Logo
Logo

Kiedy zbierać bób? | Ile czasu od siewu do zbiorów

Uprawa bobu w warzywnikach czy na podwyższonych rabatach jest coraz bardziej popularna. Smaczne i pożywne nasiona dojrzewają na początku lata. Dowiedz się, kiedy można je zebrać, by na pewno były dojrzałe.

Spis treści
W jakim terminie dojrzewa bób?
W jaki sposób zbierać bób?

Bób (Vicia faba) to wartościowe warzywo, które można uprawiać na tradycyjnych warzywnikach, na podwyższonych grządkach, a nawet w dużych pojemnikach na tarasie czy balkonie. Bób dojrzewa na początku lata – szerokie strąki bobu zawierają, zależnie od odmiany, zwykle od 2-5 nasion.

Termin zbioru bobu

Bób dojrzewa w 80-90 dni po wschodzie nasion, dlatego zbiór zwykle przypada na lipiec (nasiona bobu najczęściej wysiewamy do gruntu w kwietniu.

Zbiory bobu do spożycia w domu rozpoczynamy, kiedy tylko zaczną grubieć jego strąki. W pierwszej kolejności zrywamy strąki znajdujące się najniżej. Kolejne (coraz wyższe) zbieramy sukcesywnie. Warto nimi potrząsać, aby ocenić wielkość nasion lub rozłupywać, by sprawdzić ich rozwój.

Jeśli chcemy uzyskać nasiona bobu do wysiania w kolejnym sezonie, wówczas czekamy aż strąki staną się ciemne (najczęściej jest to wrzesień). Trzeba przyjrzeć się roślinie i pozyskiwać nasiona wyłącznie ze zdrowych okazów. 

Zbieramy bób, dopóki blizna na strąku wciąż pozostaje bladozielona. Blizna staje się brązowa, kiedy bób jest przejrzały, więc trzeba często przeglądać rośliny.

Jak zbierać bób?

Dojrzałe strąki bobo zrywamy lub ścinamy nożyczkami, po czym ostrożnie wyłuskujemy z nich nasiona. Niedojrzałe strąki można gotować i zjadać w całości; zaś małe nasiona mają słodszy smak i delikatniejszą skórkę. Bób najlepiej spożywać świeży, ale jeśli plony są duże, można go zamrozić. 

Fot. Renia123 / Pixabay

Autor
Kiedy zbierać bób? | Ile czasu od siewu do zbiorów
Kiedy zbierać bób? | Ile czasu od siewu do zbiorów
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz