Logo
Logo

Pomidory do góry nogami | Jak je uprawiać i pielęgnować?

Pomidory to bardzo popularne warzywa, które chętnie się uprawiane w ogrodach i na działkach, a nawet na balkonach, czy tarasie. Uprawa pomidorów do góry nogami to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskało ogromną popularność. Pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, więc jest szczególnie chętnie wykorzystywana na balkonach i w mniejszych ogrodach, zwłaszcza że ten typ uprawy nie jest trudny. Czym jest uprawa pomidorów do góry nogami? Czy warto uprawiać pomidory do góry nogami?

Spis treści
Na czym polega uprawa pomidorów do góry nogami? Jakie pojemniki wybrać do uprawy? Jakie są zalety upraw do góry nogami? Jak pielęgnować pomidory rosnące do góry nogami?

Na czym polega uprawa pomidorów do góry nogami?

Pomidory uprawiane do góry nogami nie są jeszcze zbyt popularnym rozwiązaniem, ale zyskują coraz więcej zwolenników, dzięki prostocie uprawy i korzyści, jakie przynosi ten sposób hodowania pomidorów.

Uprawa pomidorów do góry nogami polega na sadzeniu roślin w pojemnikach, które zostają powieszone pod sufitem, na stojakach lub nawet na płocie, stabilnej pergoli, czy gałęziach drzewa. Chodzi o to, aby gałązki i owoce swobodnie zwisały w dół, dzięki czemu nie będą narażone na ataki szkodników (np. ślimaków) i pozwolą zaoszczędzić miejsce – pod pojemnikami z pomidorami można zasadzić inne rośliny.

Fot. titipong8176734 / AdobeStock
Uprawa szklarniowa pomidorów do góry nogami.

Jak sadzić pomidory do góry nogami?

Do pojemnika wkłada się sadzonkę do góry nogami (korzenie są w środku, a części naziemne wystają przez dziurę w dnie), uszczelnia się otwór, aby ziemia i sadzonka nie wypadły, a następnie wsypuje się podłoże do pomidorów. Lepiej więc wybierać małe sadzonki, które łatwiej będzie przełożyć przez otwór w dnie pojemnika. Tak przygotowane sadzonki w pojemnikach można powiesić.

Jakie odmiany pomidorów do uprawy do góry nogami?

Do uprawy do góry nogami najlepiej nadają się: 'Tumbling Tom Red', 'Pendulina Orange' i 'Pendulina Red'. Lepiej zrezygnować z odmian o dużych owocach i silnie rozrastających się, które są zbyt ciężkie na taką uprawę.

 

Jakie pojemniki wybrać do uprawy?

Pojemniki do uprawy pomidorów do góry nogami powinny być dość wysokie i przede wszystkim wytrzymałe oraz trwałe, aby utrzymały ciężar podłoża i krzaczków wraz z owocami. W sklepie ogrodniczym można kupić gotowe pojemniki do uprawy pomidorów do góry nogami, które mają formę wysokich doniczek z uchwytem do zawieszenia lub worka.

Innym rozwiązaniem jest też wykorzystanie plastikowej butelki lub wiaderka po kiszonej kapuście, czy ogórkach.

Te samodzielnie przygotowane powinny mieć sporą pojemność (najlepiej 5 l), żeby zmieścić odpowiednią ilość podłoża. Oczywiście butelkę trzeba uciąć u góry i stworzyć 4 dziurki, prze które będzie można zamontować ją na sznurku, czy drucie. Butelce należy również obciąć denko, a w wiaderku zrobić dziurę, która zmieści sadzonkę.

Fot. Wutthichai / AdobeStock
Pojemniki do uprawy pomidorów do góry nogami zrobione z butelek po mleku.

Czy taka uprawa ma zalety?

Uprawa pomidorów do góry nogami przynosi wiele korzyści ogrodnikowi i samym roślinom. Najważniejsze zalety uprawy pomidorów do góry nogami to:

  • oszczędność miejsca – uprawa pomidorów do góry nogami zajmuje dużo mniej miejsca od standardowej, umożliwiając sadzenie roślin pod donicami z pomidorami;
  • wygoda – łatwiejsze jest podlewanie i nawożenie roślin;
  • ograniczanie rozwoju chorób i ataków szkodników – uprawa do góry nogami sprawia, że będziemy stosować mniej środków ochrony roślin.

Pomidory uprawiane do góry nogami mają dobry dostęp do światła. Przy odpowiednim nawadnianiu i nawożeniu ładnie wzrastają, wyginając się do światła, co poprawia ich kondycję, sprawiając, że krzaczki są zdrowe i dobrze owocują.

Jak pielęgnować takie uprawy?

Pielęgnacja pomidorów do góry nogami wygląda praktycznie tak samo, jak przy standardowej uprawie pomidorów. Rośliny należy regularnie podlewać, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża. Trzeba też pamiętać o nawożeniu – dobrze sprawdzą się gnojówki oraz nawozy do pomidorów. Warto też usuwać liście znajdujące się u podstawy rośliny, dzięki czemu owoców będzie więcej i szybciej dojrzeją.

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Katharina N. / Pixabay i forramas / AdobeStock

Autor
Pomidory do góry nogami | Jak je uprawiać i pielęgnować?
Pomidory do góry nogami | Jak je uprawiać i pielęgnować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl