu pogody.

Betokson – nawóz poprawiający zawiązywanie pomidorów
Nawóz poprawiający zawiązywanie pomidorów
Betokson jest płynnym nawozem mikroelementowym do stosowania w uprawie pomidora, truskawki, porzeczki czarnej oraz wiśni. Nawóz poprawia zawiązywanie owoców oraz sprzyja prawidłowemu rozwojowi zawiązków. Efektem jego działania jest wzrost ilości i jakości plonu.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak zapylają się pomidory?

Pomidory w uprawie w gruncie zapylają się poniekąd same (np. w czasie wietrznej pogody). Problem może pojawić się pod osłonami. Dlatego warto wspomóc je, np. potrząsając lekko roślinami w czasie kwitnienia lub przenosząc pyłek z kwiatu na kwiat za pomocą pędzelka. To poprawi plonowanie.

Jak przycinać pomidory?

Na około 7 tygodni przed planowanym zbiorem u pomidorów usuwa się wierzchołki pędów głównych. Trzeba pozostawić 2-3 liście nad ostatnim gronem. Zabieg nazywa się ogławianiem. Dzięki temu owoce są większe i lepiej wybarwione. Ponadto u odmian silnie krzewiących usuwa się pędy boczne, tzw. wilki. Pędy wyłamuje się, gdy mają kilka centymetrów wysokości.
Dowiedz się więcej

Dlaczego pomidory słabo rosną?

Częstym problemem u pomidora jest powstawanie szklistych plam, które z czasem przebarwiają się na brązowo i czarno. To objaw suchej zgnilizny wierzchołkowej. Chorobie można zapobiec lub zahamować ją przez nawożenie wapniem (w końcu jest rezultatem niedoboru tego pierwiastka). Żółknięcie liści może być objawem niedoboru któregoś z makro- lub mikroelementów, nadmiaru wilgoci lub podlewania zimną wodą.
Dowiedz się więcej

Preparat na choroby pomidorów
Preparat na choroby pomidorów
LECITEC jest substancją podstawową o działaniu grzybobójczym. Produkt naturalny, uzyskany z mieszaniny zoptymalizowanych Iecytyn. Substancje aktywne zawarte w mieszance są bezpieczne dla środowiska naturalnego i dla ludzi. Skutecznie chroni przed chorobami roślin i zapobiega ich występowaniu. Produkt można stosować w gospodarstwie ekologicznym.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Czy pomidory można uprawiać na balkonie?

Na balkonie bardzo dobrze radzą sobie pomidory koktajlowe. Najlepiej uprawiać je pojedynczo lub po 2-3 w skrzyniach. Można je nawet łączyć z roślinami ozdobnymi. Bogactwo barw i kształtów pozwala na stworzenie ciekawych aranżacji.
Dowiedz się więcej

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż – LoggaWiggler / Pixabay

Autor
Pomidory od A do Z | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach
Pomidory od A do Z | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (51)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl