Logo
Logo

Groźna choroba ziemniaków i pomidorów: zaraza ziemniaka!

Pytanie czytelnika: Piszę do Państwa z prośbą o pomoc. Mam na działce kilka krzaczków pomidorów oraz mały zagon ziemniaków. Niestety obie rośliny zaczęły bardzo chorować, ich liście pokrywają się plamami i więdną. Znajoma podpowiedziała mi, że mają tę samą chorobę – zarazę ziemniaczaną. Jak teraz mogę sobie z nią poradzić?

Spis treści
Co to zaraza ziemniaka? Objawy na pomidorach i ziemniakach Jak zapobiegać występowaniu zarazie ziemniaka? Jak zwalczać zarazę na ziemniakach i pomidorach?

Co to zaraza ziemniaka?

To groźna choroba ziemniaków i pomidorów powodowana przez patogeniczny grzyb Phytophthora infestans. Infekcji sprzyja wysoka wilgotność powietrza (dużo deszczu) i temperatura 12-15°C.

Głównym źródłem infekcji choroby są:

  • zainfekowane resztki roślin w glebie,
  • uprawa ziemniaków i pomidorów obok siebie;
  • uprawa w bliskim sąsiedztwie miejsca, gdzie wystąpiła lub występuje choroba.

Objawy na pomidorach i ziemniakach

Grzyb poraża całe rośliny – pędy, liście, bulwy (ziemniaków) i owoce (pomidorów). Plamy mają początkowo żółtawy kolor, ale szybko stają się brunatne. Rośliny szybko słabną i zasychają!

Jak zapobiegać występowaniu zarazie ziemniaka?

  • Po pierwsze, jeśli zamierzamy uprawiać pomidory i ziemniaki wybierzmy dla nich miejsce daleko od siebie.
  • Należy stosować płodozmian w uprawach.
  • Ziemniaki i pomidory najbezpieczniej uprawiać na tym samym stanowisku nie częściej niż raz na 4 lata.
  • Wybierajmy odmiany opisane jako bardziej odporne na zarazę!

Jak zwalczać zarazę na ziemniakach i pomidorach?

Ta choroba grzybowa może w szybkim czasie zabić całą roślinę! Jeśli widzisz brązowe plamy na łodygach i liściach, od razu zetnij część nadziemną rośliny i wyrzuć ją do śmieci, by ograniczyć ryzyko przeniesienia się choroby na inne rośliny!

Najlepszym sposobem walki z zarazą jest jej zapobieganie, przez 2-3 krotne zastosowanie chemicznych fungicydów (Acrobat, Lecitec, Miedzian, Polyram, Revus, Ridomil) jeszcze przed infekcji i wystąpieniem pierwszych objawów.

Pomocny w zwalczaniu i ustalaniu odpowiedniego terminu zabiegu może być system Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wystarczy wybrać odpowiedni obszar kraju, by dowiedzieć się, jaki agrofag (szkodnik lub choroba) powinien być teraz zwalczany.


Zdjęcia tytułowe: Lina Sjöholm (SLU), CC BY-SA 4.0, Link/ Rasbak, CC BY-SA 3.0, Link / Rasbak, CC BY-SA 3.0, Link / Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0, Link

Autor
Groźna choroba ziemniaków i pomidorów: zaraza ziemniaka!
Groźna choroba ziemniaków i pomidorów: zaraza ziemniaka!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl