Logo
Logo

Ziemia do pomidorów | Jaką wybrać i gdzie kupić?

Rozpoczęcie przygody z uprawą pomidorów od kupna dobrej ziemi do rozsad i uprawy to klucz do sukcesu. Dzięki temu już od samego początku dostarczamy rozwijającym się roślinom odpowiedniej ilości mikroelementów oraz podłoża, które umożliwia prawidłowy wzrost korzeni oraz części naziemnej, która finalnie da nam kwiaty i wyczekiwane owoce. W sklepach Internetowych oraz stacjonarnych, które oferują akcesoria i produkty ogrodnicze, znajdziemy wiele propozycji podłoży dla roślin. Jednak jak wybrać takie, które wspomogą sadzonki pomidora od pierwszych dni wysiewu?

Spis treści
Dlaczego należy wybierać właściwą ziemię do pomidorów? O czym pamiętać stosując ziemię do pomidorów? Jaki skład i właściwości powinna mieć ziemia do pomidorów? Ziemia do pomidorów nie wystarczy w uprawie!

Dlaczego należy wybierać właściwą ziemię do pomidorów?

Zakup gotowego podłoża dla roślin, które m.in. jest odpowiednio bogate w składniki odżywcze, jest najszybszym sposobem na wyprodukowanie znaczącej liczby zdrowych sadzonek warzyw czy ziół.

Pierwsze tygodnie rozwoju roślin są gwarantem ich późniejszego wzrostu, obfitego kwitnienia i rozwoju owoców.

Ziemia do wysiewu pomidorów powinna być lekko kwaśna, z dużą ilością próchnicy oraz bogata w kompost lub dedykowany nawóz, gdyż właśnie dostęp do mikroelementów oraz innych składników odżywczych. Dodatkowo pomidory są roślinami wymagającymi i dlatego zamiast robić swoich mieszanek, które mogą okazać się niewystarczające, warto wybrać i kupić gotową ziemię do pomidorów.

Ziemia do pomidorów i ziół podłoże 20 l Target
Podłoże POMIDORY I ZIOŁA – Domowa plantacja – 20 l | Target 
To odpowiednio zbilansowana mieszanka powstała na bazie torfu frezerowego. Przeznaczona jest do upraw pomidorów oraz ziół, szczególnie takich jak: bazylia, kolendra, majeranek, tymianek, cząber, oregano, melisa, mięta czy estragon.
Sprawdź dostępność w naszym sklepie

O czym pamiętać stosując ziemię do pomidorów?

  • Pomidory to rośliny, które bardzo dobrze znoszą przesadzanie. 
  • Aby wzmocnić system korzeniowy, warto obciąć najniższe gałązki i wsadzić je w ziemię nieco głębiej niż były dotychczas wsadzone w ziemi. Metoda ta pomaga wykształcić dodatkowe korzenie, które są bardzo ważne w uprawie owoców pomidora.

  • Pomidory lubią dużą ilość wody, ale nie znoszą przelewania. Dlatego ważnym jest, aby donice oraz gleba, w której docelowo będą posadzone pozwalały na łatwą cyrkulację wody.
  • Starsze sadzonki pomidora, powinny być zasilane nawozem o formule długodziałającej.

Jaki skład i właściwości powinna mieć ziemia do pomidorów?

Ziemia do pomidorów nie powinna być zbyt kwaśna. Jej Ph powinno mieścić się w przedziale 5,0 do 6,5 punktów w skali kwaśności. Dzięki temu zapewne zostanie odpowiednie stanowisko, które pomoże rozwijać się roślinie.

Gleba gotowa powinna być bogata w próchnicę, która znacznie wspomaga wzrost zarówno korzeni, jak i głównej łodygi i części naziemnej. Dzięki temu, iż sadzonka pomidora może swobodnie poszukiwać wody "w dół" poprzez wytworzenie korzeni, to możemy spodziewać się, iż na decydujący moment w sezonie, będziemy cieszyć się zdrowymi i obficie kwitnącymi roślinami, z których na koniec zbierzemy owoce.

Ziemia do pomidorów nie wystarczy w uprawie!

  • Przy uprawie pomidorów warto zadbać o wstępne nawożenie kompostem lub obornikiem tego miejsca, w którym docelowo zostaną posadzone wyrośnięte sadzonki.
  • Na samym początku, tuż po posadzeniu w glebę, można rozpocząć nawożenie gnojówką z pokrzyw oraz żywokostu, który również wspomoże rozwój pomidorów.
  • Do momentu kwitnienia sadzonki powinny być odżywiane nawozami o wysokim stężeniu azotanów i potasu, które pozwalają wytworzyć zdrowe liście i grona gęsto obsadzone pąkami kwiatów.
  • Dodatkową sztuczką, którą można zastosować przy gotowym podłożu dla pomidorów, jest wymieszanie go z hydrożelem. Dzięki temu nie będzie istniała konieczność częstego podlewania, gdyż żelowe kulki skutecznie magazynują wodę, co sprawia, że podłoże jest na dłuższy czas zaopatrzone w wodę.

Gotowa ziemia to produkt, który posiada wszelkie niezbędne mikroelementy, których potrzebują rośliny do prawidłowego rozwoju. Dlatego warto postawić na czołowych producentów, którzy swoje wieloletnie doświadczenie w ogrodnictwie przekształcili w wysokiej jakości produkty, które ułatwiają uprawę pomidorów.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., Zdjęcie tytułowe: Karthaus - Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Ziemia do pomidorów | Jaką wybrać i gdzie kupić?
Ziemia do pomidorów | Jaką wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl