Logo
Logo

Nawożenie pomidorów podczas podlewania | Jak mieć obfite zbiory? Jaki nawóz będzie najlepszy?

Zastosowanie nawozów rozpuszczalnych w wodzie, łączące podlewanie z nawożeniem sprawia, że rośliny szybciej przyswajają niezbędne składniki odżywcze. Nawóz płynny nowej generacji SUBSTRAL Pomidoro o optymalnie zbilansowanym składzie, ułatwia uprawę i pielęgnację wymagających pomidorów, dla których właśnie nawadnianie i nawożenie są kluczowe w czasie wzrostu i zawiązywania owoców.

Spis treści
Dlaczego pomidory wymagają nawożenia? Jak podlewać i nawozić jednocześnie? Dlaczego nawóz specjalistyczny to najlepszy wybór? Jakie ma zalety i jak działa płynny nawóz do pomidorów? Jak prawidłowo stosować nawóz Substral Pomidoro?

Jak nawozić pomidory, by mieć obfite zbiory?

Do udanej uprawy pomidorów w gruncie lub w donicach, potrzebne jest nie tylko odpowiednie podłoże i nawadnianie, ale także nawożenie na różnych etapach rozwoju. Warto pamiętać, że warzywa psiankowate, czyli pomidor, ale też papryka lub bakłażan mają nie tylko dość wysokie wymagania uprawowe (np. temperatura, nawadnianie), ale też pokarmowe, dlatego aby cieszyć się dużym, smacznym plonem niezbędne jest ich właściwe i rozsądne zasilanie.

Pomidory potrzebują dokarmiania najważniejszymi, niezbędnymi dla ich rozwoju makroelementami (azot, fosfor, potas), ale też mikroelementami (np. magnez, siarka, wapń). Nawożenie jest niezbędne, by pomidory obficie owocowały! Tylko specjalistyczne nawozy zawierają komplet niezbędnych substancji pokarmowych dostosowanych do uprawy pomidorów!

Aby jednak pomidory mogły bez problemów przyswajać składniki pokarmowe z gleby, trzeba też przygotować dla nich odpowiednie podłoże. Zazwyczaj wystarczy im gliniasto-piaszczysta ogrodowa gleba o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5), ale można także zakupić gotowe podłoże do uprawy warzyw (pomidorów) o odpowiednim składzie i strukturze. Nieodpowiedni odczyn gleby może blokować i ograniczać przyswajalność kluczowych dla pomidora składników pokarmowych, czyli głównie azotu, fosforu i potasu, a jednocześnie wpływać na obecność w roślinie niebezpiecznych metali ciężkich.

Nawożenie pomidorów przez podlewanie
Fot. Dusan Kostic / Dreamstime oraz kurapy / AdobeStock
Pamiętaj, że rośliny "piją", a nie "jedzą". Korzenie pobiorą składniki pokarmowe z gleby tylko wtedy, gdy będą rozpuszczone w wodzie. Nawożenie z podlewaniem to więc najlepszy sposób na efektywne dokarmianie pomidorów!

Substral Pomidoro – nawóz dostosowany do potrzeb pomidorów

Największe zapotrzebowanie pomidorów na wspomniane, najważniejsze składniki odżywcze występuje w okresie ich najsilniejszego wzrostu i jednocześnie zawiązywania owoców, co przypada zwykle na okres lata (lipiec/sierpień). Jeśli w tym czasie rośliny nie mogą pobrać z podłoża odpowiedniej ilości substancji pokarmowych, często występują różnego rodzaju objawy niedoboru składników, np. zwijanie się, czy żółknięcie liści, a w rezultacie także zahamowanie wzrostu, brak zawiązków owoców, a często zamieranie całych roślin.

Można oczywiście stosować różnego rodzaju zasilanie jedno- lub wieloskładnikowymi nawozami doglebowymi, jednak należy być bardzo ostrożnym, ponieważ bardzo łatwo o błąd w dawkowaniu i przenawożenie pomidorów, co zamiast im pomóc może zaszkodzić. Nierzadko też do nawożenia pomidorów wybierane są nawozy do tego nie przeznaczone, o różnym składzie, nie koniecznie odpowiednim dla pomidora.

Najbezpieczniej jest wybrać nawóz, który zawiera specjalnie dobrane, dedykowane do uprawy i wymagań pomidora składniki, a dodatkowo jest łatwy i bezpieczny w użyciu. Najkorzystniej więc zastosować nawóz w formie rozpuszczalnej w wodzie, który jest najszybciej przyswajany przez rośliny i może być stosowany wraz z podlewaniem, co jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Nowoczesnym, płynnym nawozem o zbilansowanej zwartości składników potrzebnych pomidorom, jest właśnie Substral Pomidoro, który zawiera łatwo i szybko przyswajalne przez rośliny, rozpuszczalne w wodzie formy azotu (N), fosforu (P) i potasu (K) oraz mikroelementy.

SUBSTRAL Nawóz w płynie Pomidoro
Nawóz w płynie do pomidorów
Koncentrat nawozowy do pomidorów. Specjalnie dopasowana mieszanka składników pokarmowych NPK, która zwiększa plony wysokiej jakości pomidorów o pełnym naturalnym smaku. Można również stosować do upraw słodkiej papryki.
KUP ONLINE
Substral Pomidoro to płynny nawóz nowej generacji. Specjalnie dopasowana mieszanka składników pokarmowych NPK (4:3:8) i zbilansowany skład mikroelementów zapewnia optymalne odżywienie roślin i zwiększa plony. Wzbogaca podłoże we wszystkie niezbędne składniki w formie łatwo przyswajalnej przez korzenie roślin.

Jak działa nawóz płynny Substral Pomidoro?

Dzięki specjalnie opracowanej i przeznaczonej dla pomidorów mieszance składników pokarmowych NPK, nawóz zwiększa plony i podnosi jakość pomidorów, w tym głównie ich smak. Wystarczy zawarty w opakowaniu koncentrat wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach, by uzyskać roztwór, którym możemy po prostu podlewać pomidory.

Dedykowane pomidorom makro- i mikroelementy, wchodzące w skład nawozu, w pełni zaspokajają wymagania pokarmowe roślin, a łatwo przyswajalne formy azotu pozwalają na jego szybkie i pełne wchłanianie. W efekcie rośliny rosną szybciej, mają lepsza kondycję i odporność, co przekłada się na lepsze kwitnienie i owocowanie.

Nawóz ma postać koncentratu, którym należy podlać rośliny po uprzednim rozcieńczeniu. Dawkowanie jest proste i przejrzyste dzięki miarce na zakrętce i najprościej przygotować roztwór nawozu w konewce o pojemności 10 litrów, co pozwoli na podlanie 4 krzaków. Można jednak równie dobrze sporządzić roztwór w mniejszych naczyniach, zgodnie z dawką podana na opakowaniu, czyli 4 ml koncentratu na 1 litr wody (analogicznie 40 ml na 10 l wody).
Z 1 litra koncentratu można przygotować aż 250 litrów płynnego nawozu do pomidorów!

Jak i kiedy stosować Substral Pomidoro?

  • Najlepsze efekty daje zasilanie pomidorów w momencie związywania owoców, ale dla wzmocnienia sadzonek możliwe jest zasilanie przez cały okres wzrostu.
  • W okresie najsilniejszego wzrostu, a przede wszystkim w momencie pojawiania się zalążków owoców należy stosować nawóz co 7-14 dni poprzez podlewanie pomidorów bezpośrednio pod krzak, unikając moczenia liści i łodyg.
  • Można zasilać nim pomidory zarówno w uprawie pod osłonami (np. produkcja rozsady w szklarniach i tunelach), jak i w gruncie, co oznacza, że można stosować go niemal przez cały rok.
  • Odpowiedni dla warzyw psiankowatych skład nawozu sprawia, że można zasilać nim nie tylko pomidory, ale też niektóre – słodkie odmiany papryki.

logo Substral

Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – dystrybutorem nawozów ogrodniczych.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com

Autor
Nawożenie pomidorów podczas podlewania | Jak mieć obfite zbiory? Jaki nawóz będzie najlepszy?
Nawożenie pomidorów podczas podlewania | Jak mieć obfite zbiory? Jaki nawóz będzie najlepszy?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)