Logo
Logo

Sadzisz ogórki? Wsyp to do ziemi, a zbierzesz dwa razy więcej niż zwykle

Czy wiesz, że ogórki to jedne z najchętniej uprawianych warzyw w naszych ogrodach? Nic dziwnego, świeżo zerwane, chrupiące i soczyste owoce są nieporównywalne z tymi kupowanymi w sklepie. Aby jednak cieszyć się obfitymi zbiorami, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie ziemi pod korzenie roślin. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Okazuje się to proste – wystarczy wsypać jedną rzecz do dołków w czasie sadzenia, a zapewnisz sobie ich obfite plony.

Wsadź ogórki jak profesjonalista – odkryj sekret żyznej ziemi!

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw, a przede wszystkim tych wymagających, jakimi są ogórki, to pierwszy, ale decydujący krok, który wpływa na późniejsze obfite zbiory. Ogórki to rośliny szczególnie wrażliwe na jakość gleby, dlatego warto poświęcić szczególną uwagę temu etapowi. Oto, jak możesz poprawić jakość ziemi w swoim ogrodzie, krok po kroku.

Co zrobić, by poprawić jakość ziemi? Przygotuj glebę w 3 krokach!

 1. Sprawdź i dostosuj pH gleby – Ogórki preferują glebę o pH od 6,0 do 7,0. Jeśli wyniki testu pH są poza tym zakresem, użyj odpowiednich metod i środków, takich jak wapno do podniesienia pH lub siarczan siarki do jego obniżenia.
 2. Popraw strukturę gleby – Jeśli masz ciężką, gliniastą ziemię, dodaj piasek oraz kompost, aby poprawić drenaż i strukturę. Dla lekkich, piaszczystych gleb, dodaj więcej kompostu lub torfu, aby zwiększyć zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych.
 3. Wzbogać glebę w materię organiczną – Regularne dodawanie kompostu lub zgniłego obornika znacząco poprawi żyzność i strukturę gleby, czyniąc ją idealnym miejscem do wzrostu ogórków.

Co dajemy pod korzeń ogórka? Stosuj obornik granulowany!

Gdy przychodzi czas na sadzenie rozsad ogórków, możesz dodatkowo zastosować obornik granulowany, aby zapewnić roślinom najlepszy start. Oto jak to zrobić:

 1. Przygotuj dołki do sadzenia – Wykop małe dołki na głębokość około 10-15 cm, w zależności od wielkości sadzonek.
 2. Dodaj obornik granulowany – Do każdego dołka wsyp około 50-100 g obornika granulowanego (kurzego, bydlęcego lub innego). Obornik granulowany jest wygodny w użyciu, nie posiada silnego zapachu i jest wolny od chwastów oraz patogenów, co jest idealne dla delikatnych młodych roślin.
 3. Zamieszaj obornik z ziemią – Delikatnie wymieszaj obornik granulowany z ziemią w dołku, aby składniki odżywcze były równomiernie rozłożone.
 4. Posadź rośliny – Umieść sadzonki ogórków w przygotowanych dołkach i delikatnie przysyp ziemią, starając się nie uszkodzić korzeni.
 5. Podlej obficie – Zaraz po posadzeniu ogórków, obficie podlej każdy dołek, aby pomóc ziemi osiąść i zapewnić roślinom dostęp do wody i składników odżywczych.

Sadzenie ogórków
Fot. AdobeStock
Ogórki najlepiej rosną w żyznej ziemi, bogatej w próchnicę. Zarówno jedno jak i drugie, może poprawić zastosowanie obornika w formie granulowanej.
 

Rozpocznij sezon ogórkowy z mocą – pierwsze kroki w nawożeniu!

Nawożenie ogórków rozpocznij od pierwszych dni ich życia. Po 2-3 tygodniach od posadzenia, kiedy ogórki zaczną aktywnie rosnąć, dostarcz im więcej azotu, który jest kluczowy dla rozwoju zielonych części roślin. Pamiętaj, aby zmienić skład nawozu na bogatszy w fosfor, gdy tylko pojawią się pierwsze kwiaty – to składnik wspomagający rozwój owoców.

Unikaj tych błędów – Twoje ogórki będą Ci wdzięczne!

Nawożenie ogórków może być proste, jeśli unikniesz kilku powszechnych błędów.

 • Pamiętaj, aby nie używać świeżego obornika bezpośrednio przed sadzeniem – może to spalić delikatne korzenie młodych ogórków.
 • Zwracaj uwagę na dawki nawozów mineralnych, aby nie przesolić gleby, co może zaszkodzić roślinom.
 • Obserwuj swoje rośliny i dostosuj składniki nawozu do ich bieżących potrzeb – to klucz do zdrowych i bujnych ogórków.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Pielęgnacja ogórków – nie tylko o nawożenie chodzi!

Oprócz regularnego nawożenia, ogórki potrzebują odpowiedniej ilości wody, co jest równie ważne dla ich rozwoju i smaku. Odpowiednie nawodnienie pomaga w procesie fotosyntezy i sprzyja lepszemu magazynowaniu wody w owocach. Dbaj o regularne podlewanie, najlepiej rano lub wieczorem, aby woda nie parowała zbyt szybko i była efektywnie wykorzystywana przez rośliny.

Przygotuj swoją ziemię i zacznij nawożenie już dziś, aby cieszyć się obfitymi i zdrowymi plonami ogórków!

Stosując te metody, nie tylko poprawisz strukturę i żyzność swojej gleby, ale również zapewnisz swoim ogórkom najlepsze możliwe warunki do wzrostu. Dzięki temu możesz spodziewać się zdrowych, silnych roślin, które obdarzą Cię obfitymi i smacznymi plonami.


Zdjęcie tytułowe: Marina, Jan Dzacovsky / AdobeStock

Autor
Sadzisz ogórki? Wsyp to do ziemi, a zbierzesz dwa razy więcej niż zwykle
Sadzisz ogórki? Wsyp to do ziemi, a zbierzesz dwa razy więcej niż zwykle
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl