Odpowiednie stanowisko? Tylko słoneczny kąt!
Pomidory świetnie radzą sobie w polskich ogrodach. Niezależnie od tego, czy postanowimy posadzić siewki w gruncie, dużych donicach czy w tunelu foliowym, należy zapewnić im miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Potrzebują co najmniej 6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie!
Termin sadzenia siewek to sekret obfitych plonów
Pomidory – zarówno duże rośliny, jak i siewki – są wrażliwe na niską temperaturę, dlatego też ich nasiona wysiewa się pod dachem, a sadzi do gruntu dopiero w maju. Najlepiej sprawdzać prognozę pogody i wybrać okres, gdy minie już ryzyko przymrozków. Przyjęło się, że pewną i bezpieczną datą jest 15 maja, czyli tzw. czas po "Zimnej Zośce". Wtedy można już bezpiecznie sadzić rozsadę pomidorów do gruntu.
Sadzenie pomidorów w 4 krokach: te zasady trzeba znać!
Przestrzeganie kroków i zasad w sadzeniu pomidorów do gruntu nie tylko zwiększy szansę na udaną uprawę, ale także maksymalnie wspomoże rośliny w produkcji smacznych i zdrowych pomidorów.
1. Przygotuj stanowisko
Po wybraniu dostatecznie słonecznego miejsca, przed posadzeniem siewek pomidorów popraw żyzność gleby, np. wzbogać ją kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem, co zapewni roślinom bogate źródło składników odżywczych. Dobra gleba to fundament zdrowej i silnej uprawy pomidorów. Ogrodnicy zwykle robią to nie na całym poletku uprawowym, a jedynie w dołkach przygotowanych pod rośliny.
2. Wyznacz odległości
Sadź pomidory w odstępach co najmniej 60 cm, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i miejsce na wzrost. Dla odmian o większych potrzebach przestrzennych (np. samokończących), zwiększ odstępy, co minimalizuje ryzyko chorób i poprawia dostęp do światła.
3. Przygotuj podpory
Przygotuj wsparcie dla krzewów pomidorów, które tego wymagają. Jest to niezbędne dla utrzymania roślin w pionie i zapobiegania ich łamaniu się. Mogą to być np. mocne tyczki i sznurki.
4. Nawadniaj i nawóź
Bezpośrednio po posadzeniu, dokładnie podlej rośliny. Następnie, dostosuj częstotliwość podlewania do potrzeb roślin – zwiększ podlewanie w czasie wzrostu i formowania owoców, a zmniejsz, gdy zaczną dojrzewać. Kluczowe jest utrzymanie równomiernego nawilżenia gleby. Regularnie, raz w tygodniu, stosuj też płynny nawóz do pomidorów, aby wspomagać wzrost i owocowanie. To zapewni roślinom wszystkie niezbędne składniki odżywcze do produkcji zdrowych i soczystych pomidorów.
Zdjęcie tytułowe: shangarey / AdobeStock, Iva Balk / Pixabay