Bób (Vicia faba var. major) inaczej wyka bób, to jednoroczna roślina, należąca do rodziny bobowatych (Fabaceae). W warunkach naturalnych występuje w Iranie i północnej Afryce, ale jest popularna i uprawiana jako warzywo w wielu krajach na całym świecie, również w Polsce.

Roślina tworzy rurkowate, cztero-kanciaste łodygi, z których wyrastają sinozielone liście. Osiąga zwykle wysokość do 1,2 m. Motylkowate kwiaty maja fioletowo-czarną barwę.

Największe znaczenie mają jednak owoce – długie strąki, w których znajdują się jaskrawo zielone, duże nasiona. Strąki zawierają zwykle od 2-5 nasion. Zbiera się je od końca czerwca do sierpnia.

Wymagania i uprawa

Warzywo jest dość łatwe w uprawie, chociaż ma duże wymagania glebowo-wodne. Lubi gleby zasobne, nawożone i lekko wilgotne. Dobrze rośnie na madach, czarnych ziemiach i podłożach torfowych, ale uprawa jest możliwa również na lżejszych typach gleb.

W uprawie bobu nie ma potrzeby nawożenia azotem, ale z kolei warzywo dobrze reaguje na magnez i potas. Nawadnianie jest wskazane szczególnie po siewie i w okresie zawiązywania strąków.

Bób często sadzi się jako przedplon dla innych roślin, gdyż wzbogaca glebę w azot. Warzywo można siać pod koniec marca lub na początku kwietnia – roślina jest odporna na chłody. Nasiona wysiewa się na głębokość 6-7 cm w rozstawie 40 x 10 cm. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie.

Zastosowanie

Bób jest najczęściej spożywany po ugotowaniu bez dodatków, chociaż może posłużyć przy sporządzaniu zup i sosów. Nasiona mogą być zamrażane, zapakowane w woreczki foliowe.

Polecane odmiany

  • 'Piccola' – o małych zielonych ziarnach
  • 'Windsor Biały' – odmiana wielkonasienna
  • 'Samson' – odmiana o intensywnie zielonych nasionach

Ciekawostki

Roślina znana od czasów starożytnych – w Chinach uprawia się ją od 5000 lat.


Zdjęcia: public domain/Wikimedia Commons, johndavi/Pixabay, Daniel Feliciano/Link