Logo
Logo

Ogórki od siewu po sadzenie w ogrodzie. Trzymaj się tych zasad, a uzyskasz zdrowe i obfite plony

Ogórki to warzywa często uprawiane w ogrodach i na działkach ze względu na swoje walory smakowe i szerokie możliwości wykorzystania, również na przetwory. To rośliny, które uprawia się od nasion, wysiewając je bezpośrednio do gruntu lub przygotowując rozsadę. Niestety ogórki są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego tak ważne jest, aby wysiew przeprowadzić w odpowiednim terminie, co pozwoli uzyskać obfite i zdrowe plony. Jak wysiewać ogórki? Kiedy siać ogórki i czy robić to do gruntu, czy przygotować rozsadę?

Kiedy siać ogórki na rozsadę w domu?

Przygotowywanie rozsady ogórków wymaga więcej pracy niż wysiew ogórków do gruntu, ale dzięki temu plony pojawią się nawet 2 – 4 tygodnie wcześniej. Dodatkowo rośliny z rozsady są silniejsze, wytrzymalsze i lepiej znoszą niekorzystne warunki zewnętrzne, a to przekłada się na obfitsze i smaczniejsze plony. Rozsadę przygotowuje się w kwietniu, a za najlepszy termin wysiewu nasion ogórków uznaje się drugą połowę miesiąca.

infouprawa / YouTube


Kiedy siać ogórki do gruntu?   

Termin wysiewu ogórków bezpośrednio do gruntu jest późniejszy – nasiona w ziemi należy umieścić dopiero w drugiej połowie maja lub na początku czerwca. Kluczowa do określenia dokładnego terminu jest pogoda. Ogórki łatwo przemarzają, dlatego lepiej zaczekać aż minie ryzyko nagłych przymrozków. Dodatkowo nasiona potrzebują ciepła, aby zaczęły kiełkować. Wysiewanie ogórków najlepiej wykonać, gdy średnia dobowa temperatura powietrza będzie wynosić co najmniej 15 stopni Celsjusza.   

O czym należy pamiętać podczas wysiewania ogórków?   

Uprawa ogórków z nasion nie jest trudna, ale trzeba przestrzegać kilku zasad, które zwiększą szansę na uzyskanie smacznych i dużych plonów.   

  • Wysiew do gruntu
    Wysiew do gruntu jest bardzo prosty. W ziemi robi się wgłębienia o głębokości około 1,5 – 2 cm, w których umieszcza się po dwa nasionka. Jeśli wykiełkują oba nasionka, to słabszą roślinę należy usunąć, gdy siewki mają po kilka centymetrów. Między kolejnymi nasionami należy zachować 10 – 15 cm odstępu, aby ze sobą nie konkurowały.   
  • Wysiew do doniczek
    Przy tworzeniu rozsady ogórki sieje się osobno, czyli w każdej doniczce należy umieścić tylko jedno nasionko. Najlepiej do wysiewu użyć wielodoniczek wypełnionych żyzną glebą. Może to być podłoże do wysiewu roślin lub ziemia do warzyw.   
  • Uprawa ogórków na balkonie
    Ogórki można też z powodzeniem uprawiać w pojemnikach. Najlepiej wybrać wtedy karłowate odmiany ogórków lub zdecydować się na uprawę przy podporze, a rośliny podwiązywać. Wysiew do pojemników można przeprowadzić od połowy kwietnia do początku czerwca, ale co najmniej do połowy maja powinny być one ustawione w ciepłym pomieszczeniu.   

Kiełkowanie ogórków

Nasiona kiełkują po około 5 – 10 dniach od wysiewu, a sąsiedztwo kopru ogrodowego przyspiesza ten proces. Szybsze kiełkowanie zajdzie też, gdy nasiona zostaną wcześniej namoczone w wodzie – należy je umieścić w wodzie i zostawić na 24 – 36 godzin, a po wyciągnięciu od razu wysiać.    

Kiedy sadzić sadzonki ogórków z nasion do gruntu?   

Sadzonki ogórków z przygotowanej rozsady przenosi się do gruntu w drugiej połowie maja. To właśnie wtedy mija ryzyko nagłych przymrozków, które mogą zniszczyć uprawę. Jednak zanim przystąpimy do przesadzania, młode rośliny należy zahartować, czyli stopniowo przyzwyczajać do warunków zewnętrznych. Trwa to około 7 – 10 dni i polega na codziennym wynoszeniu doniczek z sadzonkami na dwór w miejsce zaciszne i osłonięte. Pierwszego dnia wystarczy roślinom godzina na dworze, a z każdym dniem ten czas należy wydłużać, pamiętając o wniesieniu roślin do pomieszczenia na noc.

Wymagania i uprawa ogórków

Ogórki to rośliny ciepłolubne, dlatego stanowisko powinno być słoneczne i zaciszne. Podłoże żyzne, próchnicze, lekko kwaśne lub zasadowe o odczynie 6 – 7, co można zmierzyć za pomocą pehametru glebowego. Ziemię warto wzbogacić kompostem lub innym naturalnym nawozem. Między rzędami powinno być 80 – 120 cm odległości, gdyż ogórki szeroko się rozrastają. Chcąc zaoszczędzić miejsce, można uprawiać je przy podporach, podwiązujące je do palików lub siatek. Ogórków nie należy uprawiać w sąsiedztwie warzyw dyniowatych, gdyż są podatne na te same choroby, co zwiększa ryzyko dużej infekcji.   

Tekst: ZO, G.T., zdjęcie tytułowe: xartproduction, fotoduets / AdobeStock

Autor
Ogórki od siewu po sadzenie w ogrodzie. Trzymaj się tych zasad, a uzyskasz zdrowe i obfite plony
Ogórki od siewu po sadzenie w ogrodzie. Trzymaj się tych zasad, a uzyskasz zdrowe i obfite plony
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl