Ogórek siewny pochodzi z północno-zachodnich Indii. Jest jednorocznym warzywem, tworzącym jadalne owoce o zielonej skórce i soczystym miąższu, o świeżym, charakterystycznym zapachu. Bogaty w witaminę C oraz witaminy z grupy B i liczne minerały.

Owocem ogórka jest nibyjagoda powstała z mięsistych ścian zalążni zrośniętej z dnem kwiatowym. Kształt ogórka jest wydłużony baryłkowaty, maczugowaty lub cylindryczny o powierzchni gładkiej, brodawkowatej, szorstkiej, bruzdkowanej lub pokrytej włoskami.

Wartość odżywcza ogórków jest niewielka, lecz są cenne ze względu na smak.

W kosmetyce, świeży ogórek był od dawnych czasów wykorzystywany do pielęgnacji skóry. Doceniano jego własności odświeżające, przyjemny aromat oraz działanie rozjaśniające i łagodzące.

Ogórek jest rośliną jednoroczną. Uprawiamy go siejąc nasiona wprost do gruntu lub z rozsady. Nasiona do gruntu należy wysiewać gdy temperatura gleby na głębokości 10 cm osiągnie minimum 12°C. Produkcja rozsady trwa minimum 4 tygodnie. Do kiełkowania nasiona potrzebują światła i temperatury 20-25°C. Na miejsce stałe sadzonki wysadzamy po 15 maja. Roślinę należy uprawiać w pierwszym roku po oborniku. Nie można uprawiać ogórków po sobie - należy zachować 4 letni okres przerwy.

Dobrym przedplonem jest: bób, fasola, cebula zwyczajna, szpinak, rzodkiewka, rzodkiew, rzepa.

Ogórek zaliczany jest do grupy warzyw dyniowatych. Pozostałe rośliny to: dynia olbrzymia (Cucurbita maxima), cukinia (Cucurbita pepo convar. giromontiina), patison (Cucurbita pepo var. patisoniana), melon (Cucumis melo). Wszystkie te rośliny należą do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae).