Osobiście mam przygotowaną grządkę po rzodkiewkach i wspomnianym szpinaku, gdzie zasadzone zostały selery naciowe. Dobrze wzrastają i rosną grube i dorodne w łodydze. Podczas sadzenia i siania warto pamiętać, by ziemia była odpowiednio wzruszona oraz nawodniona, by siewki przyjęły się. Obawiacie się, ze w tym okresie bardzo szybko podgryzie je turkuć podjadek? Bez obaw, podsypcie do ziemi mielony kardamon, goździki i cynamon - będzie uciekał w poszukiwaniu innych zagonów.
Co można jeszcze posiać w czerwcu, nim będzie za późno?
Podczas siewu w czerwcu nie zapomnijcie o tym, aby mieć uprzednio przygotowaną dobrą miejscówkę - najlepiej, aby grządka czy zagon był odchwaszczony, wzruszony grabkami. Może to być miejsce, gdzie wcześniej wysialiście poplon - zbiory będą większe oraz znacznie większe. Ja zawsze w takim miejscu wysiewam marchew nawet, gdy nie mam gliniastej i żyznej gleby. Które z warzyw można jeszcze posadzić? Sprawdźcie całą rozpiskę poniżej:
- Bataty - to już ostateczny termin na rozsady,
- Brokuł - lepszym terminem jest czerwiec niż lepiej - w tym drugim plony będą znacznie mniejsze,
- Brukiew - podobnie jak w przypadku brokuła,
- Buraki - możecie siać również w lipcu, jednak to w czerwcu wykształcą się lepiej, gdy nie ma ryzyka suszy,
- Cukinia - optymalny termin na sadzenie i siew,
- Ciecierzyca - to już ostateczny termin,
- Fasola szparagowa - najlepszy możliwy termin,
- Fenkuł - jedynie z rozsady,
- Kalafior - ostateczny termin na siew do gruntu,
- Kalarepa - to także ostateczny termin do sadzenia w gruncie,
- Kapusta - warto to zrobić na przełomie czerwca,
- Marchew - siew w prost do gruntu - w lipcu może być zbyt późno oraz ryzyko suszy,
- Ogórki - najlepsze plonowanie z siewu w czerwcu,
- Papryka słodka i ostra - sadzenie w czerwcu jest lepszym pomysłem - w lipcu słabsze plonowanie.
Jak wzmocnić warzywa po zasianiu? Sprawdzona metoda!
Chcecie mieć rozsady, które wkrótce będą dobrze plonować? Nie zawsze tak jest, gdyż susza czy nadmierne deszcze potrafią zniszczyć uprawy. Warto wiedzieć, jak wzmocnić warzywa po zasianiu czy zakopaniu rozsady.
Mój dziadek zawsze miał przygotowane kilka beczek różnych gnojówek. Na początku wiosny była to zawsze ta z młodej pokrzywy oraz glistnika jaskółcze ziele. Zawsze rozcieńczone w proporcji 1:3 z wodą. Kolejnym krokiem była gnojówka na bazie obierek z jabłek, która kisiła się przez około 2-3 tygodnie.
Rozcieńczamy podobnie w proporcji 1:3. Co jeszcze warto zrobić? Bezkompromisowy jest oprysk z czosnku! Zakiście w wodzie kilka pokrojonych główek czosnku i przełóżcie do ciepłego miejsca na tydzień. Po tym czasie spryskajcie krzaki, które są zaatakowane przez mszyce czy inne szkodniki.
Zdjęcie tytułowe: Alicja Neumiler/ AdobeStock