Zaraza ziemniaczana w szklarni | Co robić? Jak uratować pomidory?

Zaraza ziemniaczana na pomidorach w szklarni

Zaraza ziemniaczana to jedna z najgroźniejszych chorób pomidorów w szklarni. Dowiedz się, jak rozpoznać jej objawy, jak radzić sobie z nią i jak zapobiegać jej występowaniu w przyszłości.

Michał z kanału JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK pokaże, jak rozpoznać, zwalczyć i zapobiegać tej chorobie grzybowej pomidorów. Zobacz FILM! 

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
16
JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK / YouTube

 

Zaraza ziemniaczana w szklarni | Jak radzić sobie z chorobą grzybową pomidorów?

Nie zawsze wizyta w szklarni kończy się optymistycznym tonem, zwłaszcza gdy nasze rośliny są narażone na choroby. Jednym z najbardziej powszechnych problemów, z którymi borykają się ogrodnicy, jest zaraza ziemniaczana pomidorów. Choroba ta może być zabójcza dla upraw, ale istnieją sposoby na jej zwalczanie.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Objawy choroby

Zaraza ziemniaczana objawia się czarnymi plamami na łodygach i owocach pomidorów. Te plamy są wyraźnym znakiem, że roślina jest zarażona i prawdopodobnie nie nadaje się do spożycia. W wielu przypadkach cały krzak pomidorowy musi zostać usunięty, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Przyczyny występowania choroby

Choroba grzybowa może dostać się do szklarni na wiele sposobów. Ulewne deszcze mogą powodować przecieki w dachu szklarni, a woda spływająca po łodygach roślin może przenosić patogeny. Ponadto, używanie starych sznurków do podwieszania roślin lub niska temperatura w szklarni mogą również przyczynić się do rozwoju choroby.

Pierwsza pomoc dla zarażonych pomidorów!

  1. Usuwanie zarażonych roślin
    Jeśli zauważysz objawy zarazy ziemniaczanej na swoich pomidorach, niezwłocznie usuń zarażone krzaki. Pamiętaj, aby wyrwać je z korzeniem i nie kompostować. Zarażone rośliny powinny zostać zniszczone lub wyrzucone w miejsce, gdzie nie będą miały styczności z innymi roślinami.

  2. Dezynfekcja narzędzi
    Jeśli używasz narzędzi do usuwania zarażonych roślin, pamiętaj, aby je zdezynfekować. Również myj ręce po kontakcie z zarażonymi roślinami.

  3. Przechowywanie zdrowych owoców
    Jeśli masz zdrowe pomidory, które były w sąsiedztwie zarażonych roślin, przechowuj je oddzielnie. Możesz użyć plastikowej skrzynki lub kartonu. Dodaj do nich jabłko, które wydziela etylen, przyspieszając dojrzewanie pomidorów.

Zdrowe pomidory mimo zarazy ziemniaczanej? To możliwe! 

Aby uniknąć problemów z zarazą ziemniaczaną w przyszłości, zadbaj o odpowiednie warunki w szklarni. Upewnij się, że dach nie przecieka, a rośliny są odpowiednio podwieszane. Regularne kontrole i dbałość o higienę mogą pomóc w zapobieganiu chorobom.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK, zdjęcie tytułowe: kolaż – bildlove / Adobe Stock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK

Michał to amator i miłośnik działkowania, który chętnie dzieli się efektami swoich ogrodniczych eksperymentów.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści