Groźna choroba ziemniaków i pomidorów: zaraza ziemniaka!

Zaraza ziemniaka na pomidorach i na ziemniakach

Pytanie czytelnika: Piszę do Państwa z prośbą o pomoc. Mam na działce kilka krzaczków pomidorów oraz mały zagon ziemniaków. Niestety obie rośliny zaczęły bardzo chorować, ich liście pokrywają się plamami i więdną. Znajoma podpowiedziała mi, że mają tę samą chorobę – zarazę ziemniaczaną. Jak teraz mogę sobie z nią poradzić?

Posłuchaj
00:00
17
Spis treści
Co to zaraza ziemniaka? Objawy na pomidorach i ziemniakach Jak zapobiegać występowaniu zarazie ziemniaka? Jak zwalczać zarazę na ziemniakach i pomidorach?

Co to zaraza ziemniaka?

To groźna choroba ziemniaków i pomidorów powodowana przez patogeniczny grzyb Phytophthora infestans. Infekcji sprzyja wysoka wilgotność powietrza (dużo deszczu) i temperatura 12-15°C.

Głównym źródłem infekcji choroby są:

  • zainfekowane resztki roślin w glebie,
  • uprawa ziemniaków i pomidorów obok siebie;
  • uprawa w bliskim sąsiedztwie miejsca, gdzie wystąpiła lub występuje choroba.

Objawy na pomidorach i ziemniakach

Grzyb poraża całe rośliny – pędy, liście, bulwy (ziemniaków) i owoce (pomidorów). Plamy mają początkowo żółtawy kolor, ale szybko stają się brunatne. Rośliny szybko słabną i zasychają!

Jak zapobiegać występowaniu zarazie ziemniaka?

  • Po pierwsze, jeśli zamierzamy uprawiać pomidory i ziemniaki wybierzmy dla nich miejsce daleko od siebie.
  • Należy stosować płodozmian w uprawach.
  • Ziemniaki i pomidory najbezpieczniej uprawiać na tym samym stanowisku nie częściej niż raz na 4 lata.
  • Wybierajmy odmiany opisane jako bardziej odporne na zarazę!

Jak zwalczać zarazę na ziemniakach i pomidorach?

Ta choroba grzybowa może w szybkim czasie zabić całą roślinę! Jeśli widzisz brązowe plamy na łodygach i liściach, od razu zetnij część nadziemną rośliny i wyrzuć ją do śmieci, by ograniczyć ryzyko przeniesienia się choroby na inne rośliny!

Najlepszym sposobem walki z zarazą jest jej zapobieganie, przez 2-3 krotne zastosowanie chemicznych fungicydów (Acrobat, Lecitec, Miedzian, Polyram, Revus, Ridomil) jeszcze przed infekcji i wystąpieniem pierwszych objawów.

Pomocny w zwalczaniu i ustalaniu odpowiedniego terminu zabiegu może być system Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wystarczy wybrać odpowiedni obszar kraju, by dowiedzieć się, jaki agrofag (szkodnik lub choroba) powinien być teraz zwalczany.


Zdjęcia tytułowe: Lina Sjöholm (SLU), CC BY-SA 4.0, Link/ Rasbak, CC BY-SA 3.0, Link / Rasbak, CC BY-SA 3.0, Link / Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0, Link

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści