4 najważniejsze przyczyny złego wzrostu i plonowania pomidorów!
By pomidory rosły zdrowo i obficie owocowały należy zapewnić im żyzną, próchniczną, głęboko uprawianą glebę (o pH 5,5–6,5). Wymagają dużej ilości światła (najlepiej rozproszonego), ciepła i stałej opieki. Czasem nawet pomimo tego w uprawie pojawiają się problemy.
Niedobór wody
pomidory powinno się regularnie podlewać. Optymalna w uprawie jest instalacja kropelkowego systemu nawadniania. Warzywa szybko reagują na niedobór wody zwijaniem liści. Ostatnią fazą więdnięcia (po której zmiany są już nieodwracalne) jest brązowienie brzegów blaszek liściowych. Podczas podlewania nie wolno moczyć roślin, gdyż może to prowadzić do wystąpienia chorób grzybowych. Znaczenie ma także jakość wody – o ile to możliwe warto używać wody ze studni lub odstanej.
Wahania temperatury
To problem zachodzący głównie w uprawie polowej i niewielkich tunelach foliowych. Duże wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą mogą doprowadzić do więdnięcia liści. Dlatego m.in. tak ważne jest wietrzenie w upalne dni.
Nadmiar słońca
Może doprowadzić do poparzenia roślin, dlatego w największe upały uprawy powinno się cieniować.
Niedobór składników pokarmowych
Pomidory powinny być regularnie dokarmiane nawozami wieloskładnikowymi z mikroelementami (szczególnie istotny jest bor). W przypadku niedoboru często dochodzi do zwijania liści, słabego wykształcania owoców i zaburzeń we wzroście. W rezultacie osłabiony krzak jest podatny na choroby i szkodniki. Objawy niedoboru: zwijanie się liści wierzchołkowych (często związane z brakiem miedzi), zwijanie się i deformacja najmłodszych liści (brak manganu), zwijanie się i odbarwianie liści (ciemnozielone wierzchołki, blaszki od dołu fioletowe) to częsta przyczyna braku wapnia.
Co atakuje, niszczy i zjada pomidory?
Szkodniki
Rośliny uprawiane w niewłaściwych warunkach gorzej rosną i są słabsze, narażone są więc na problemy. Szkodniki na pomidorach nie występują licznie. Czasem może pojawić się stonka ziemniaczana, mszyce, wciornastki i mączliki. Powodują one zniekształcenia liści i mogą wygryzać w nich dziury, co powoduje osłabienie roślin o słabsze owocowanie. Można je zwalczyć preparatami naturalnymi lub chemicznymi (Insekt Control, Karate, Nissorun).
Choroby
Większym problemem są zwykle choroby, ponieważ pomidor to gatunek, który często boryka się z zarazą ziemniaczaną, rakiem bakteryjnym, szarą pleśnią, zgorzelą podstawy łodygi i brunatną zgnilizną owoców pomidora oraz alternariozą. Chorobom można zapobiegać stosując odpowiednie preparaty (Agricolle, Polyversum, Biosept Active) lub zwalczać, gdy pojawią się pierwsze objawy (Topsin, Miedzian, Curzate Cu, Revus, Discus, Amistar, Signum, Polyram).
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Ingrid und Stefan Melichar / Pixabay