Logo
Logo

Nawozy sztuczne | Rodzaje i zastosowanie w ogrodzie

Stosowanie nawozów sztucznych pozwala łatwo i szybko wprowadzić do gleby pierwiastki, które są niezbędne roślinom do wzrostu. Dowiedz się, co zawierają nawozy sztuczne (mineralne) oraz jakie wybrać do ogrodu.

Spis treści
Dlaczego warto stosować nawozy sztuczne? Co zawierają nawozy sztuczne? Jakie są najpopularniejsze nawozy sztuczne? Jak stosować nawozy sztuczne w ogrodzie?

Dlaczego warto stosować nawozy sztuczne?

Do prawidłowego rozwoju roślin niezbędne jest zapewnienie im wszystkich elementów pokarmowych. Co ważne, elementy te muszą być dostarczone w odpowiednich proporcjach. Sama gleba potrafi zaopatrzyć roślinę jedynie w wodę oraz składniki mineralne.

Gdy roślina nie posiada wystarczającej ilości tych elementów, z pomocą przychodzą właśnie nawozy sztuczne zwane również nawozami mineralnymi. To nic innego jak związki chemiczne mające za zadanie dostarczyć glebie wszystkich, niezbędnych pierwiastków dla roślin – składników odżywczych oraz poprawić jej właściwości fizyko-chemiczne.

 

Co zawierają nawozy sztuczne?

Zastanawiając się nad zakupem nawozu sztucznego, warto na samym początku przeanalizować jego skład. Niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania roślin składniki pokarmowe można podzielić na mikro (potrzebne roślinom w niewielkich ilościach) i makroelementy (zużywane przez rośliny w dużych ilościach).

Do najważniejszych składników pokarmowych zaliczamy:

Azot - jest niezbędny roślinom do wzrostu oraz w dużym stopniu wpływający na wielkość plonu. O niedoborze tego składnika świadczyć może jasnozielony kolor liści oraz wątła budowa rośliny.
Dowiedz się więcej o nawożeniu azotem

Fosfor - jest odpowiedzialny za przebieg fotosyntezy oraz przemiany materii u roślin. Bez wystarczającej ilości fosforu roślina, a zwłaszcza jej korzenie wykazują mocne osłabienie. Wizualnym świadectwem niedoboru fosforu są fioletowe przebarwienia na łodygach oraz ogonkach liściowych.
► Dowiedz się więcej o nawożeniu fosforem

Potas - ma za zadanie głównie gospodarkę wodną rośliny czyli pobieranie przez nią wody. Ma także ogromny wpływ na wytrzymałość rośliny na suszę oraz mrozoodporność. O niedoborze potasu mogą świadczyć żółte przebarwienia na najstarszych liściach.
► Dowiedz się więcej o nawożeniu potasem

Magnez, wapń i siarka – są to niemniej istotne makroskładniki będące np. składnikiem chlorofilu (Mg).
Dowiedz się więcej o nawożeniu magnezemwapniem i siarką

Żelazo, cynk, miedź, molibden, chlor i bor – mikroelementy, które obok makroelementów są pobierane przez rośliny w śladowych ilościach, też odpowiadają są za prawidłowy wzrost i rozwój roślin.
► Dowiedz się więcej o nawożeniu mikroelementami

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Jakie są najpopularniejsze nawozy sztuczne?

Nawozy azotowe
Są one dla roślin niezwykle istotne, bo gwarantują przyrost "zielonej masy". Grupę nawozów azotowych można podzielić na nawozy azotowe saletrzane, amonowe, saletrzano-amonowe oraz azotowo-amidowe. Szczególnie saletra amonowa jest dość powszechnie stosowana w Polsce m.in. dzięki niewielkim kosztom jej produkcji.
► Dowiedz się więcej o nawozach azotowych

Nawozy fosforowe
W niewielkim stopniu zwiększają wielkość plonu, jednak znacząco poprawiają jego jakość. Wpływają też na efektywność nawożenia nawozami azotowymi. W ogrodzie najczęściej stosowane są w postaci superfosfatów.
► Dowiedz się więcej o nawozach fosforowych

Nawozy potasowe
Ta grupę nawozów można podzielić na potasowe chlorkowe oraz potasowe siarczanowe (saletra potasowa). W ogrodzie częściej stosowane są te drugie, przy uprawie ogórków, pomidorów, róż oraz roślin szczególnie wrażliwych na nadmiar chloru w glebie.
► Dowiedz się więcej o nawozach potasowych

Azofoska – uniwersalny nawóz sztuczny
Azofoska – uniwersalny nawóz sztuczny
Azofoska to najwyższej jakości nawóz sztuczny dla osób szukających wygodnego i skutecznego sposobu dokarmiania roślin w ogrodzie. Przeznaczony jest do nawożenia warzyw, trawników, kwiatów jednorocznych i wieloletnich, a także drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych. Można go stosować w uprawach polowych, szklarniowych, pod osłonami i w ogrodzie.
Kup w naszym sklepie!

Nawozy magnezowe
Szczególnie zalecane podczas uprawy warzyw pod osłonami oraz roślin ozdobnych. Najczęściej stosowany jest siarczan magnezu, który szybko eliminuje niedobory siarki i magnezu w roślinach szklarniowych i ogrodowych. Jest całkowicie rozpuszczalny – nawozi w stanie płynnym w systemach kropelkowych i zraszających.
► Dowiedz się więcej, jak stosować nawozy magnezowe

Nawozy wapniowe
Przeznaczone głównie do odkwaszania gleby oraz poprawiania jej właściwości. Nawozy te dzielą się na węglanowe i tlenkowe. Zanim wykorzysta się nawozy wapniowe do odkwaszania gleby, warto sprawdzić pH podłoża. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać odpowiedni preparat, a także dobrać jego ilość tak, aby faktycznie osiągnąć pożądany efekt.
► Dowiedz się więcej, jak stosować nawozy wapniowe

Mikronawozy
Ich zadaniem jest dostarczenie roślinom mikroskładników. Pomimo iż nie potrzeba ich wiele, ich niedobór w znacznym stopniu może wpłynąć na wielkość plonów oraz na słaby rozwój rośliny.
► Dowiedz się więcej, jak stosować nawozy mikroelementowe

Nawozy wieloskładnikowe
Nawozy składające się z dwóch lub więcej składników pokarmowych a często także z dodatkiem mikroelementów. Ta grupa nawozów jest najczęściej wykorzystywana w ogrodach z uwagi na wygodę stosowania – podczas nawożenia dostarcza się roślinom wszystkich niezbędnych składników pokarmowych!
► Sprawdź, jak prawidłowo nawozić rośliny!

Jak stosować nawozy sztuczne w ogrodzie?

Z uwagi na różne rodzaje nawozów (sypkie, granulowane, krystaliczne, płynne) mają one różne zastosowanie. Nawozy sypkie i granulowane rozsypuje się na glebie i miesza z jej górną warstwą, a nawozy krystaliczne i płynne rozpuszcza się w wodzie i podlewa nimi glebę.

Przy ustalaniu dawek nawozu uwzględnia się potrzeby pokarmowe roślin i zasobność gleby w składniki pokarmowe – w tym celu należy wcześniej przeprowadzić analizę gleby, by poznać jej skład i określić niedobory pierwiastków.

Nawozy chemiczne stosuje się zgodnie z instrukcją ich stosowania i przechowywania. Znajdziesz ją na opakowaniu produktu!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: weerapat / Depositphotos
G.T.

 

Autor
Nawozy sztuczne | Rodzaje i zastosowanie w ogrodzie
Nawozy sztuczne | Rodzaje i zastosowanie w ogrodzie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl