Jak nawozić pomidory, by mieć obfite zbiory?
Do udanej uprawy pomidorów w gruncie lub w donicach, potrzebne jest nie tylko odpowiednie podłoże i nawadnianie, ale także nawożenie na różnych etapach rozwoju. Warto pamiętać, że warzywa psiankowate, czyli pomidor, ale też papryka lub bakłażan mają nie tylko dość wysokie wymagania uprawowe (np. temperatura, nawadnianie), ale też pokarmowe, dlatego aby cieszyć się dużym, smacznym plonem niezbędne jest ich właściwe i rozsądne zasilanie.
Aby jednak pomidory mogły bez problemów przyswajać składniki pokarmowe z gleby, trzeba też przygotować dla nich odpowiednie podłoże. Zazwyczaj wystarczy im gliniasto-piaszczysta ogrodowa gleba o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5), ale można także zakupić gotowe podłoże do uprawy warzyw (pomidorów) o odpowiednim składzie i strukturze. Nieodpowiedni odczyn gleby może blokować i ograniczać przyswajalność kluczowych dla pomidora składników pokarmowych, czyli głównie azotu, fosforu i potasu, a jednocześnie wpływać na obecność w roślinie niebezpiecznych metali ciężkich.
Substral Pomidoro – nawóz dostosowany do potrzeb pomidorów
Największe zapotrzebowanie pomidorów na wspomniane, najważniejsze składniki odżywcze występuje w okresie ich najsilniejszego wzrostu i jednocześnie zawiązywania owoców, co przypada zwykle na okres lata (lipiec/sierpień). Jeśli w tym czasie rośliny nie mogą pobrać z podłoża odpowiedniej ilości substancji pokarmowych, często występują różnego rodzaju objawy niedoboru składników, np. zwijanie się, czy żółknięcie liści, a w rezultacie także zahamowanie wzrostu, brak zawiązków owoców, a często zamieranie całych roślin.
Można oczywiście stosować różnego rodzaju zasilanie jedno- lub wieloskładnikowymi nawozami doglebowymi, jednak należy być bardzo ostrożnym, ponieważ bardzo łatwo o błąd w dawkowaniu i przenawożenie pomidorów, co zamiast im pomóc może zaszkodzić. Nierzadko też do nawożenia pomidorów wybierane są nawozy do tego nie przeznaczone, o różnym składzie, nie koniecznie odpowiednim dla pomidora.
Nowoczesnym, płynnym nawozem o zbilansowanej zwartości składników potrzebnych pomidorom, jest właśnie Substral Pomidoro, który zawiera łatwo i szybko przyswajalne przez rośliny, rozpuszczalne w wodzie formy azotu (N), fosforu (P) i potasu (K) oraz mikroelementy.
Jak działa nawóz płynny Substral Pomidoro?
Dzięki specjalnie opracowanej i przeznaczonej dla pomidorów mieszance składników pokarmowych NPK, nawóz zwiększa plony i podnosi jakość pomidorów, w tym głównie ich smak. Wystarczy zawarty w opakowaniu koncentrat wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach, by uzyskać roztwór, którym możemy po prostu podlewać pomidory.
Dedykowane pomidorom makro- i mikroelementy, wchodzące w skład nawozu, w pełni zaspokajają wymagania pokarmowe roślin, a łatwo przyswajalne formy azotu pozwalają na jego szybkie i pełne wchłanianie. W efekcie rośliny rosną szybciej, mają lepsza kondycję i odporność, co przekłada się na lepsze kwitnienie i owocowanie.
Z 1 litra koncentratu można przygotować aż 250 litrów płynnego nawozu do pomidorów!
Jak i kiedy stosować Substral Pomidoro?
- Najlepsze efekty daje zasilanie pomidorów w momencie związywania owoców, ale dla wzmocnienia sadzonek możliwe jest zasilanie przez cały okres wzrostu.
- W okresie najsilniejszego wzrostu, a przede wszystkim w momencie pojawiania się zalążków owoców należy stosować nawóz co 7-14 dni poprzez podlewanie pomidorów bezpośrednio pod krzak, unikając moczenia liści i łodyg.
- Można zasilać nim pomidory zarówno w uprawie pod osłonami (np. produkcja rozsady w szklarniach i tunelach), jak i w gruncie, co oznacza, że można stosować go niemal przez cały rok.
- Odpowiedni dla warzyw psiankowatych skład nawozu sprawia, że można zasilać nim nie tylko pomidory, ale też niektóre – słodkie odmiany papryki.
Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – dystrybutorem nawozów ogrodniczych. Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com |