Logo
Logo

Pikowanie siewek | Przesadzanie rozsady – jak to zrobić bez błędów?

Jeśli w mnożarce jest za mało miejsca, by wysiewać nasiona w modułach czy wielodoniczkach, albo gdy natężenie światła jest na tyle małe, że siewki trochę wybujały, rozwiązaniem jest ich przesadzenie, czyli właśnie pikowanie.

Spis treści
Co to pikowanie i dlaczego należy to robić przy rozsadzie? Jak prawidłowo pikować krok po kroku?

Dlaczego należy pikować rozsadę?

Pikowanie to czynność, którą wykonujemy w przypadku roślin uprawianych z rozsady i jest to nic innego jak rozsadzenie gęsto rosnących siewek, które zaczynają sobie przeszkadzać np. z powodu zbyt małej rozstawy, jej braku lub innych powodów.

W przypadku ogrodnictwa amatorskiego, pojemnikami do rozpoczęcia rozsady do późniejszego przepikowania mogą być to po prostu odpowiedniej głębokości pudełka stawiane na parapecie. Fachowo, pojemnik z kiełkującymi nasionami znajduje się w mnożarkach, czyli większych, zwykle wysokich pojemnikach, które zapewniają odpowiednie warunki temperatury i wilgotności dla roślin.

Jeśli posiadamy specjalne moduły albo duże mnożarki, można uniknąć potrzeby pikowania. Od razu wysiewamy nasionka w odpowiedniej od siebie odległości lub do specjalnych wielodoniczek. Z reguły jednak pikowanie jest nieuniknione.

Magnicur Energy - preparat na zgorzel siewek
Preparat na zgorzel siewek
Zapobiega rozwojowi i zwalcza odglebowe choroby grzybowe roślin ozdobnych i warzyw. Do stosowania nawet w początkowym okresie wzrostu (siewki i rozsada). Chroni części nadziemne i korzenie. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie
Kup w naszym sklepie!

Pikowanie: krok po kroku

Gdy młode roślinki staną się kilku-liściowymi siewkami należy je przepikować tak, aby miały wystarczająco miejsca i światła na dalszy wzrost.

  1. Napełnij doniczki czystym podłożem i je ugnieć.
  2. Delikatnie podważ siewkę sadzakiem/ patyczkiem i chwyć ją za liście (łodygę bardzo łatwo uszkodzić!).
  3. Zrób wąskie wgłębienie w podłożu, w doniczce.
  4. Ostrożnie umieść w nim korzenie i uciśnij ziemię wokół korzonków (możesz to zrobić płaskim patyczkiem).
  5. Między roślinami powinno być sporo miejsca, co zapewni im maksymalny, zdrowy wzrost.
W przypadku wybujałych, wysokich siewek umieszczamy je w podłożu trochę niżej, niż rosły dotychczas. Młoda łodyga osłonięta ziemią ukorzeni się, sprawiając że roślina będzie silniejsza.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: u_79qqozws/Pixabay

Autor
Pikowanie siewek | Przesadzanie rozsady – jak to zrobić bez błędów?
Pikowanie siewek | Przesadzanie rozsady – jak to zrobić bez błędów?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl