Logo
Logo

Zbiornik na deszczówkę – sposób na darmowe nawadnianie ogrodu

Zmniejszające się zasoby wody, dbałość o środowisko i rosnące ceny wody sprawiają, że wiele osób poszukuje sposobów na jej oszczędzanie. Jednym z nich jest zbieranie deszczówki, którą można gromadzić przez długi czas, a następnie wykorzystać na wiele sposobów. To dobra metoda na zaoszczędzenie znacznej kwoty pieniędzy i zadbanie o planetę. Jak gromadzić deszczówkę? Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę? I dlaczego warto gromadzić deszczówkę?  

Każdego roku tysiące litrów wody deszczowej bezproduktywnie przepływają przez rynny naszych domów. Zobacz, jak ją magazynować i wykorzystać do nawadniania ogrodu.

Spis treści
Dlaczego warto kupić do ogrodu zbiornik na deszczówkę?
Jak wykorzystać deszczówkę w domu i w ogrodzie?
Jakie są najpopularniejsze zbiorniki na deszczówkę do ogrodu?

Zbiornik na deszczówkę to konieczność!

Gromadzenie deszczówki to doskonały sposób na pozyskanie dużej ilości wody całkowicie za darmo! Oczywiście na początek trzeba wydać pieniądze na zbiorniki na deszczówkę, jednak wydatek ten nie jest wysoki, porównując do korzyści, jakie można odnieść. Poza oszczędnościami to również wspaniała metoda na oszczędzanie wody pitnej, której zasoby cały czas się kurczą! Chociaż deszczówka nie nadaje się do picia, to pozwala zmniejszyć ogólne zużycie wody, co jest zjawiskiem niezwykle korzystnym zarówno dla portfela, jak i planety.

Dodatkowo ustawieniem przygotowaniem zbiornika na deszczówkę cały proces odbywa się samoczynnie, nie wymagając od właścicieli żadnego nakładu pracy. Kolejną zaletą wody opadowej jest jej korzystniejszy niż kranówki skład, który doskonale odpowiada na potrzeby roślin, zapewniając ich lepszy wzrost.

Zbiorniki na deszczówkę nadają się do każdego ogrodu i stylu budynku. Dzięki temu możemy wykorzystać deszczówkę do nawadniania ogrodu, a co ważne taka woda nic nie kosztuje. Wykorzystywanie wody deszczowej spływającej z naszego dachu, pozwala nam oszczędzić drogą wodę pitną, którą wykorzystujemy do podlewania roślin i trawnika w naszym ogrodzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu przyczyniamy się także do zwiększenia zasobów wody gruntowej, która poprawia mikroklimat w naszym ogrodzie.

Co zrobić z zebraną deszczówką?

Do podlewania roślin w ogrodzie i na balkonie – to najpopularniejszy i najbardziej oczywisty sposób wykorzystania zebranej wody, który w trakcie suszy pozwala na podlewanie roślin bez konieczności wydawania pieniędzy i marnowania ważnych zasobów.
Do podlewania roślin domowych – deszczówka ma dla roślin korzystniejszy skład niż woda kranowa. Dzięki temu rośliny doskonale rosną i zachwycają swym wyglądem. Zwłaszcza że woda kranowa często zawiera chlor, który dla wielu roślin może być szkodliwy. Wykorzystując deszczówkę do podlewania roślin, domowych można szybko zauważyć poprawę ich kondycji.
Do mycia auta, rowerów, tarasu czy narzędzi ogrodniczych.
Do użytku domowego – prania, zmywania naczyń i innych prac porządkowych w domu. Deszczówka zawiera mniej żelaza i wapnia niż woda z kranu, co pozwala ograniczyć osadzanie się kamienia.
Do uzupełnienia wody w oczku wodnym i innych zbiornikach.

Takie działania pomogą ograniczyć zużycie wody wodociągowej do absolutnego minimum, co zapewni duże oszczędności na rachunkach. Zgodnie z szacunkami właściwe zbieranie deszczówki i jej wykorzystanie może zmniejszyć rachunki nawet o połowę, chociaż jest to zależne od wielu czynników. Dodatkowym atutem zbierania deszczówki jest fakt, że ma się zapewniony dostęp do wody, nawet jeśli wprowadzone zostaną ograniczenia jej zużycia i zakaz podlewania ogrodów ze względu na występującą suszę.


Co możemy kupić za dotację 5000 zł i jakie warunki należy spełnić.
Źródło: HYPO - wszystko o pompach / YouTube

Rodzaje zbiorników na deszczówkę | Jak zbierać wodę opadową?

Sposobów zbierania deszczówki jest wiele, a najpopularniejsze z nich wykorzystywane są od wielu lat. Wystarczy ustawić pojemnik na działce lub w ogrodzie (najlepiej pod rynną) i zaczekać na deszcz, który wypełni pojemnik. Świetnie do tego sprawdzi się np. beczka na deszczówkę, która może pełnić również funkcję dekoracyjną. W sklepach dostępne są również specjalne zbiorniki naziemne i podziemne, których pojemność może sięgać kilku tysięcy litrów. Co więcej, zbiorniki mogą mieć różny wygląd, dzięki czemu można je łatwo wkomponować w ogród tak, aby stanowiły harmonijną część aranżacji.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę
Fot. modesto3, Pixinooo / Depositphotos

Naziemne zbiorniki na deszczówkę

Najpopularniejszym sposobem zbierania deszczówki są naziemne pojemniki, których pojemność może wynosić nawet 800 litrów. Jednak najpopularniejsze zbiorniki mają pojemność od 250 do 400 litrów. To pozwoli na zebranie wody w ilości, która wystarczy na podlanie niewielkiego ogrodu, jeśli jednak chce się wykorzystywać deszczówkę również do innych celów, to trzeba wybrać zbiornik co najmniej o pojemności 500 litrów oraz zaspokoi najważniejsze potrzeby gospodarstwa domowego (mycie auta itp.). 

Tego typu zbiorniki na wodę najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, ale coraz więcej pojemników wykonywanych jest z drewna. Taki pojemnik można ustawić w ogrodzie i czekać aż się zapełni. Jednak najefektywniejsze zbieranie deszczówki do zbiornika naziemnego będzie, jeśli ustawi się go pod rynną. Dodatkowo należy zamontować specjalny łapacz (zbieracz) wody oraz opcjonalnie rury spustowe, które montuje się bezpośrednio do rynny. Pozwala to na zbieranie całej wody, spadającej na dach.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę
Fot. hamikus / Depositphotos

Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Podziemne zbiorniki na deszczówkę charakteryzują się większą pojemnością, ale poza tym przypominają inne zbiorniki naziemne. Ich pojemność może wynosić nawet 10 metrów sześciennych, co pozwala na zebranie 10 tysięcy litrów wody. Tego typu zbiorniki zazwyczaj wykonane są z betonu zbrojonego lub tworzywa sztucznego, co zapewnia ich szczelność. Dodatkowo posiadają system filtracji, umożliwiając przechowywanie wody przez długi czas bez utraty jej jakości. Dzięki temu można zgromadzić dużą ilość wody i wykorzystać ją podczas okresowej suszy.

Zbiorniki podziemne wymagają wykopania odpowiedniego dołu, a dodatkowo te największe wykonane z betonu wiążą się z koniecznością użycia dźwigu do ich prawidłowego umieszczenia. Dlatego osoby, które nie chcą wprowadzać na swoją działkę ciężkiego sprzętu, powinny rozważyć zbiorniki z tworzywa sztucznego lub zbiorniki naziemne. Można również zainstalować cały system zbierania deszczówki, co zapewni największą efektywność.

 

Jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę?

Najważniejsze podczas wyboru odpowiedniego pojemnika jest określenie jego wielkości. Powinna być ona dobrze dopasowana do potrzeb oraz opadów występujących w danym regionie. Właściciele dużych ogrodów powinni zainwestować w dwa zbiorniki lub jeden, ale bardzo duży. Dzięki temu będzie można zgromadzić dużą ilość wody, która wystarczy do zaspokojenia wszystkich potrzeb. Warto przy tym pamiętać, że na początek można zakupić jeden zbiornik, a drugi dokupić dopiero po jakimś czasie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ważne jest również miejsce umieszczenia zbiornika podziemnego – jeśli zbiornik narażony będzie na duży nacisk (zostanie umieszczony np. pod podjazdem) to musi być odpowiednio wytrzymały. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się zbiornik wykonany metodą odlewu środkowego. W innym przypadku wystarczający będzie zbiornik metodą, która polega na rozdmuchu. Dzięki temu zbiornik ma wytrzymałe, ale cienkie ścianki. Wybierając zbiornik naziemny, trzeba zastanowić się, czy będzie on ustawiony na zewnątrz również zimą. Jeśli tak, to powinien on być odpowiednio wytrzymały i odporny na mrozy. Mimo wszystko należy go opróżnić na zimę, gdyż zamarznięta woda może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Beczka na wodę deszczową - zbiornik na deszczówkę 100 litrów
Beczka na wodę deszczową 100 litrów + przyłącze rynnowe
Beczka do gromadzenia wody deszczowej marki RAMP wykonana została z odpornego materiału. To bardzo dobry sposób na zbieranie wody deszczowej, a jej montaż i demontaż jest wyjątkowy prosty. Konstrukcja umożliwia łatwe składanie (np. na zimę), zapewnia dużą wygodę użytkowania i przechowywania.
Beczkę można podstawić pod rynnę, lub podłączyć bezpośrednio do rynny za pomocą przyłącza rynnowego, które jest dodawane do tego zestawu. Każda beczka RAMP wyposażona jest w dwa krany, a wszystkie wloty i wyloty mają filtry siatkowe.
Zestaw przyłączeniowy doprowadzający wodę deszczową z rynny do zbiornika na wodę jest prosty w montażu, pozwala w łatwy sposób gromadzić wodę prosto z rynny. Właściwe wykonanie przyłącza, pozwala na uzyskanie również funkcji ''przelewu''. Gdy beczka uzupełni się wodą powyżej poziomu otworu w rynnie, woda przestanie napływać do beczki. Dzięki temu deszczówka nigdy nie przeleje się wieczkiem beczki.
W sklepie dostępne są także beczki o pojemności: 250, 500 i 1000 litrów!
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak zbierać deszczówkę na balkonie?

Zbieranie deszczówki na balkonie jest nieco bardziej kłopotliwe, ale również możliwe. Najprostszym sposobem jest ustawienie pojemnika lub doniczki bez otworów odpływowych tuż przy krawędzi balkonu. Jeśli jest on odsłonięty lub deszcz pada pod kątem, to jest szansa na zebranie znacznej ilości wody. Bardziej pracochłonnym, ale i wydajniejszym sposobem jest zamontowanie rynny odpływowej, której wylot zostanie skierowany na balkon, gdzie zostanie ustawiony pojemnik lub zbiornik na wodę. Warto również pamiętać, aby w trakcie deszczu donice ustawione na parapecie pod zadaszeniem przestawić bliżej krawędzi (np. na podłogę). W ten sposób rośliny zostaną od razu podlane, co pozwoli zaoszczędzić kolejnych kilka litrów wody. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż - hamikus, modesto3, Pixinooo / Depositphotos

Autor
Zbiornik na deszczówkę – sposób na darmowe nawadnianie ogrodu
Zbiornik na deszczówkę – sposób na darmowe nawadnianie ogrodu
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Jagdna

24-05-2021 08:03

Polecam, zbiornik na deszczówkę to świetna sprawa. Sama mam zbiornik podziemny od dom i woda i służy mi już lata. Moje roślinki dostają odpowiednia ilośc wody, nawet podczas suchych miesięcy, a moje rachunki za wodę nie wzrosły przez to ani trochę.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl