Jakie są przyczyny zwijania liści pomidorów?
Często zdarza się, że uprawiane pomidory borykają się z wieloma dolegliwościami. Jedną z nich jest zwijanie się ich liści. Problem ten może dotknąć zarówno pomidory uprawiane w gruncie, jak i pod osłoną. Przyczyną tego zjawiska mogą być:
- groźna choroba – na przykład rak bakteryjny,
- zbyt silne nasłonecznienie,
- niewłaściwe nawożenie – brak w glebie poszczególnych składników pokarmowych,
- niedobór wody / brak wilgotności podłoża,
- zbyt gwałtowne zmiany temperatury,
- atak mszyc.
Zwijanie liści pomidorów – rozpoznawanie objawów oraz skuteczne zapobieganie
W celu właściwego zidentyfikowania przyczyny zwijania się liści pomidorów trzeba umieć rozróżniać towarzyszące im objawy. O czym więc świadczą poszczególne deformacje, zwijanie się liści?
- Liście zwijają się oraz skręcają ku górze – to jest to rezultat nadmiernego nasłonecznienia. Wówczas warto zastosować maty osłaniające. A gdy dodatkowo brązowieją brzegi blaszek to jest to oznaka długotrwałego braku wody.
- Liście zwijają się w dół oraz są ciemnozielone – to wówczas w glebie występuje nadmiar azotu. W takiej sytuacji należy przerwać nawożenie mineralne, a nadmiar tego pierwiastka wypłukać poprzez intensywne nawadnianie.
- Liście skręcają się do nerwu głównego, a następnie zasychają – to to oznaka wystąpienia raka bakteryjnego. Wówczas to należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.
- Starsze liście skręcają się i odbarwiają, a wierzchołki roślin są ciemnozielone – to jest to oznaka niedoboru wapnia. W takiej sytuacji trzeba czym prędzej zastosować nawóz wapniowy.
- Liście zwijają się oraz są lepkie – jest to oznaka, że roślinki zostały zaatakowane przez szkodniki. Lepka spadź jest oznaką występowania mszyc, które trzeba czym prędzej zwalczyć przy użyciu odpowiedniego preparatu.
► W uprawie pomidorów można niestety zrobić jeszcze wiele innych błędów. Poznaj je i dowiedz się, co robić z artykułu: Błędy w uprawie pomidorów | Sprawdź, co robisz źle
Jak zapobiegać i walczyć ze zwijaniem się liści pomidora?
Gdy liście pomidorów się zwijają ważne jest, aby upewnić się, że zapewniamy im właściwe warunki uprawy. Dla prawidłowego wzrostu oraz owocowania potrzebują one zawsze właściwego ciepła oraz dobrze nasłonecznionego stanowiska. Optymalna temperatura powinna wynosić w dzień 28°C, a w nicy 18°C.
Bardzo ważne jest także właściwe nawadnianie. Pomidory najlepiej jest podlewać wprost na ziemię. Nigdy nie należy zraszać ich łodyg oraz liści, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.
Do uprawy pomidora najlepsza jest lekka gleba lekka, przepuszczalna oraz lekko kwaśna. Idealny odczyn pH powinien oscylować w granicach 5,5 do 6,5. Gdy jest ono za niskie, to podłoże należy wapnować.
W okresie wegetacji dobrze jest systematycznie stosować podlewanie pomidorów rozcieńczoną gnojówka z pokrzyw (zmieszaną z wodą w stosunku 1 litr gnojówki na 10 litrów wody). Z dużą pomocą przychodzą też gotowe nawozy mineralne do warzyw. W uprawie pomidorów bardzo ważną rolę odgrywa jest mangan oraz bor, zatem warto stosować nawozy organiczne zawierające zwiększoną ilość tych cennych pierwiastków.
Właściwa pielęgnacja pomidorów potrafi skutecznie zapobiegać zwijaniu się ich liści, a wówczas to w okresie zbiorów można liczyć na dorodne plony.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Miyuki Satake / AdobeStock