Logo
Logo

Podlewanie pomidorów | Praktyczne porady

Pomidory to warzywa uwielbiane przez Polaków, które zachwycają swym smakiem i aromatem, a dodatkowo zawierają duże ilości składników prozdrowotnych. Ze względu na stosunkowo łatwą uprawę są one również bardzo chętnie uprawiane, a smak własnoręcznie wyhodowanych pomidorów zachwyci każdego. Jednak, aby uprawa się udała, roślinom należy zapewnić odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju owoców. Najważniejsze jest oczywiście podlewanie, a zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może poważnie zaszkodzić roślinom. Jak podlewać pomidory? Czym podlewać pomidory?  

Spis treści
Jak podlewać pomidory? Czym podlewać pomidory? Jak często podlewać?

Jak podlewać pomidory?  

Pomidory wymagają częstego podlewania, jednak nie lubią dużej wilgotności powietrza. To oznacza, że jeśli rośliny uprawiane są w tunelu foliowym lub szklarni, to mogą one wymagać codziennego wietrzenia. Pomidory równie źle znoszą wodę na liściach, dlatego wodę należy wylewać bezpośrednio do gruntu. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju niebezpiecznych chorób. Dodatkowo glebę wokół warto ściółkować słomą, która zapobiegnie nadmiernej wilgotności powietrza.

Należy również pamiętać, że pomidory najlepiej podlewać wczesnym rankiem, zanim słońce zacznie mocno grzać. Ewentualnie po południu tak, aby roślina zdążyła obeschnąć przed zmrokiem. Jednak najważniejsze jest, żeby nie podlewać roślin w ciągu dnia podczas upałów. Ważne, aby pomidory zostało dobrze nawodnione, a więc woda powinna dotrzeć do głębszych warstw podłoża, aby korzenie były w stanie ją pobierać.  

Pomidory mają wysokie wymagania pokarmowe i potrzebuję regularnego nawożenia. Zabieg ten najlepiej stosować wraz z podlewaniem, bo składniki pokarmowe rozpuszczone w wodzie najszybciej trafią do korzeni. Pamiętaj, że rośliny "piją", a nie "jedzą", dlatego do ich nawożenie najlepiej nadają się nawozy w płynie.

 
 

Czym podlewać pomidory?  

Pomidory najlepiej podlewać letnią, miękką wodą. To oznacza, że w gospodarstwach, w których w kranach jest twarda woda, najkorzystniej będzie wykorzystać deszczówkę, którą można zbierać do pojemników lub wykorzystać specjalne system do zbierania deszczówki. Woda powinna odstać co najmniej kilka godzin, zanim zostanie użyta do podlewania. Należy zwracać uwagę, aby nie była zbyt zimna ani zbyt ciepła – najlepiej, aby miała temperaturę pokojową, która jest najkorzystniejsza dla roślin.  


infouprawa / YouTube

 
 

Co ile podlewać pomidory?  

Częstotliwość podlewania pomidorów zależy w dużej mierze od tego, czy są one uprawiane w ogrodzie, czy w szklarni lub tunelu foliowym. Duży wpływ mają również warunki atmosferyczne – przy częstych i intensywnych opadach z podlewania można okresowo zrezygnować. Z kolei podczas gorącego i suchego lata może być konieczne nawadnianie pomidorów nawet 2 razy dziennie.

Pomidory najwięcej wody potrzebują w fazie kwitnienia, zawiązywania oraz wzrostu owoców.

To, jak często pomidory powinny być podlewane, zależy również od ich fazy wzrostu:
• sadzonki należy podlewać 2 razy w tygodniu, co ułatwi im rozbudowę systemu korzeniowego i zapewni odpowiedni wzrost;
• pomidory w okresie kwitnienie i zawiązywania owoców należy intensywnie podlewać raz w tygodniu.
• rośliny, które zaczęły owocować, należy podlewać nawet raz na 2 dni.

 
 

Ważne jest, aby woda dotarła aż do korzeni. Nie należy również dopuszczać do przesuszenia podłoża, co wymaga dopasowania częstotliwości podlewania do warunków pogodowych. Podlewanie pomidorów uprawianych w szklarniach i pod tunelem foliowym powinno być bardziej regularne – zazwyczaj zaleca się nawadnianie co – 5 dni.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Janusz Walczak / Pixabay

Autor
Podlewanie pomidorów | Praktyczne porady
Podlewanie pomidorów | Praktyczne porady
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_warzywnik_i_sad