Spis treści
Opis rośliny
Uprawa i wymagania
Zastosowanie

Ogórek siewny (Cucumis sativus) to roślina jednoroczna z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Pochodzi z północno-zachodnich Indii. Jest warzywem, tworzącym jadalne owoce o zielonej skórce, soczystym miąższu i o świeżym, charakterystycznym zapachu.

Ogórek siewny wytwarza pędy płożące. Są one grube ale kruche i łamliwe. Dorastają do ok. 4 m długości. Wszystkie części rośliny są szorstko owłosione (owoce w bardzo małym stopniu). Liście ogórka siewnego są pięcioklapowe, mają długie ogonki i mogą osiągać dość duże rozmiary (nawet do 30 cm).

Rośliny i ich kwiaty posiadają różne typy płci (rośliny – jednopienne, obupłciowe, żeńskodwupienne, itd.; kwiaty – męskie, żeńskie albo hermafrodytyczne). Kwiaty wyrastają w kątach liści, są małe i żółte. Mają budowę promienistą i pięciokrotną (pięć płatków).

Owocem ogórka jest jagoda (powstała z mięsistych ścian zalążni zrośniętej z dnem kwiatowym). Kształt ogórka jest wydłużony baryłkowaty, maczugowaty lub cylindryczny o powierzchni gładkiej, brodawkowatej, szorstkiej, bruzdkowanej lub pokrytej włoskami. Owoc ten jest bogaty w witaminę C oraz witaminy z grupy B i liczne minerały.

Uprawa i wymagania

Ogórek jest rośliną jednoroczną. Uprawiamy go siejąc nasiona wprost do gruntu lub z rozsady. Nasiona do gruntu należy wysiewać gdy temperatura gleby na głębokości 10 cm osiągnie minimum 12°C. Produkcja rozsady trwa minimum 4 tygodnie. Do kiełkowania nasiona potrzebują światła i temperatury 20-25°C. Na miejsce stałe sadzonki wysadzamy po 15 maja. Roślinę należy uprawiać w pierwszym roku po oborniku.

Nie można uprawiać ogórków po sobie – należy zachować 4 letni okres przerwy. Dobrym przedplonem jest: bób, fasola, cebula zwyczajna, szpinak, rzodkiewka, rzodkiew, rzepa.

Zastosowanie

Wartość odżywcza ogórków jest niewielka, lecz są cenne ze względu na "świeży" smak. W Polsce warzywo to zostało "królem kiszonek", a na naszych stołach, na stałe zagościła zupa ogórkowa.

Ogórek jest wszechstronnie wykorzystywany w kosmetyce – od dawnych czasów jest stosowany do pielęgnacji skóry (posiada działanie rozjaśniające i łagodzące).


Zdjęcia tytułowe: Alexei Hulsov, MrGajowy3, AndyFaeth, MetsikGarden / Pixabay