Logo
Logo

Co sadzić obok bobu? | Lista roślin

Bób można uprawiać z siewu od wczesnej wiosny niemal w każdym ogrodzie lub na działce. Aby uzyskać jak najlepszy plon i zdrowy wzrost, oprócz odpowiednich warunków uprawy, warto zapewnić mu też korzystne sąsiedztwo innych roślin. Jakie rośliny posadzić w pobliżu tej rośliny? Jakie warzywa, zioła i kwiaty są dobrym, a jakie złym towarzystwem dla bobu? Sprawdź!

Spis treści
Gdzie sadzić bób? Koło jakich roślin sadzić bób? Przy czym nie sadzić bobu?

Dobre miejsce dla bobu w ogrodzie

Zanim wysiejemy bób warto zadbać przede wszystkim o jak najlepsze warunki uprawy, by roślina rosła zdrowo. W przypadku bobu najbardziej korzystna jest uprawa bobu z siewu wykonanego wczesną wiosną (w marcu), ponieważ roślina zdąży wzejść zanim zaczną atakować go szkodniki. Nie trzeba przy tym obawiać się spadków temperatury, ponieważ warzywo to należy do tych odporniejszych na przymrozki.

Zwykle bób udaje się na przeciętnej, ogrodowej gliniasto-piaszczystej glebie, jednak bardzo ważne jest regularne nawadnianie i stanowisko uprawy. Do właściwego, optymalnego wzrostu i plonowania potrzebuje miejsca w pełni nasłonecznionego i jest dość wrażliwy na zacienienie. Z tego względu, nie należy w pobliżu miejsca uprawy bobu sadzić większych, rozłożystych krzewów lub drzew.

Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Jakie rośliny sadzić koło bobu?

Bób lubi przede wszystkim towarzystwo warzyw kapustnych, a więc głównie różnych odmian kapusty. Ponadto, w pobliżu bobu można także współrzędnie uprawiać niektóre warzywa korzeniowe. Wśród głównych gatunków warzyw do uprawy przy bobie należą:

Oprócz warzyw, w pobliżu bobu warto zaplanować także uprawę różnych kwitnących gatunków ziół, ponieważ ich aromat skutecznie odstrasza różnego rodzaju szkodniki. Ponadto, kwiaty ziół i innych roślin wabią pożyteczne owady zapylające (np. pszczoły), dzięki czemu kwiaty warzyw są lepiej zapylane i zwiększa się ich plon. Do ziół, które warto posadzić obok bobu należą między innymi:

Przy każdym warzywniku warto posadzić także tzw. rośliny fitosanitarne, czy posiadające zdolności oczyszczania gleby oraz najbliższego otoczenia z organizmów szkodliwych, a więc także szkodników roślin. Do takich roślin należą między innymi popularne kwiaty jednoroczne – np. aksamitki lub nagietki, które skutecznie ograniczają ataki szkodników (np. nicieni, mszyc, gąsienic i postaci dorosłych motyli żerujących na warzywach).

Korzystny wpływ roślin na siebie (allelopatia), wynika z ich zdolności wydzielania różnego rodzaju substancji, które poprawiają wzrost, odporność, a często i smak warzyw (np. sąsiedztwo ziół). Jednak nieumiejętne dobranie „roślinnego towarzystwa” może zadziałać także negatywnie (allelopatia ujemna) – kiedy rosną obok siebie rośliny, które „się nie lubią” może to skutkować gorszym wzrostem i plonowaniem!

Jakich roślin nie uprawiać z bobem?

  • Przede wszystkim warto stosować ogólna zasadę, by unikać sadzenia obok siebie roślin z tej samej rodziny botanicznej. Chodzi przede wszystkim o to, by unikać rozprzestrzeniania się tych samych chorób i ataku szkodników zerujących na danej grupie roślin. Z tego względu, należy unikać w pobliżu bobu uprawy grochu i fasoli, czyli spokrewnionych blisko z bobem i często uprawianych warzyw.
  • Nie zaleca się także wspólnej uprawy bobu z burakiem, pomidorem, selerem, szpinakiem, porem oraz z roślinami (np. drzew i krzewów), które mogłyby nadmiernie zacieniać miejsce uprawy.
  • Warto także wiedzieć, aby nie uprawiać w pobliżu bobu roślin ozdobnych z rodziny jaskrowatych, do których należą między innymi lubiane, ogrodowe rośliny kwitnące – ostróżka, orlik, zawilec, powojnik, tojad. Przede wszystkim, wydzielają one substancje niekorzystnie wpływające na wzrost bobu (a także innych roślin, np. kukurydzy) lub nadmiernie go zacieniają.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: orestligetka.ukr.net/Depositphotos

Autor
Co sadzić obok bobu? | Lista roślin
Co sadzić obok bobu? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny