Logo
Logo

Nim zaplanujecie ziemniaki na wiosnę, zróbcie 1 ważną rzecz. Plony zbierzecie kilogramami

Ziemniaki, wbrew pozorom są dość wymagającym warzywem w uprawie. Większość z nas nie może sobie wyobrazić obiadu bez gotowanych kartofli. Ich wszechstronność sprawiła, że przygotowujemy z nich także zapiekanki, frytki, różnego rodzaju kluski, a nawet ptysie. Możliwości jest nieskończenie wiele, dlatego też niektórzy z was planują uprawę w ogrodzie czy na działce. To dość popularne warzywo w Polsce, dlaczego więc uprawiać je samodzielnie? Powodów jest wiele, a przede wszystkim chodzi o ekologiczne podejście do uprawy.

Spis treści
Co zrobić, aby plony ziemniaków powiększyły się? Czy ziemniaki mogą rosnąć w zaciemnionym miejscu?

W większości sklepów możemy natrafić na piękne okazy tego warzywa, które jest bogate w skrobię. Od wielu lat możemy zauważyć wzrost zainteresowania tym warzywem, gdzie wbrew mylnym przekonaniom, może być ono dietetyczne. Któż z nas nie widział dużych worków ziemniaków zamawianych pod dom? Obecnie możemy wybierać spośród wielu odmian, które będą nadawać się do poszczególnych dań. Między innymi Irys, Irga czy ostatnio zauważalne "Amerykany" o czerwonej skórce to bardzo popularne wybory. Możemy podzielić ziemniaki na kilka typów kulinarnych - A, B oraz C oraz D, gdzie pierwszy z nich to sałatkowy, kolejno uniwersalny, mączysty oraz najbardziej bogaty w skrobię.

Wyhoduj pyszne i zdrowe pomidory bez chemii i sztucznych nawozów. Jak? Naturalnie
Przeczytaj także
Wyhoduj pyszne i zdrowe pomidory bez chemii i sztucznych nawozów. Jak? Naturalnie

Co zrobić, aby mieć większe plony ziemniaków w tym roku?

Zastanawiacie się, jak mieć większe plony ziemniaków w tym sezonie ogrodniczym? Otóż podpowiem wam, jak to zrobić z własnego doświadczenia. Jak dobrze wiecie, to roślina, która ma preferencje do dość żyznej gleby, bogatej w składniki mineralne. Polecam wam zająć się glebą już jesienią, tuż przed zakończeniem sezonu.

Jest jeszcze jeden okres, w którym możecie to zrobić, jeżeli przegapiliście moment. Wraz z końcem przymrozków, jeszcze przed wiosną, zaopatrzcie się w obornik od krów, które były pasane najlepiej trawą. Taki nawóz jest naturalny i zasobny w składniki niezbędne doi uzyskania zdrowych i lepszych plonów.

Dostałam go od zaprzyjaźnionego rolnika, który zdradził mi, że nigdy nie używa innego nawozu do wzmocnienia gleby przed sezonem. Przekopcie ziemie tak, aby wypielić możliwie jak najwięcej chwastów i wkopcie obornik.

Miesiąc wystarczy, aby ziemia nieco zwiększyła swoją zasobność w próchnicę przed zasadzeniem bulw. Po wykonaniu tego w poprzednim roku miałam piękne i zdrowe ziemniaki, które w smaku w niczym nie przypominały tych marketowych.

Czy ziemniaki mogą rosnąć w cieniu?

Ziemniaki wyrosną w zacienionym stanowisku, jednak nie jest ono najlepsze dla nich. Łodyżki będą pięły się ku górze, aby poszukiwać promieni słonecznych, robiąc się coraz cieńsze. Kwiaty będą marniejsze, a zbiory bulw ziemniaka bardzo słabe i niewielkie. Najlepiej wysadzajcie je tam, gdzie macie najlepsze nasłonecznienie. To roślina, która potrzebuje sporej ilości światła do prawidłowego wzrostu.

Nie służą im także ziemie piaszczyste oraz gliniaste - tutaj zawsze możecie oczekiwać niewielkich warzyw, które nie będą tak smaczne jak te, rosnące w pełnym słońcu. Niegdyś zdziwiłam się, jak zobaczyłam pełną sadzonkę ziemniaka, wyrastającą obok kompostownika.

To było jedno z lepszych i żyźniejszych miejsc, dlatego też ziemniak, który przypadkiem został zasadzony w ziemi wyrósł i dał spore plony. Podobnie jak dynia, to jedno z "najżarłoczniejszych" warzyw, które potrzebuje próchniczej ziemi do prawidłowego rozrostu i wydawania plonu.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Beerfan / AdobeStock

Autor
Nim zaplanujecie ziemniaki na wiosnę, zróbcie 1 ważną rzecz. Plony zbierzecie kilogramami
Nim zaplanujecie ziemniaki na wiosnę, zróbcie 1 ważną rzecz. Plony zbierzecie kilogramami
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy