Logo
Logo

Fioletowe ziemniaki truflowe – czym są, czy warto je jeść i czy można uprawiać?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd pochodzi ten niesamowity fioletowy kolor w ziemniakach truflowych? Czy wiedziałeś, że nie tylko dodają one koloru do Twojego talerza, ale także są skarbnicą zdrowia? Zanurz się w fascynujący świat fioletowych ziemniaków i odkryj, dlaczego warto je włączyć do swojego menu. Czytaj dalej i poznaj tajemnice tych kolorowych bulw!

Spis treści
Czym fioletowe ziemniaki różnią się od tradycyjnych? Czemu ziemniaki truflowe są fioletowe? Jaki smak mają fioletowe ziemniaki? Jak samodzielnie uprawiać fioletowe ziemniaki? Czy fioletowe ziemniaki są zdrowe? Zalety i wady fioletowych ziemniaków Gdzie można znaleźć fioletowe ziemniaki?

Co to są fioletowe ziemniaki? Wygląd i smak ziemniaków truflowych

Fioletowe ziemniaki, znane również jako ziemniaki truflowe, to odmiana dobrze nam znanego ziemniaka (łać. Solanum tuberosum) o charakterystycznym fioletowym kolorze. Pochodzą z Chile i Peru, ale od wielu lat są uprawiane we Francji. W Polsce również zyskują na popularności, zwłaszcza wśród osób szukających atrakcyjnych wizualnie składników do potraw. Ziemniaki te charakteryzują się wydłużonym kształtem, ich skórka jest szaro-fioletowa, a miąższ intensywnie fioletowy.

Fioletowe ziemniaki to prawdziwa atrakcja wśród warzyw. Nie tylko zachwycają swoim nietypowym kolorem, ale również smakiem i wartościami odżywczymi. Odmiana 'Vitelotte' to jedna z najbardziej popularnych wśród fioletowych ziemniaków, która zdobywa coraz większą popularność wśród konsumentów i kucharzy.

Fioletowe ziemniaki
Fot. Robby Schenk / AdobeStock

Czemu ziemniaki są fioletowe?

Kolor fioletowy ziemniaków pochodzi od antocyjanów, naturalnych barwników, które są silnymi przeciwutleniaczami. Antocyjany chronią organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, wspierają układ krwionośny i mają działanie antystarzeniowe. Dzięki temu fioletowe ziemniaki są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również bardzo zdrowe.

Fioletowe ziemniaki zachowują swój kolor nawet po obróbce termicznej, co czyni je atrakcyjnym dodatkiem do wielu potraw

Jaki smak mają fioletowe ziemniaki?

Smak fioletowych ziemniaków jest opisywany jako bardziej "ziemisty" niż zwykłych ziemniaków oraz mają subtelny posmak orzechowy.

Uprawa fioletowych ziemniaków w pigułce

Uprawa fioletowych ziemniaków nie różni się od uprawy tradycyjnych ziemniaków, o której możesz dowiedzieć się wszystkiego w artykule: Uprawa ziemniaków na działce.

 • Warunki i stanowisko do sadzenia:
  Fioletowe ziemniaki najlepiej sadzić w miejscach słonecznych, w dobrze przepuszczalnej glebie.

 • Pielęgnacja ziemniaków:
  Odpowiednie przygotowanie gleby, czyli wzbogacenie jej o substancje odżywcze (nawozy), a później regularne podlewanie i dbałość o to, by gleba była nawilżona, ale nie przemoczona, to klucz do sukcesu.

 • Choroby i szkodniki:
  Kolejnym bardzo istotnym elementem uprawy ziemniaków (czy to tradycyjnych, czy fioletowych) jest ich ochrona przed chorobami i przede wszystkim szkodnikami (od stonek ziemniaczanych do dzików!) – uznaje się, że fioletowe ziemniaki są nieco bardziej podatne na ich ataki.

 • Zbieranie:
  Fioletowe ziemniaki są gotowe do zbioru, gdy ich liście zaczynają żółknąć i więdnąć.

Zdrowotne korzyści z jedzenia fioletowych ziemniaków

Fioletowe ziemniaki są nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Dzięki zawartości antocyjanów działają jako antyoksydanty, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami w organizmie. Ponadto, antocyjany mają właściwości przeciwzapalne i mogą pomóc w zapobieganiu chorobom serca. Fioletowe ziemniaki są także źródłem witamin i minerałów, takich jak witamina C, potas i błonnik.

Podsumowanie – zalety i wady fioletowych ziemniaków

Zalety:

 • Bogate w antocyjany, które działają jako antyoksydanty.
 • Atrakcyjny wygląd i smak.
 • Możliwość wykorzystania w różnorodnych potrawach.

Wady:

 • Często wyższa cena w porównaniu do tradycyjnych ziemniaków.
 • Mniejsza dostępność na rynku.
 • Niektóre odmiany mogą być mniej odporne na choroby.

Fioletowe ziemniaki truflowe to nie tylko atrakcyjny dodatek do potraw, ale także źródło wielu korzyści zdrowotnych. Ich uprawa nie jest trudna, a ich unikalny smak i kolor z pewnością zachwycą każdego smakosza. Czy warto je jeść? Zdecydowanie tak! A jeśli masz możliwość, warto też spróbować uprawy tych niezwykłych bulw w swoim ogrodzie.

Gdzie kupić fioletowe ziemniaki?

Chociaż fioletowe ziemniaki stają się coraz bardziej popularne, nie zawsze są łatwo dostępne w tradycyjnych sklepach spożywczych. Można je jednak znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, na rynkach rolnych czy w niektórych sklepach internetowych (np. lokalnywarzywniak.pl albo owocowa-paczka.pl). Warto też zwrócić uwagę na lokalne gospodarstwa, które mogą oferować te unikalne bulwy.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Karepa / AdobeStock

Autor
Fioletowe ziemniaki truflowe – czym są, czy warto je jeść i czy można uprawiać?
Fioletowe ziemniaki truflowe – czym są, czy warto je jeść i czy można uprawiać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_warzywnik_i_sad
NAJNOWSZE TREŚCI