Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

To najprostsza roślina, idealna dla początkujących ogrodników. Jej wysiew i sadzenie to "bułka z masłem"

Czy wiesz, że istnieje kwiat, który nie tylko zachwyca intensywnością barw, ale także pełni rolę strażnika w Twoim ogrodzie? Aksamitki, te niewielkie, ale pełne uroku rośliny, mogą być sekretną bronią każdego ogrodnika. Od odpierania szkodników po zaskakujące zastosowania kulinarne – te kwiaty kryją w sobie więcej niż myślisz. Ale jak je prawidłowo wysiać, aby cieszyć się ich pełnią przez cały sezon? Odkryj tajniki uprawy aksamitek!

Dlaczego warto mieć aksamitki w ogrodzie?

Aksamitki (łac. Tagetes) to rośliny jednoroczne, które zdobią nasze ogrody, balkony i tarasy swoimi intensywnymi barwami i obfitym kwitnieniem przez cały sezon. Pochodzące z Ameryki, te niewymagające i odporne na choroby rośliny, mogą być żółte, pomarańczowe, brązowe i wielobarwne, tworząc ciekawe kompozycje z innymi roślinami. Co więcej, aksamitki są wykorzystywane w przemyśle spożywczym do barwienia produktów oraz w medycynie jako suplementy wzmacniające wzrok.

Aksamitki nie tylko pięknie wyglądają, ale mają też praktyczne zastosowania. Są roślinami fitosanitarnymi, co oznacza, że pomagają w walce z szkodnikami w warzywniku, chroniąc przed nicieniami glebowymi. Ich intensywny zapach odstrasza również niektóre szkodniki. Dodatkowo, są roślinami jadalnymi, które mogą być wykorzystywane do przyprawiania potraw.

Wybór odmian dla początkujących

Istnieje wiele odmian aksamitek, różniących się wielkością, kolorem i kształtem kwiatów. Do najpopularniejszych należą aksamitka rozpierzchła, wąskolistna i wyniosła (kliknij w linki, by przejść do artykułów, które je opisują). Wybierając nasiona, warto zwrócić uwagę na te cechy, aby dopasować je do swoich potrzeb i preferencji estetycznych.

Nasiona aksamitki Bonita
Mieszanka nasion aksamitki rozpierzchłej
Rośliny w mieszance charakteryzują się długim okresem kwitnienia oraz licznymi, pełnymi kwiatami w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Osiągają 20-30 cm wysokości.
Zobacz i kup w naszym sklepie online

Siew aksamitek na rozsadę do gruntu: optymalne terminy i metody

Siew na rozsadę pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu i lepszą kontrolę nad warunkami wzrostu, co jest idealne dla klimatów z krótszymi sezonami wegetacyjnymi. Natomiast siew bezpośredni do gruntu jest prostszy i mniej czasochłonny, idealny dla tych, którzy preferują bezpośrednią i naturalną metodę uprawy. Każda z tych metod ma swoje unikalne zalety, które warto rozważyć przed rozpoczęciem uprawy.

Siew aksamitek na rozsadę

 • Wybór terminu: Idealny czas na rozpoczęcie robienia rozsad aksamitek przypada na wczesną wiosnę, czyli marzec i kwiecień. W tych miesiącach prowadzi się uprawy w inspektach lub pojemnikach, co umożliwia lepszą kontrolę nad warunkami wzrostu siewek, takimi jak wilgotność i temperatura, kluczowe dla kiełkowania.
 • Przygotowanie podłoża: Do siewu aksamitek na rozsadę nadaje się specjalnie przygotowane podłoże, które powinno być lekkie, żyzne i dobrze przepuszczalne. Można użyć gotowego podłoża do wysiewu nasion lub stworzyć własną mieszankę z ziemi ogrodowej, torfu i piasku.
 • Siew: Nasiona wysiewa się płytko, przykrywając je cienką warstwą piasku. Delikatne podlewanie utrzymuje wilgotność podłoża, co jest kluczowe w początkowej fazie wzrostu. Optymalna temperatura kiełkowania to około 15°C.
 • Pikowanie: Gdy siewki osiągną 2-3 liście właściwe, przepikowuje się je do oddzielnych doniczek, co pozwala na dalszy rozwój systemu korzeniowego.
 • Hartowanie roślin: Przed wysadzeniem do gruntu, rośliny należy zahartować, wystawiając je na zewnątrz w cieplejsze dni, aby przyzwyczaić je do warunków zewnętrznych.

Siew aksamitek bezpośrednio do gruntu

 • Wybór terminu: Siew bezpośrednio do gruntu najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Cieplejsze temperatury sprzyjają szybszemu wzrostowi i rozwojowi młodych roślin.
 • Przygotowanie podłoża: Podłoże w gruncie powinno być podobnie jak przy rozsadzie – lekkie, żyzne i dobrze przepuszczalne. Warto uprzednio przygotować glebę, upewniając się, że jest odpowiednio nawodniona i spulchniona.
 • Siew: Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu, zachowując odpowiednie odstępy między nimi, aby zapewnić każdej roślinie wystarczająco miejsca do rozwoju.
 • Gęstość siewu: Ważne jest, aby nie siać nasion zbyt gęsto, co może prowadzić do słabego rozwoju roślin i mniejszego kwitnienia.
 • Pielęgnacja po wschodach: Po wschodach roślin należy regularnie sprawdzać wilgotność gleby i w razie potrzeby podlewać. Rośliny wysiane bezpośrednio w gruncie mogą wymagać dodatkowej ochrony przed szkodnikami i chorobami.

Pielęgnacja aksamitek w 5 krokach

Pielęgnacja aksamitek jest stosunkowo prosta, ale wymaga regularności, aby zapewnić roślinom najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia.

 1. Stanowisko: Aksamitki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Preferują miejsca dobrze nasłonecznione, co sprzyja obfitemu kwitnieniu. Warto zwrócić uwagę na to, aby miejsce, w którym rosną aksamitki, było dobrze przewiewne, co pomoże w zapobieganiu chorobom grzybowym, które mogą rozwijać się w zbyt wilgotnym środowisku.

 2. Podlewanie: Regularne, ale umiarkowane podlewanie jest kluczowe dla aksamitek. Rośliny te dobrze znoszą krótkie okresy suszy, ale zbyt długie przesuszenie może negatywnie wpływać na ich wzrost i kwitnienie.

 3. Nawożenie: Chociaż aksamitki nie są wymagające pod względem nawożenia, regularne dostarczanie składników odżywczych może znacząco poprawić ich wzrost i kwitnienie. Zaleca się stosowanie nawozu uniwersalnego do roślin kwitnących, który zawiera zbilansowaną mieszankę składników odżywczych. Nawożenie najlepiej przeprowadzać co 2-4 tygodnie, zaczynając od wiosny aż do późnego lata.

 4. Usuwanie przekwitłych kwiatów: Regularne usuwanie przekwitłych kwiatów jest ważnym elementem pielęgnacji aksamitek. Proces ten nie tylko poprawia wygląd rośliny, ale także stymuluje ją do produkcji nowych kwiatów. Usuwając stare kwiaty, zapobiegamy również formowaniu się nasion, co pozwala roślinie skoncentrować swoją energię na dalszym kwitnieniu.

 5. Ochrona przed szkodnikami i chorobami: Aksamitki są stosunkowo odporne na szkodniki i choroby, ale mogą być czasami atakowane przez mszyce i inne owady. Regularne inspekcje roślin i szybka reakcja z użyciem odpowiednich środków ochrony roślin mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia aksamitek.

Aksamitki to wspaniałe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również przynoszą korzyści dla ogrodu i zdrowia. Ich uprawa jest prosta i satysfakcjonująca, a różnorodność odmian pozwala na stworzenie unikalnych kompozycji kwiatowych.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Екатерина Переславце, Martina / AdobeStock

Autor
To najprostsza roślina, idealna dla początkujących ogrodników. Jej wysiew i sadzenie to "bułka z masłem"
To najprostsza roślina, idealna dla początkujących ogrodników. Jej wysiew i sadzenie to "bułka z masłem"
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl