Logo
Logo

Uprawa pomidorów samokończących bez podpór – najlepsze odmiany i wskazówki dla początkujących

Pomidory to dość wymagające w uprawie rośliny, a mimo to znajdują się w większości ogrodów warzywnych. Doskonały smak pomidorów z własnego ogródka wynagradza trud, jednak są odmiany, które nie wymagają tak wiele pracy. Pomidory samokończące, bo o nich mowa, to wyjątkowa odmiana, idealna na balkony, do szklarni i do gruntu. Czym są pomidory samokończące? Czy warto je uprawiać?

Co to znaczy, że pomidory są samokończące?

Odmiany roślin należące do pomidorów samokończących charakteryzują się tym, że ich pędy przestają rosnąć, gdy na roślinach pojawiają się pierwsze owoce. Dzięki temu ich pokrój jest bardziej zwarty, a rośliny są dużo niższe (osiągają do 1,2 m wysokości) i mają krótsze rozgałęzienia. To oznacza, że nie wymagają obrywania, przycinania pędów, a więc są dużo łatwiejsze w uprawie. Warto zaznaczyć, że ich okres owocowania to ok 2-4 tygodnie.

Porównanie schematyczne owocowania pomidora samokończącego do innego
Fot. Kazakova Maryia / AdobeStock
Na grafice schemat owocowania pomidora samokończącego (po lewej) oraz typowo owocującego (po prawej).

Które pomidory są samokończące?

W sklepach ogrodniczych można kupić nasiona i sadzonki różnych odmian pomidorów samokończących, dzięki czemu możemy dobrać odpowiednie rośliny do naszych preferencji. Wśród nich wyróżnia się jednak kilka najlepszych, np.:

Pomidor Maliniak

Odmiana pomidora Maliniak, to oczywiście jedna z pomidorów malinowych, która osiąga niewielką wysokość docelową, więc nie wymaga podpór i podwiązywania. Jest zaliczany do odmian gruntowych. Owoce dość duże, okrągłe o bardzo soczystym miąższu i dobrym smaku.

Pomidor Chrobry F1

Pomidor gruntowy karłowy Chrobry (nasiona F1) zalicza się do średniopóźnych. Posiada wiotkie łodygi. Odmiana silnie owocuje i wyróżnia się wysoką odpornością na niekorzystne warunki zewnętrzne, przez co doskonale nadaje się do uprawy gruntowej pod gołym niebem. Dobrze dojrzewa nawet w chłodne i mokre lato. Owoce mocno czerwone, które są doskonałe do przetworów i suszenia.

Pomidor Babinicz

Ta odmiana charakteryzuje się bardzo zwartym pokrojem, wiotkimi łodygami i szybkim oraz obfitym owocowaniem. Pomidory są gotowe do zbioru już na przełomie lipca i sierpnia. Owoce są okrągłe, spore i soczyste – idealne na przetwory.

Pomidor Maskotka

Odmiana pomidora Maskotka to odmiana typu cherry, która jest doskonała do uprawy w pojemnikach. Drobne owoce o intensywnym kolorze – smaczne samodzielnie i jako dodatek do sałatek.

Pomidor Kapturek

Kolejna odmiana cherry, obficie owocująca. Jest odporna na choroby grzybowe, więc dobrze sprawdzi się do uprawy w gruncie. Owoce drobne i smaczne.

Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Przeczytaj także
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

Jak odróżnić pomidory samokończące?

Najważniejszą cechą, która odróżnia pomidory samokończące od standardowych, jest ich karłowaty wzrost, co zawarte jest w nazwach odmian. Nie są one wyższe niż 1,2 metra, a ich wzrost kończy się wraz z pojawieniem się pierwszych owoców na górnych gałązkach. Dzięki temu rozgałęzienia są krótsze, a więc pokrój jest bardzo zwarty.

Pomidory samokończące są wyjątkowymi odmianami, które poprzez swój charakterystyczny sposób przyrastania nie potrzebują podpór ani podwiązywania. 

 

Pomidory samokończące na balkonie
Fot. ChiccoDodiFC / AdobeStock
Pomidory samokończące to też doskonały wybór, jeśli chcemy uprawiać te warzywa przy małej ilości miejsca, jak też np. na balkonie, czy tarasie.

Jak uprawiać pomidory samokończące? Zasady w pigułce

Uprawa pomidorów smaokończących i wysokorosnących jest do siebie bardzo zbliżona. Rośliny można uprawiać, kupując nasiona pomidorów lub sadzonki pomidorów, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Jak wygląda uprawa pomidorów?

  1. Wysiew nasion – w połowie marca nasiona pomidorów należy wysiać do skrzynki wypełnionej żyznym podłożem i przykryć około 0,5 cm warstwą ziemi. Skrzynki powinny stać w ciepłym i jasnym miejscu, a podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre.
  2. Wysadzanie do gruntu – przygotowane lub kupione sadzonki pomidorów można wysadzać do gruntu po ostatnich wiosennych przymrozkach, a więc w połowie maja. Wcześniej sadzonki trzeba zahartować, czyli stopniowo wystawiać na zewnątrz na kilka godzin dziennie. Sadzonki w skrzynkach należy sadzić pojedynczo, a w gruncie z odstępem ok. 40-60 cm.
  3. Warunki – ziemia dla warzyw musi być żyzna, lekko przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. W pojemnikach najlepiej zastosować gotowe podłoże do pomidorów. Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru.
  4. Podlewanie – dostosowane do warunków atmosferycznych tak, aby podłoże nie było przesuszone. Pomidory najlepiej obficie podlewać (ale nie zalewać), gdy ziemia delikatnie przeschnie. Ważne, aby wodę wylewać na grunt, a nie zielone części roślin, gdyż zwiększa to ryzyko rozwoju chorób grzybowych.
  5. Nawożenie – pomidory wymagają dość intensywnego nawożenia. Pierwszy zabieg można wykonać dwa tygodnie po wysadzeniu sadzonek do gruntu lub pojemników, a następnie nawożenie należy powtarzać co 10-14 dni. Ostatni zabieg należy przeprowadzić około 2 tygodnie przed planowanymi zbiorami, które zazwyczaj przypadają na przełom lipca i sierpnia. Do dostarczania składników pokarmowych najlepiej wybrać biohumus, inne nawozy naturalne lub specjalistyczne nawozy do pomidorów.

Jakie są zalety i wady pomidorów samokończących? Porównanie

Zalety:
Jak wszystko, pomidory samokończące mają zarówno wady, jak i zalety, a każdy sam powinien zdecydować, czy to odmiana dobra dla niego. Do głównych atutów tych odmian należą mniejszy i bardziej zwarty pokrój, co czyni je roślinami idealnymi do uprawy w pojemnikach. Pielęgnacja pomidorów samokończących jest też dużo łatwiejsza, gdyż nie trzeba obrywać pędów ani podwiązywać roślin.

Wady:
Główną wadą jest krótkie owocowanie i praktycznie równoczesne dojrzewanie wszystkich owoców. W przypadku standardowych odmian owoce dojrzewają stopniowo, co wydłuża czas zbiorów, a dzięki temu łatwiej jest je przechowywać.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: lawcain, Natalia / AdobeStock

Autor
Uprawa pomidorów samokończących bez podpór – najlepsze odmiany i wskazówki dla początkujących
Uprawa pomidorów samokończących bez podpór – najlepsze odmiany i wskazówki dla początkujących
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl