Wszystko o pomidorach
Odpowiedzi na najszczęśniejszej zadawane pytania
Jakie odmiany pomidorów najlepiej nadają się do ogrodu?
Nie ma żadnych ograniczeń co do wyboru odmian pomidorów do ogrodu. Warto uprawiać różnorodne odmiany, różniące się kształtem, wielkością i barwą owoców. Modne są pomidory ciemne – fioletowoczarne i kontrastowo jasne – kremowe. Dużą popularnością cieszą się także łatwe w uprawie pomidory koktajlowe.
▶ Dowiedz się więcej
Jakie wymagania mają pomidory?
Pomidory należy podzielić na dwie grupy: wielkoowocowe są bardziej wymagające od koktajlowych. Warzywo jest ciepłolubne i najlepiej plonuje pod osłonami. Miejsce powinno być widne, ale wolne od prażącego słońca (dlatego w okresie dużych upałów szklarnie lub tunele cieniuje się). Optymalne podłoże jest żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Gatunek jest wrażliwy nawet na przymrozki.
▶ Dowiedz się więcej
Jak wysiewać pomidory?
Pomidora powinno się uprawiać z rozsady. Nasiona najlepiej wysiewać do oddzielnych pojemników, np. multiplatów, w marcu i na początku kwietnia. Umieszcza się je w ciepłym, widnym pomieszczeniu. Nasiona przykrywa się bardzo cienką, półcentymetrową warstwą podłoża. Można je po prostu lekko wciskać.
▶ Dowiedz się więcej
Jak sadzić pomidory?
Pomidory na miejsce docelowe wysadza się je od drugiej (pod osłonami) do trzeciej (w gruncie) dekady maja. Rozsada powinna mieć przynajmniej 15cm wysokości. Rozstawa (odległość sadzenia) dla pomidorów wysokich wynosi ok. 70-100cm, dla niskich 40-50 m.
▶ Dowiedz się więcej
Jak pielęgnować pomidory?
Pomidory należy regularnie podlewać, latem nawet codziennie. Prace wykonuje się rano lub wieczorem. Trzeba używać odstanej wody (nie może być zimna). Do dokarmiania można stosować nawozy humusowe lub nawet nawozy dla roślin kwitnących (zwłaszcza z borem), np. co 2-3 tygodnie przy okazji podlewania. Zazwyczaj krzaczki podwiązuje się do sznurków lub prowadzi na palikach.
▶ Dowiedz się więcej
Kiedy kwitną i owocują pomidory?
Pomidory zakwitają już w czerwcu. Owoce dojrzewają zwykle po 46-60 dniach od rozpoczęcia kwitnienia. Pomidory uprawiane w gruncie najczęściej owocują na przełomie lipca i sierpnia (pod osłonami wcześniej). Oczywiście dużo zależy od genetyki - wczesności odmiany, warunków, a w uprawie gruntowej od przebiegu pogody.
Jak zapylają się pomidory?
Pomidory w uprawie w gruncie zapylają się poniekąd same (np. w czasie wietrznej pogody). Problem może pojawić się pod osłonami. Dlatego warto wspomóc je, np. potrząsając lekko roślinami w czasie kwitnienia lub przenosząc pyłek z kwiatu na kwiat za pomocą pędzelka. To poprawi plonowanie.
Jak przycinać pomidory?
Na około 7 tygodni przed planowanym zbiorem u pomidorów usuwa się wierzchołki pędów głównych. Trzeba pozostawić 2-3 liście nad ostatnim gronem. Zabieg nazywa się ogławianiem. Dzięki temu owoce są większe i lepiej wybarwione. Ponadto u odmian silnie krzewiących usuwa się pędy boczne, tzw. wilki. Pędy wyłamuje się, gdy mają kilka centymetrów wysokości.
▶ Dowiedz się więcej
Dlaczego pomidory słabo rosną?
Częstym problemem u pomidora jest powstawanie szklistych plam, które z czasem przebarwiają się na brązowo i czarno. To objaw suchej zgnilizny wierzchołkowej. Chorobie można zapobiec lub zahamować ją przez nawożenie wapniem (w końcu jest rezultatem niedoboru tego pierwiastka). Żółknięcie liści może być objawem niedoboru któregoś z makro- lub mikroelementów, nadmiaru wilgoci lub podlewania zimną wodą.
▶ Dowiedz się więcej
Czy pomidory można uprawiać na balkonie?
Na balkonie bardzo dobrze radzą sobie pomidory koktajlowe. Najlepiej uprawiać je pojedynczo lub po 2-3 w skrzyniach. Można je nawet łączyć z roślinami ozdobnymi. Bogactwo barw i kształtów pozwala na stworzenie ciekawych aranżacji.
▶ Dowiedz się więcej
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż – LoggaWiggler / Pixabay