Logo
Logo

Sadzenie pomidorów | Jak przesadzać młode sadzonki do ogrodu?

Sadzenie pomidorów to kluczowa umiejętność dla każdego ogrodnika marzącego o bogatej i zdrowej uprawie tych smakowitych owoców. Aby cieszyć się obfitymi plonami, ważne jest, aby zrozumieć i zastosować najlepsze praktyki sadzenia pomidorów, począwszy od wyboru idealnego stanowiska, aż po właściwą pielęgnację młodych krzaczków pomidorów. Odpowiednie przygotowanie gleby oraz zapewnienie każdej sadzonce wystarczającej ilości przestrzeni to fundamenty, które przekładają się na zdrowy wzrost i obfitość plonów.

Spis treści
Jakie stanowisko i termin sadzenia wybrać? Sadzenie pomidorów krok po kroku

Odpowiednie stanowisko i termin sadzenia pomidorów

Pomidory świetnie sprawdzą się w ogrodzie (w gruncie lub w tunelu foliowym), o ile wybierze się dla nich miejsce słoneczne i ciepłe (osłonięte od wiatru). Są one wrażliwe na niską temperaturę, dlatego też ich nasiona wysiewa się pod dachem, a sadzi do gruntu dopiero w maju. Najlepiej sprawdzać prognozę pogody i wybrać okres, gdy minie już ryzyko przymrozków. Bezpieczną datą 15 maja! Po tym czasie można już bezpiecznie sadzić rozsadę pomidorów do gruntu.

Sadzenie pomidorów krok po kroku

Przestrzeganie kroków i zasad w sadzeniu pomidorów do gruntu nie tylko zwiększy szansę na udaną uprawę, ale także maksymalnie wspomoże rośliny w produkcji smacznych i zdrowych pomidorów.

1. Wybierz stanowisko

Znajdź w swoim ogrodzie miejsce, które cieszy się największą ilością słońca. Pomidory potrzebują co najmniej 6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie, aby prawidłowo rosnąć i owocować.

2. Przygotuj glebę 

Przed posadzeniem popraw żyzność gleby i wzbogać ją kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem, co zapewni roślinom bogate źródło składników odżywczych. Dobra gleba to fundament zdrowej i silnej uprawy pomidorów. Ogrodnicy zwykle robią to nie na całym poletku uprawowym, a jedynie w dołkach przygotowanych pod rośliny.

3. Wyznacz odległości 

Sadź pomidory w odstępach co najmniej 60 cm, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i miejsce na wzrost. Dla odmian o większych potrzebach przestrzennych (np. samokończących), zwiększ odstępy, co minimalizuje ryzyko chorób i poprawia dostęp do światła.

4. Przygotuj podpory

Przygotuj wsparcie dla krzewów pomidorów, które tego wymagają. Jest to niezbędne dla utrzymania roślin w pionie i zapobiegania ich łamaniu się. Mogą to być np. mocne tyczki i sznurki.

5. Nawadniaj i nawóź 

Bezpośrednio po posadzeniu, dokładnie podlej rośliny. Następnie, dostosuj częstotliwość podlewania do potrzeb roślin – zwiększ podlewanie w czasie wzrostu i formowania owoców, a zmniejsz, gdy zaczną dojrzewać. Kluczowe jest utrzymanie równomiernego nawilżenia gleby. Regularnie, raz w tygodniu, stosuj też płynny nawóz do pomidorów, aby wspomagać wzrost i owocowanie. To zapewni roślinom wszystkie niezbędne składniki odżywcze do produkcji zdrowych i soczystych pomidorów.


Zdjęcie tytułowe: shangarey / AdobeStock, Iva Balk / Pixabay

Autor
Sadzenie pomidorów | Jak przesadzać młode sadzonki do ogrodu?
Sadzenie pomidorów | Jak przesadzać młode sadzonki do ogrodu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl