Logo
Logo

Sadzenie pomidorów | Jak przesadzać młode sadzonki do ogrodu?

Sadzenie pomidorów to kluczowa umiejętność dla każdego ogrodnika marzącego o bogatej i zdrowej uprawie tych smakowitych owoców. Aby cieszyć się obfitymi plonami, ważne jest, aby zrozumieć i zastosować najlepsze praktyki sadzenia pomidorów, począwszy od wyboru idealnego stanowiska, aż po właściwą pielęgnację młodych krzaczków pomidorów. Odpowiednie przygotowanie gleby oraz zapewnienie każdej sadzonce wystarczającej ilości przestrzeni to fundamenty, które przekładają się na zdrowy wzrost i obfitość plonów.

Streszczenie artykułu
Sadzenie pomidorów to kluczowa umiejętność dla każdego ogrodnika marzącego o bogatej i zdrowej uprawie tych smakowitych owoców. Aby cieszyć się obfitymi plonami, ważne jest zrozumienie i zastosowanie najlepszych praktyk sadzenia pomidorów. Należy rozpocząć od wyboru idealnego stanowiska oraz odpowiedniego terminu sadzenia, dbając o przygotowanie gleby i zapewnienie każdej sadzonce wystarczającej ilości przestrzeni. Pomidory najlepiej rosną w miejscach słonecznych i ciepłych, osłoniętych od wiatru. Gleba powinna być wzbogacona kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Pomidory należy sadzić w odstępach co najmniej 60 cm, aby zapewnić im odpowiednią cyrkulację powietrza. Ważne jest zapewnienie podpór dla krzewów pomidorów, aby zapobiec ich łamaniu. Po posadzeniu rośliny należy dokładnie podlać i regularnie nawadniać oraz nawozić płynnym nawozem do pomidorów. Pomidory sadzi się do gruntu dopiero po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Rośliny potrzebują co najmniej 6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Regularne podlewanie i nawożenie są kluczowe dla zdrowego wzrostu i owocowania pomidorów.
Spis treści
Gdzie i kiedy sadzić pomidory w ogrodzie? Jak sadzić sadzonki pomidorów w ogrodzie?

Odpowiednie stanowisko? Tylko słoneczny kąt!

Pomidory świetnie radzą sobie w polskich ogrodach. Niezależnie od tego, czy postanowimy posadzić siewki w gruncie, dużych donicach czy w tunelu foliowym, należy zapewnić im miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Potrzebują co najmniej 6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie!

Termin sadzenia siewek to sekret obfitych plonów

Pomidory – zarówno duże rośliny, jak i siewki – są wrażliwe na niską temperaturę, dlatego też ich nasiona wysiewa się pod dachem, a sadzi do gruntu dopiero w maju. Najlepiej sprawdzać prognozę pogody i wybrać okres, gdy minie już ryzyko przymrozków. Przyjęło się, że pewną i bezpieczną datą jest 15 maja, czyli tzw. czas po "Zimnej Zośce". Wtedy można już bezpiecznie sadzić rozsadę pomidorów do gruntu.

Sadzenie pomidorów w 4 krokach: te zasady trzeba znać!

Przestrzeganie kroków i zasad w sadzeniu pomidorów do gruntu nie tylko zwiększy szansę na udaną uprawę, ale także maksymalnie wspomoże rośliny w produkcji smacznych i zdrowych pomidorów.

1. Przygotuj stanowisko

Po wybraniu dostatecznie słonecznego miejsca, przed posadzeniem siewek pomidorów popraw żyzność gleby, np. wzbogać ją kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem, co zapewni roślinom bogate źródło składników odżywczych. Dobra gleba to fundament zdrowej i silnej uprawy pomidorów. Ogrodnicy zwykle robią to nie na całym poletku uprawowym, a jedynie w dołkach przygotowanych pod rośliny.

2. Wyznacz odległości

Sadź pomidory w odstępach co najmniej 60 cm, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i miejsce na wzrost. Dla odmian o większych potrzebach przestrzennych (np. samokończących), zwiększ odstępy, co minimalizuje ryzyko chorób i poprawia dostęp do światła.

Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Przeczytaj także
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

3. Przygotuj podpory

Przygotuj wsparcie dla krzewów pomidorów, które tego wymagają. Jest to niezbędne dla utrzymania roślin w pionie i zapobiegania ich łamaniu się. Mogą to być np. mocne tyczki i sznurki.

4. Nawadniaj i nawóź

Bezpośrednio po posadzeniu, dokładnie podlej rośliny. Następnie, dostosuj częstotliwość podlewania do potrzeb roślin – zwiększ podlewanie w czasie wzrostu i formowania owoców, a zmniejsz, gdy zaczną dojrzewać. Kluczowe jest utrzymanie równomiernego nawilżenia gleby. Regularnie, raz w tygodniu, stosuj też płynny nawóz do pomidorów, aby wspomagać wzrost i owocowanie. To zapewni roślinom wszystkie niezbędne składniki odżywcze do produkcji zdrowych i soczystych pomidorów.


Zdjęcie tytułowe: shangarey / AdobeStock, Iva Balk / Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Kiedy sadzić pomidory do gruntu?

  Pomidory należy sadzić do gruntu po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków.
 • Jakie miejsce wybrać do sadzenia pomidorów?

  Należy wybrać miejsce słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru.
 • Jak przygotować glebę pod pomidory?

  Gleba powinna być wzbogacona kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem.
 • Jakie odległości zachować przy sadzeniu pomidorów?

  Pomidory powinny być sadzone w odstępach co najmniej 60 cm.
 • Dlaczego pomidory potrzebują podpór?

  Podpory zapobiegają łamaniu się roślin i wspierają ich prawidłowy wzrost.
 • Jak często nawadniać i nawozić pomidory?

  Rośliny należy regularnie podlewać i nawozić płynnym nawozem raz w tygodniu.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Sadzenie pomidorów | Jak przesadzać młode sadzonki do ogrodu?
Sadzenie pomidorów | Jak przesadzać młode sadzonki do ogrodu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość bieszczadniczka

03-06-2020 19:36

w tym roku wszystkie pomidory zmarzły mi 23 maja........pozdrawiam

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl