Aksamitka wyniosła (Tagetes erecta) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym rośnie w Meksyku oraz na północy Ameryki Południowej. Rośliny dzieli są na formy wysokie osiągające nawet do 80 cm wysokości oraz karłowe, których wysokość oscyluje w granicach 20-30 cm.

Aksamitkę charakteryzuje pokrój wzniesiony i kępiasty. Liście są drobne, wąskie, głęboko powcinane. Kwiatostany koszyczki składają się z języczkowatych kwiatów. Mają barwę od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej. Cała roślina wydziela mocny, nieprzyjemny zapach.

Wymagania i uprawa

Aksamitka wyniosła jest mało wymagającą rośliną. Z powodzeniem może rosnąc zarówno na miejscach słonecznych jak i półcienistych. Optymalne podłoże jest żyzne i przepuszczalne (ale roślina jest tolerancyjna pod tym względem).

Aksamitka wyniosła dość dobrze znosi chłody (ale nie przymrozki) i jest odporna na suszę.

Nasiona można wysiewać pod koniec marca lub w kwietniu do inspektów a na miejsce stałe wysadzać w drugiej połowie maja. W czasie sezonu wegetacyjnego warto dokarmiać je nawozami o niskiej zawartości azotu. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża okres kwitnienia.

Zobacz także: Zioła w warzywniaku - skuteczny sposób na ochronę warzyw

Zastosowanie

Roślina jest chętnie sadzona w ogrodach mieszanych, wiejskich oraz jako zieleń miejska. To znakomity gatunek do tworzenia rabat i sadzenia w pojemnikach. Ze względu na niewielkie wymagania nadaje się do tworzenia skalniaków. Można sadzić go również w warzywniakach, gdyż niszczy szkodliwe nicienie w glebie. Aksamitkę można także wykorzystywać na kwiat cięty - o ile komuś nie przeszkadza specyficzny zapach.

Odmiany

  • 'Hawaii' – o pomarańczowych kwiatach
  • 'Fantastic' – o żółtych kwiatach


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: balouriarajesh/Pixabay