Aksamitki (Tagetes) to rośliny jednoroczne należące do rodziny astrowatych (Asteraceae). Naturalnie występują na obu kontynentach Ameryki w strefie klimatu tropikalnego i umiarkowanego. Charakteryzują się dosyć długim okresem kwitnienia. Ich kwiaty pojawiają się na początku lata i utrzymują się do późnej jesieni. Rośliny te dorastają do ok. 60 cm wysokości. Ich liście są charakterystyczne, małe, mocno pierzaste z ząbkowanym brzegiem, a kwiaty występują najczęściej w kolorze żółtym, pomarańczowym, czerwono-brązowym i są bardzo lubiane przez pszczoły.
Gdzie posadzić aksamitki?
Aksamitki kojarzą się z wiejskimi ogrodami, ale coraz częściej sadzone są również w ogrodach o bardziej nowoczesnym charakterze. Doskonale sprawdzają się jako obwódki rabat, ale także sadzone są na samych rabatach. Mogą być uprawiane zarówno w ogrodach, jak i w pojemnikach na balkonach i tarasach.
ogród na co dzień / Youtube
Aksamitki w ogrodzie
Aksamitki w warzywniku
Aksamitki mogą być sadzone w towarzystwie warzyw, owoców i ziół. Nie dość, że pięknie wyglądają i dodają uroku wszystkim grządkom, to jeszcze skutecznie zwalczają nicienie glebowe oraz odstraszają szkodliwe owady i gryzonie.
Aksamitki w donicy
Jak uprawiać aksamitki?
Aksamitki są mało wymagające i dosyć łatwe w uprawie. Przede wszystkim są odporne na susze i chłodne temperatury. Preferują stanowiska słoneczne, ale także półcieniste. Nasiona aksamitek najlepiej wysiewać na początku kwietnia do inspektu a na miejsce stałe wysadzać po "Zimnej Zośce". Gatunek ten dobrze znosi częste przesadzanie.
- Aksamitki dobrze rosną na ekspozycjach południowych i zachodnich.
- Najlepiej rosną na glebach żyznych i przepuszczalnych.
- Wymagają umiarkowanego podlewania.
- W połowie sezonu, w czasie kwitnienia, warto wspomagać je nawozami dla roślin kwitnących.
- Podstawowy zabieg pielęgnacyjny aksamitek to nie tylko podlewanie i nawożenie, ale także odchwaszczanie.
Które aksamitki warto uprawiać w swoim ogrodzie?
Poszczególne odmiany i gatunki aksamitek różnią się między sobą pokrojem, wysokością, kwiatami i kształtem liści, ale to, co je wszystkie łączy to długi termin kwitnienia, który rozpoczyna się w lipcu, a kończy późną jesienią.
- Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula), np. odmiana 'Goldzwerg' i 'Bonita'
- Aksamitka niska (Tagetes patula nana)
- Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia)
- Aksamitka wyniosła (Tagetes erecta)
- Aksamitka drobna (Tagetes minuta)
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: _Alicja_ / Pixabay