Logo
Logo

Aksamitki do ogrodu, warzywnika i donicy

Aksamitki to jedne z najbardziej popularnych roślin ogrodowych, które poza walorami estetycznymi odznaczają się też dużą łatwością w uprawie. Dla wszystkich tych, którzy są nieustannie głodni nowych inspiracji, przygotowaliśmy pomysły na aksamitki do ogrodu, warzywnika i donicy. 

Spis treści
Czym charakteryzują się aksamitki? Skąd pochodzą? Gdzie sadzić aksamitki? Aksamitki w ogrodzie Aksamitki w warzywniku Aksamitki w donicy Jak uprawiać aksamitki? Które aksamitki warto uprawiać w swoim ogrodzie?

Aksamitki (Tagetes) to rośliny jednoroczne należące do rodziny astrowatych (Asteraceae). Naturalnie występują na obu kontynentach Ameryki w strefie klimatu tropikalnego i umiarkowanego. Charakteryzują się dosyć długim okresem kwitnienia. Ich kwiaty pojawiają się na początku lata i utrzymują się do późnej jesieni. Rośliny te dorastają do ok. 60 cm wysokości. Ich liście są charakterystyczne, małe, mocno pierzaste z ząbkowanym brzegiem, a kwiaty występują najczęściej w kolorze żółtym, pomarańczowym, czerwono-brązowym i są bardzo lubiane przez pszczoły.

Gdzie posadzić aksamitki?

Aksamitki kojarzą się z wiejskimi ogrodami, ale coraz częściej sadzone są również w ogrodach o bardziej nowoczesnym charakterze. Doskonale sprawdzają się jako obwódki rabat, ale także sadzone są na samych rabatach. Mogą być uprawiane zarówno w ogrodach, jak i w pojemnikach na balkonach i tarasach

ogród na co dzień / Youtube

 

Aksamitki w ogrodzie

Aksamitki często sadzone są przy ścieżkach ogrodowych. Gdy rosną w grupach, tworzą puszyste, zwarte dywany. 
Warto też łączyć ze sobą różne gatunki i odmiany aksamitek. 
Aksamitki będą też świetnie prezentować się na tle innych, wyższych roślin np. lawendy, szałwii, nagietków, naparstnic

Aksamitki w warzywniku 

Aksamitki mogą być sadzone w towarzystwie warzyw, owoców i ziół. Nie dość, że pięknie wyglądają i dodają uroku wszystkim grządkom, to jeszcze skutecznie zwalczają nicienie glebowe oraz odstraszają szkodliwe owady i gryzonie.

Aksamitki w donicy

Jak uprawiać aksamitki? 

Aksamitki są mało wymagające i dosyć łatwe w uprawie. Przede wszystkim są odporne na susze i chłodne temperatury. Preferują stanowiska słoneczne, ale także półcieniste. Nasiona aksamitek najlepiej wysiewać na początku kwietnia do inspektu a na miejsce stałe wysadzać po "Zimnej Zośce". Gatunek ten dobrze znosi częste przesadzanie.

  • Aksamitki dobrze rosną na ekspozycjach południowych i zachodnich.
  • Najlepiej rosną na glebach żyznych i przepuszczalnych
  • Wymagają umiarkowanego podlewania.
  • W połowie sezonu, w czasie kwitnienia, warto wspomagać je nawozami dla roślin kwitnących.
  • Podstawowy zabieg pielęgnacyjny aksamitek to nie tylko podlewanie i nawożenie, ale także odchwaszczanie

Które aksamitki warto uprawiać w swoim ogrodzie? 

Poszczególne odmiany i gatunki aksamitek różnią się między sobą pokrojem, wysokością, kwiatami i kształtem liści, ale to, co je wszystkie łączy to długi termin kwitnienia, który rozpoczyna się w lipcu, a kończy późną jesienią. 

ogród na co dzień / Youtube


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: _Alicja_ / Pixabay

Autor
Aksamitki do ogrodu, warzywnika i donicy
Aksamitki do ogrodu, warzywnika i donicy
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Jakoona

07-04-2022 16:41

Kocham aksamitki ♥ Urocze, prawie nie wymagające uwagi, a dodatkowo chyba odgoniły w zeszłym roku kreta z mojej rabaty ;P

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl