Dlaczego należy wybierać właściwą ziemię do pomidorów?
Zakup gotowego podłoża dla roślin, które m.in. jest odpowiednio bogate w składniki odżywcze, jest najszybszym sposobem na wyprodukowanie znaczącej liczby zdrowych sadzonek warzyw czy ziół.
Ziemia do wysiewu pomidorów powinna być lekko kwaśna, z dużą ilością próchnicy oraz bogata w kompost lub dedykowany nawóz, gdyż właśnie dostęp do mikroelementów oraz innych składników odżywczych. Dodatkowo pomidory są roślinami wymagającymi i dlatego zamiast robić swoich mieszanek, które mogą okazać się niewystarczające, warto wybrać i kupić gotową ziemię do pomidorów.
O czym pamiętać stosując ziemię do pomidorów?
- Pomidory to rośliny, które bardzo dobrze znoszą przesadzanie.
- Aby wzmocnić system korzeniowy, warto obciąć najniższe gałązki i wsadzić je w ziemię nieco głębiej niż były dotychczas wsadzone w ziemi. Metoda ta pomaga wykształcić dodatkowe korzenie, które są bardzo ważne w uprawie owoców pomidora.
- Pomidory lubią dużą ilość wody, ale nie znoszą przelewania. Dlatego ważnym jest, aby donice oraz gleba, w której docelowo będą posadzone pozwalały na łatwą cyrkulację wody.
- Starsze sadzonki pomidora, powinny być zasilane nawozem o formule długodziałającej.
Jaki skład i właściwości powinna mieć ziemia do pomidorów?
Ziemia do pomidorów nie powinna być zbyt kwaśna. Jej Ph powinno mieścić się w przedziale 5,0 do 6,5 punktów w skali kwaśności. Dzięki temu zapewne zostanie odpowiednie stanowisko, które pomoże rozwijać się roślinie.
Gleba gotowa powinna być bogata w próchnicę, która znacznie wspomaga wzrost zarówno korzeni, jak i głównej łodygi i części naziemnej. Dzięki temu, iż sadzonka pomidora może swobodnie poszukiwać wody "w dół" poprzez wytworzenie korzeni, to możemy spodziewać się, iż na decydujący moment w sezonie, będziemy cieszyć się zdrowymi i obficie kwitnącymi roślinami, z których na koniec zbierzemy owoce.
Ziemia do pomidorów nie wystarczy w uprawie!
- Przy uprawie pomidorów warto zadbać o wstępne nawożenie kompostem lub obornikiem tego miejsca, w którym docelowo zostaną posadzone wyrośnięte sadzonki.
- Na samym początku, tuż po posadzeniu w glebę, można rozpocząć nawożenie gnojówką z pokrzyw oraz żywokostu, który również wspomoże rozwój pomidorów.
- Do momentu kwitnienia sadzonki powinny być odżywiane nawozami o wysokim stężeniu azotanów i potasu, które pozwalają wytworzyć zdrowe liście i grona gęsto obsadzone pąkami kwiatów.
- Dodatkową sztuczką, którą można zastosować przy gotowym podłożu dla pomidorów, jest wymieszanie go z hydrożelem. Dzięki temu nie będzie istniała konieczność częstego podlewania, gdyż żelowe kulki skutecznie magazynują wodę, co sprawia, że podłoże jest na dłuższy czas zaopatrzone w wodę.
Gotowa ziemia to produkt, który posiada wszelkie niezbędne mikroelementy, których potrzebują rośliny do prawidłowego rozwoju. Dlatego warto postawić na czołowych producentów, którzy swoje wieloletnie doświadczenie w ogrodnictwie przekształcili w wysokiej jakości produkty, które ułatwiają uprawę pomidorów.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., Zdjęcie tytułowe: Karthaus - Pixabay ed.
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!