Logo
Logo

Uprawiasz pomidory na balkonie? Spróbuj posadzić je... w butelce do góry nogami

Chcesz odkryć prosty i innowacyjny sposób na uprawę pomidorów nawet w ograniczonej przestrzeni? Przedstawiamy rewolucyjną metodę sadzenia pomidorów do butelki... i do góry nogami! Ta technika nie tylko oszczędza miejsce, ale także pośrednio zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak łatwo możesz zacząć swoją przygodę z wiszącą uprawą pomidorów i cieszyć się zdrowszymi, szybciej dojrzewającymi plonami.

Wprowadzenie do uprawy w butelkach i do góry nogami

Sadzenie pomidorów do góry nogami to metoda, która zdobywa popularność wśród miłośników ogrodnictwa, zwłaszcza tych, którzy dysponują ograniczoną przestrzenią. Pomysł wykorzystania plastikowych butelek jako doniczek nie jest może nowy, ale sadzenie w nich roślin do góry nogami jest już zupełnie nowy, a nawet trochę... ekscentryczny. Przyjrzyjmy się, jak możesz zacząć swoją przygodę z uprawą pomidorów w taki nietypowy sposób.

Dlaczego warto wypróbować tą metodę?

Uprawa pomidorów do góry nogami z wykorzystaniem butelek polega na umieszczeniu sadzonki pomidora w taki sposób, aby korzenie znajdowały się wewnątrz, a roślina zwisała przez otwór na zewnątrz. Metoda ta przynosi kilka korzyści, zarówno zdrowotnych, estetycznych, jak i praktycznych.

 1. Po pierwsze, metoda ta jest idealna dla osób dysponujących ograniczoną przestrzenią. Zawieszenie pomidorów w butelkach umożliwia maksymalne wykorzystanie pionowej przestrzeni, co jest szczególnie cenne w przypadku małych balkonów, tarasów, czy ogródków miejskich. Dzięki temu można cieszyć się własnymi warzywami nawet w bardzo ograniczonych warunkach mieszkaniowych.
 2. Kolejnym istotnym aspektem jest uproszczenie procesu podlewania. Woda dodawana od góry bezpośrednio dociera do korzeni, co jest bardziej efektywne i zmniejsza ryzyko przelania rośliny lub rozwoju chorób wynikających z nadmiaru wilgoci na liściach. To sprawia, że podlewanie staje się nie tylko łatwiejsze, ale i skuteczniejsze.
 3. Ostatnią i równie ważną rzeczą, jest łatwiejsza kontrola i ochrona roślin przed szkodnikami i patogenami. 

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Uwaga! Warto tutaj zaznaczyć, że spotykane w Internecie informacje o tym, że takie uprawy sprawiają, że dojrzewające pomidory mają więcej światła (bo liście są po ich spodniej stronie), czy też, że nie będą potrzebować podpór nie jest zawsze prawdą – częściowo tyczy się to tylko nielicznych odmian pomidorów. Z reguły krzewy pomidorów wraz ze wzrostem będą się naturalnie wyginać, dostosowując do wiszenia do góry nogami – ich pędy odpowiednio skierują się do góry. Co więcej, może się okazać, że w dalszym ciągu będzie trzeba dbać o ich podwiązywanie, by się nie łamały.

Jakie odmiany pomidorów najlepiej uprawiać w ten sposób?

Uprawa pomidorów z butelki do góry nogami jest szczególnie odpowiednia dla odmian determinowanych, które mają skłonność do rośnięcia w kompaktowych krzakach i nie wymagają ciągłego przycinania. Odmiany te są łatwiejsze w zarządzaniu i nie rosną tak bujnie, jak odmiany samokończące, co czyni je idealnymi do zawieszenia w butelkach czy innych ograniczonych przestrzeniach. Oto kilka odmian pomidorów, które szczególnie dobrze sprawdzą się w uprawie do góry nogami:

 • Pomidory koktajlowe – Ich małe, lekkie owoce nie obciążają rośliny, co jest istotne przy uprawie w zawieszonych pojemnikach. Odmiany takie jak 'Tiny Tim', 'Red Cherry' czy 'Yellow Pear' są popularne ze względu na obfite plony i niewielkie wymagania przestrzenne.
 • Pomidory krzewiaste – Te odmiany, jak 'Bush Early Girl' czy 'Patio Princess', zostały specjalnie wyhodowane do uprawy w ograniczonej przestrzeni. Charakteryzują się krzaczastym wzrostem i dobrze radzą sobie w warunkach z mniejszą ilością miejsca do rozprzestrzeniania się.
 • Pomidory samokończące – Odmiany jak 'Roma' czy 'San Marzano' są doskonałe do uprawy do góry nogami, ponieważ produkują owoce przez krótki, określony okres, co pozwala na lepsze zarządzanie wagą i rozmiarem roślin.
 • Pomidory zwisające – Odmiany takie jak 'Tumbling Tom' czy 'Hanging Basket' są idealne, gdyż naturalnie rosną w zwisających kaskadach, co czyni je atrakcyjnymi wizualnie i funkcjonalnie przy uprawie w zawieszeniu.

Podczas wyboru odmiany pomidorów do uprawy w butelce do góry nogami, ważne jest, aby brać pod uwagę wielkość i ciężar dojrzewających owoców oraz ogólną charakterystykę wzrostu rośliny. Lżejsze, mniejsze owoce i bardziej kompaktowe rośliny są zazwyczaj bardziej odpowiednie do tego typu uprawy, minimalizując ryzyko przeciążenia i zapewniając lepsze wyniki.

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

Jak przygotować butelki do góry nogami z pomidorami? Krok po kroku

Materiały potrzebne do projektu:

 • Pusta butelka plastikowa (2 litry)
 • Nożyce lub nóż do cięcia plastiku
 • Folia aluminiowa (opcjonalnie)
 • Taśma maskująca lub sznurek
 • Ziemia do doniczek
 • Sadzonka pomidora

Krok po kroku:

 1. Przygotowanie butelki: Zaczynamy od odcięcia dolnej części butelki. Wnętrze butelki warto wyłożyć folią aluminiową, która odbija światło, wspomagając rozwój rośliny. Butelkę można też owinąć jasnym materiałem – ważne są 2 rzeczy: aby korzenie nie były narażone na nienaturalne dla nich działanie promieni słonecznych oraz aby podłoże w butelce się zbytnio nie nagrzewało.
 2. Umieszczenie sadzonki: Następnie przewlekamy sadzonkę pomidora przez otwór po odciętej części butelki. Korzenie powinny pozostać wewnątrz, a łodyga wychodzić na zewnątrz.
 3. Napełnianie ziemią: Butelkę napełniamy żyzną ziemią dla pomidorów, starając się nie uszkodzić rośliny.
 4. Zawieszenie plantatora: Gotowe butelki z sadzonkami pomidorów można zawiesić na balkonie, tarasie czy nawet w oknie. Pomidor to roślina, która potrzebuje dużej ilości słońca!

Na filmie zobaczymy projekt uprawy pomidorów do góry nogami w butelkach już od zrobienia ich rozsady – pokazano przydatne wskazówki i rozwiązania przy jego tworzeniu. Źródło: DIY Garden Ideas / Youtube

 

Uprawa pomidorów z butelki do góry nogami to nie tylko ciekawy eksperyment ogrodniczy, ale również efektywna metoda na zdrowe i obfite plony. Zachęcamy do wypróbowania tego sposobu, który może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla Twojego ogrodu.


Zdjęcie tytułowe: Wutthichai / AdobeStock

Autor
Uprawiasz pomidory na balkonie? Spróbuj posadzić je... w butelce do góry nogami
Uprawiasz pomidory na balkonie? Spróbuj posadzić je... w butelce do góry nogami
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy