Logo
Logo

Dlaczego liście pomidorów się zwijają? | Różne przyczyny i ochrona roślin

Ze względu na wyjątkowy smak pomidory należą do jednych z najczęściej uprawianych warzyw. Niestety, często zdarza się, że w fazie rozwoju dochodzi do zwijania się liści tych roślin. Czy jest to oznaka choroby? Sprawdź i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu zjawisku.

Spis treści
Jakie są przyczyny zwijania liści pomidorów? Jak zapobiegać i chronić przed zwijaniem się liści pomidora?

Jakie są przyczyny zwijania liści pomidorów?

Często zdarza się, że uprawiane pomidory borykają się z wieloma dolegliwościami. Jedną z nich jest zwijanie się ich liści. Problem ten może dotknąć zarówno pomidory uprawiane w gruncie, jak i pod osłoną. Przyczyną tego zjawiska mogą być:

 • groźna choroba – na przykład rak bakteryjny,
 • zbyt silne nasłonecznienie,
 • niewłaściwe nawożenie – brak w glebie poszczególnych składników pokarmowych,
 • niedobór wody / brak wilgotności podłoża,
 • zbyt gwałtowne zmiany temperatury,
 • atak mszyc.

Zwijanie liści pomidorów – rozpoznawanie objawów oraz skuteczne zapobieganie

O czym świadczą poszczególne deformacje, zwijanie się liści?

W celu właściwego zidentyfikowania przyczyny zwijania się liści pomidorów trzeba umieć rozróżniać towarzyszące im objawy. Warto wiedzieć o tym, że gdy:

 • liście zwijają się oraz skręcają ku górze – to jest to rezultat nadmiernego nasłonecznienia. Wówczas warto zastosować maty osłaniające. A gdy dodatkowo brązowieją brzegi blaszek to jest to oznaka długotrwałego braku wody;

 • liście zwijają się w dół oraz są ciemnozielone – to wówczas w glebie występuje nadmiar azotu. W takiej sytuacji należy przerwać nawożenie mineralne, a nadmiar tego pierwiastka wypłukać poprzez intensywne nawadnianie;

 • liście skręcają się do nerwu głównego, a następnie zasychają – to to oznaka wystąpienia raka bakteryjnego. Wówczas to należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin
 • starsze liście skręcają się i odbarwiają, a wierzchołki roślin są ciemnozielone – to jest to oznaka niedoboru wapnia. W takiej sytuacji trzeba czym prędzej zastosować nawóz wapniowy;

 • liście zwijają się oraz są lepkie – jest to oznaka, że roślinki zostały zaatakowane przez szkodniki. Lepka spadź jest oznaką występowania mszyc, które trzeba czym prędzej zwalczyć przy użyciu odpowiedniego preparatu.

Jak zapobiegać i walczyć ze zwijaniem się liści pomidora?

Gdy liście pomidorów się zwijają ważne jest, aby upewnić się, że zapewniamy im właściwe warunki uprawy. Dla prawidłowego wzrostu oraz owocowania potrzebują one zawsze właściwego ciepła oraz dobrze nasłonecznionego stanowiska. Optymalna temperatura powinna wynosić w dzień 28°C, a w nicy 18°C.

Bardzo ważne jest także właściwe nawadnianie. Pomidory najlepiej jest podlewać wprost na ziemię. Nigdy nie należy zraszać ich łodyg oraz liści, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Do uprawy pomidora najlepsza jest lekka gleba lekka, przepuszczalna oraz lekko kwaśna. Idealny odczyn pH powinien oscylować w granicach 5,5 do 6,5. Gdy jest ono za niskie, to podłoże należy wapnować.

W okresie wegetacji dobrze jest systematycznie stosować podlewanie pomidorów rozcieńczoną gnojówka z pokrzyw (zmieszaną z wodą w stosunku 1 litr gnojówki na 10 litrów wody). Z dużą pomocą przychodzą też gotowe nawozy mineralne do warzyw. W uprawie pomidorów bardzo ważną rolę odgrywa jest mangan oraz bor, zatem warto stosować nawozy organiczne zawierające zwiększoną ilość tych cennych pierwiastków.

Właściwa pielęgnacja pomidorów potrafi skutecznie zapobiegać zwijaniu się ich liści, a wówczas to w okresie zbiorów można liczyć na dorodne plony.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Miyuki Satake / AdobeStock

Autor
Dlaczego liście pomidorów się zwijają? | Różne przyczyny i ochrona roślin
Dlaczego liście pomidorów się zwijają? | Różne przyczyny i ochrona roślin
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl